Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Софиянски пак се изметна към НДСВ

0 коментара

Председателят на парламентарната група на НДСВ Станимир Илчев и заместникът му Мирослав Севлиевски прогнозираха създаването на тематични коалиции в парламента през 2004 г. Според Севлиевски новата година ще раздели политиците на две - едни, готови да карат по старому и други, които не искат да си губят повече времето. "Не бива да се приема като лоша практика, когато политическото пространство се преструктурира на тематична основа", бе коментарът на Мирослав Севлиевски. Силни привърженици на идеята за тематичните коалиции има и в Коалиция за България, които все по-често водят разговори по този въпрос, обясни председателят на ПГ на НДСВ Станимир Илчев.

Г-н Минчев, как оценявате идеята на НДСВ за създаването на тематични коалиции в рамките на парламента?

В ПГ на НДСВ тече процес на разпад и някои по-предприемчиви депутати мислят за своето политическо бъдеще. Понятието за тематични коалиции изразява именно този стремеж на лидери и групировки още от сега да заемат позиции, които ще им позволят първо да сключат коалции, за да влязат парламента на следващите избори и второ, да си изградят достатъчно добри политически контакти, за да могат да бъдат част от управляващо мнозинство или поне от една добре изградена силна коалиция пак в следващия парламент.

Това е феномен на НДСВ. Разбира се, всички останали политически сили имат интерес да наблюдават внимателно този процес.

Що се отнася до БСП, известно е, че тя никога не си е поставяла ограничения за контакти и за използване на уязвимата позиция, в която се намира НДСВ, за да увеличават своята неафиширана задкулисна власт. Така че тематичните коалиции на НДСВ, доколкото част от тях ще бъдат насочени в ляво, само ще засилят този процес.

Що се отнася до потенциални тематични коалиции в десния спектър, тук нещата са малко по-различни предвид обстоятелството, че основната дясноцентристка политическа сила СДС е взела категорично решение за несътрудничество с НДСВ в този парламент, в смисъл на отказ от коалиционно споразумение. А гъвкави, тематични коалиции, по важни, национални решения, винаги е възможно да се правят и без да бъдат взети специални решения от страна на клуба Новото време или на който и да било друг от НДСВ.

Извън всяко съмнение е, че в десния спектър, за разлика от левия, претенцията за яснота и реални политически позиции на отделните фракции, които се обявяват за част от дясното пространство, ще бъде основополагаща за конституирането на новите реалности в дясно от центъра. Няма да бъде лесно, поне що се отнася до основната политическа сила - СДС, да приеме каквито и да било групировки на базата единствено на заявки, че дадена партия е дясна. По-скоро ще трябва да се види по какъв начин тези групировки ще могат да се представят поотделно или в комбинация на следващите избори, за да си проличи кои от тях ще се наложат като значими субекти в дясноцентристкото пространство и ще бъдат потенциални партньори за евентуална коалиция след следващите избори и кои ще отпаднат като несериозни заявки или персонални и групови проекти за политическо спасени.

По всеобщо мнение Новото време е една от групите в НДСВ, която се опитва да се спаси. Какви според Вас са шансовете му?

Новото време не е хомогенна групировка. Една част от активните личности, които принадлежат към него, винаги са били активно лоби на ДПС и на Ахмед Доган. Същите тези хора, както и други фигури от Новото време, в момента се опитват да гравитират към десноцентристки формации.

Проблемът на Новото време е, че това е една активистка група, която няма свое собствено представителство в обществото. Те имат шансове за политическо оцеляване само ако успеят да се прикачат към някаква коалиция, или към формула на политическо обединение, зад която стоят избирателите на една или повече истински партии.

А бихте ли конкретизирали, кои от ключовите фигури в НДСВ виждате като гравитиращи в ляво и кои в дясно.

Това не е толкова трудна задача. Например вътрешният министър проф. Георги Петканов винаги е бил активист на БСП и човек с леви позиции, така че той се счита на практика за един от министрите на БСП в това управление. Макар, че Огнян Герджиков не е заемал винаги толкова отчетливи политически позиции, имаше ясна ориентация през последните години, преди създаването на НДСВ, към Евролевицата. Така, че и той гравитира в ляво. Да не говорим за парламентарната група на НИЕ, която се отцепи от НДСВ, да не говорим за отделни депутати като Петко Ганчев и т. н., които като лична биография и изявени позиции са категорично в ляво.

Но проблемът на НДСВ не е толкова в дясното и лявото. Проблемът е, че това са случайни хора, събрани по случаен метод.

Именно хаотичният принцип на създаване, развитие и сега на разпадане на НДСВ, прави изключително важна за бъдещето на десния център позицията на Софиянски, че НДСВ трябва да се приеме като неизбежен партньор в десния спектър и че ако десноцентристките партии искат да бъдат на власт, те още от сега трябва да приемат НДСВ.

Логиката е точно обратната. НДСВ е политическа сила, ако изобщо е такава, която за две години успя да свали своята обществена популярност от високите числа между четиридесет и петдесет и пет процента до пет, шест, седем незначителни процента. Тъй като тези проценти са на местни избори, не се знае каква част от тази моментна снимка ще бъде съхранена в условията на една национална предизборна кампания за парламентарни избори.

Така, че партиите от десния спектър ако от сега се затичат по препоръката на г-н Софиянски да правят предварителни пазарлъци и едва ли не коалиции за съвместно управление с НДСВ в следващия парламент, много е възможно всички тези разочаровани от НДСВ избиратели да си кажат "и тези са безпомощни псевдо-политически фигури като онези, и с тях нямаме нищо общо".

Така че кметът Софиянски по-добре да си припомни някои неща, свързани с неговото обещание от времето между двата тура на местните избори, да не кокетничи повече с НДСВ, а да ориентира своята политическа енергия към сътрудничество със СДС и с коалицията "Гергьовден-БЗНС-НС-ДП" и да не се измята по-малко от два месеца след като даде това обещание обратно в старата формула, която на практика го постави извън СДС броени месеци след изборите през 2001 г. Формула, която на практика означаваше СДС да се претопи в тази пъстра, нееднородна и случайна сбирщина, наречена НДСВ.

Това означава ли, че бъдещето и перспективите на дясната коалиция в столицата ще зависят от последователността на Софиянски?

Това е една коалиция, която макар и в София, все пак е местна коалиция. Местни коалиции има на различни места, в различен формат в страната. Те са включително с НДСВ и с други партии, които по места са по-силни. Съществуването на дясноцентристката коалиция няма значение за националното структуриране на десния и левия център.

Проблемът беше в това, че мнозина коментатори, а и самите политици от тази коалиция, привидяха в нейното създаване знак за перспектива софийската дясна коалиция да бъде развита в национална дясна коалиция. Това е възможно, само ако г-н Софиянски започне да застъпва и определени политически принципи, а не единствено да се върти около защитата на своите лични и групови интереси.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.