Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Държавата ще търси инвеститор за "Топлофикация-София"

Концесионерът на "Софийска вода" и собственикът на ТЕЦ "Марица Изток 3" проявявали интерес

6 коментара
Сн. БГНЕС, архив

Общинското дружество "Топлофикация-София" е подписало договор за доставка на газ с държавната компания "Булгаргаз" за следващата година. Седмици преди старта на отоплителния сезон то нямаше контракт за доставките за 2023 г., въпреки че обикновено такъв се подписва към средата на предходната година.

"Доставките на газ са гарантирани", заяви председателят на общинския съвет Георги Георгиев (ГЕРБ) на брифинг с участието на енергийния министър Росен Христов. Договорът започва да действа от 1 януари 2023 г.

Остава обаче проблемът с огромните дългове на "Топлофикация" и сигурното натрупване на нови такива със скорост от няколкостотин милиона лева на месец. Затова, както Mediapool писа, общината вероятно ще прехвърли дружеството на държавата, а сделката ще е дълг срещу собственост. Ще се искат обаче гаранции, че компанията ще остане публична.

Държавата в лицето на Министерството на енергетиката пък ще търси частен инвеститор и оператор на "Топлофикация". Към момента първоначален интерес имало от "Веолия" и "Контур Глобал", но покана за участие в предстоящия търг ще бъде изпратена до всички големи енергийни компании с подобен профил.

Нов договор и нови дългове

"От 7 ч. на 1 януари 2023 г. до края на годината всички необходими количества природен газ за София ще бъдат осигурени, за което благодаря на министъра и на дружеството (“Булгаргаз“ - б.а.) за бързата реакция. Това е първият голям резултат, който постигна междуведомствената работна група, в която участват представители и на всички политически сили в съвета, за оздравяването на "Топлофикация София", посочи Георгиев.

От изявленията на Георгиев и Христов се разбра още, че дълговете на столичното парно  към "Булгаргаз" и "Български енергиен холдинг" (БЕХ) намаляват с 680 млн. лева. Сумата ще бъде "прихваната" от средствата, които държавата трябва да даде на "Топлофикация" заради разликата между реалната цена на газа и заложената в стойността на топлоенергията. Средствата трябваше да бъдат изплатени през следващата година, но вместо да се връщат в сметките на праното, ще отиват директно към "Булгаргаз" и БЕХ в съотношение 20:80.

Към момента дружеството остава със задължения от 743 млн. лева. Очаква се сумата да расте с по няколкостотин милиона на месец със започването на отоплителния сезон заради разликата между цената на газа, заложена в стойността на топлинната енергия, и цената, по която действително "Топлофикация" купува газа. В пиковите месеци сумата може да достигне 600- 700 млн. лева, обясни министър Росен Христов.

"Проблемът е в опасността от натрупване на нови големи дългове. И ще дойде момент, в който няма да можем да се оправим. Теза задължения натоварват много и "Булгаргаз", каза Христов и припомни, че столичната топлофикация потребява една трета от количествата газ, внасяни от "Булгаргаз". "Ако не решим проблема с "Топлофикация", рискуваме цялата енергийна система", добави Христов.

"Топлофикация-София" от години има проблем с трупането на дългове. Периодично получава писма от "Булгаргаз", че ще остане без доставки на газ, ако не си плати задълженията. Проблемът обикновено се решава с преструктуриране на дълговете - най-често с прехвърляне към БЕХ.

Държавата ще търси инвеститор

От думите на Георгиев и Христов се разбра, че процесът по привличане на частен инвеститор и оператор за дружеството ще се ръководи от енергийното министерство. Процедурата реално беше задействана от Столичния общински съвет, който задължи "Топлофикация" да подготви документи за процедурата, по която да се привлече външна компания. Целта е тя да инвестира в изграждането на нови мощности за комбинирано производство на електро- и топлоенергия, а срещу това да управлява "Топлофикация" 35 години.

Според Христов до един-два месеца процедурата може да бъде подготвена с помощта на енергийното министерство, а договорът да е за концесия или експлоатация и ремонт. Христов на няколко пъти повтори, че ще се търси международна енергийна компания с опит в тази сфера. Към момента "индикативни сигнали" за интерес имало от френската "Веолия", която е концесионер и на "Софийска вода", както и американската "Контур Глобал". Потенциален инвеститор бил и операторът на берлинската топлофикация. "Ще поканим директно всички фирми, които са ни известни, и ще разгласим максимално процедурата", обясни Христов.

Гаранции и златна акция

И Георгиев, и Христов официално говорят за прехвърлянето на "Топлофикация" от общината към държавата с уговорки. Както Mediapool писа към тази стъпка почти сигурно ще се върви. Целта е при прехвърлянето да бъдат изчистени голяма част от задълженията на парното към БЕХ и така намирането на инвеститор да е по-лесно.

Председателят на общинския съвет заяви, че евентуалната сделка ще стане при гаранции, че компанията остане публична собственост. По неофициална информация общината ще иска да запази "златна" акция в дружеството, за да е фактор при взимането на важни решения.

Сделката предстои да се обсъжда и гласува в общинския съвет, а според източници на Mediapool от местната власт смятат, че е редно прехвърлянето, а и сделката с потенциален инвеститор да се правят от редовно, а не служебно правителство.

От групата на "Демократична България" в общинския съвет пък категорично се обявиха срещу това служебното правителство да решава съдбата на столичната топлофикация. "За съжаление разговорите основно се свеждат до това държавата през БЕХ да придобие "Топлофикация-София", като се планира за пореден път цесия на дълговете срещу собственост. Опасността от такава сделка е желанието на Министерство на енергетиката и БЕХ да отдадат дружеството на концесия на частен инвеститор, който нито СОС, нито Столична община ще могат да контролират, въпреки споменатата "златна акция", заявяват от формацията. И допълват, че ако парното се дава на концесия, "то там трябва да влезе голям международен инвеститор чрез прозрачна процедура и ясен договор за управление, при който да се гарантира ниска цена на услугата за крайния потребител".

От "Демократична България" също са на мнение, че решението за проблемите на "Топлофикация-София" минава през изграждането на нови когенерации, но смятат, че "докато ГЕРБ все още управляват София се съмняваме, че може да се намери голям стратегически инвеститор за топлофикация".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Калико Джо
    #6

    Държавата може и да потърси и такава пещерна порта, пред която ако кажеш "Сезам отвори се!" и намираш несметни съкровища.

  2. xa_poznai
    #5

    Аз пък имам друга идея - пускат го на борсата и който иска парно - купува акции за 5 бона. Така хем няма да е на голяма фирма, хем ползвателите ще могат да си продават на загуба или на печалба както им е кеф, няма да се краде и ще стане най-евтиното и ефективно парно на света... И най-важното няма останалите в страната да плащат един път техните фактури и втори път тези на софиянци, то вярно че са богати в прованса ама аре стига вече!!!

  3. анита хегерланд
    #4

    Трябва да се създадат законови пречки пред големи фирми, които са единствени на пазара, да придобиват нови бизнеси в които също ще доминират. Това гарантира картел, който ще налага цените, от които има нужда и ще печели за сметка на държавата. Парите, които някои конгломерати имат, им дават предимството да създадат печалба от нещо, което е съградено с държавни пари.

  4. Мнение
    #3

    ЧЕТЕТЕ В АФЕРА. ДНЕС В СИЛИСТРА НА ПРЕДИЗБОРНА ОБИКОЛКА КИРО ПАРАПЕТА ПЕЕ "КАЛИНКА, МАЛИНКА". ЧЕТЕТЕ.

  5. Bлaдo
    #2

    ...и де ще го дири: в руското посолство или пак директно при гасПром...???

  6. Коментарът е изтрит в 15:26 на 30 март 2023 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.