Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Софийски имоти" се връща на пазара със съмнения за застрояване на Южния парк

Фирмата предлага апетитни имоти, а с планираните 9 млн. лв. захваща строителство на блокове

0 коментара
"Софийски имоти" се връща на пазара със съмнения за застрояване на Южния парк

Добилото скандална слава общинско дружество "Софийски имоти", което през последните десетина години беше спряло с продажбите заради наложен мораториум, се завръща отново на пазара с атрактивни имоти. Предлагат се терени в "Лозенец", Южния парк, кв."Младост". Освен това се търси нов наемател на емблематичната "Къща с часовника" в центъра на София.

Решението на Столичния общински съвет (СОС) да размрази продажбите съвпадна с възхода на имотния пазар в София след финансовата и икономическата криза от 2008- 2009 г. Прогнозите на агенции за имоти са възходящия тренд да продължи и през тази година. Очакванията са ръст на сделките с имоти в София с 12% и на цените със 7%.

Амбицията на "Софийски имоти" е да събере около 8 млн. лв. от разпоредителни сделки – продажби и дългосрочно отдаване под наем, за да реализира амбициозна инвестиционна програма. Средствата ще бъдат използвани за доизграждане на парк "Възраждане" (около 1 млн. лв.), строителство на два нови блока (6.6 млн. лв.) и ремонти.

Това е заложено в одобрения бизнес план, което се случва за първи път в историята на "Софийски имоти" от основаването на дружеството през 1995 г. Документът е публикуван на страницата на СОС, но липсва на тази на общинското дружество.

Ще се застроява ли Южния парк?

На последната си сесия СОС одобри за продажба чрез търг с явно наддаване общо 18 имота. Те са разделени в две групи.

В едната попадат имотите, които са изцяло собственост на дружеството. Те са разположени на атрактивни места в столицата.

С най-висока продажна цена от 720 евро/кв.м са терени в район "Лозенец" в близост до станцията метрото "Джеймс Баучер".

Най-големият незастроен терен с площ от 3455 кв.м се намира в район "Слатина" между улиците "Мирково", "Гео Милев" и "Иван Димитров-Куклата". Началната му тръжна цена е 1.6 млн. лв. или 240 евро/кв.м.

Останалите предложени терени са в широкия център - на ул."Янтра" 1 и бул."Инж. Ив. Иванов" 23-25, също така в "Павлово" и "Овча купел".

Най-евтиният имот е парцел от 381 кв.м в Княжево за 33 000 лв.

Цените са определени от лицензирани оценители и според брокери на имоти са реалните на пазара.

Търговете за продажбата им ще се проведат на 17 ноември 2016 г. от 10 часа в сградата на ул."Гурко" 12.

И ако по първия списък за продажба на имоти нямаше въпроси, то вторият предизвика съмнения дали не се прави нов опит за застрояване на Южния парк, след неуспешния първи, когато "Софийски имоти" апотрира терените в "София сити къмпани" между двата тура на местните избори през 2003 г.

Във втория списък за продажби подадат 9 имота, в които общинското дружество е съсобственик.

Един от тези имоти е сграда на ул."Петко Каравелов" 1 в местността "Южен парк – І част". "Софийски имоти" е собственик на сградата, но теренът отдолу е частна собственост.

СОС разреши на общинското дружество да продаде сградата от 801 кв.м за 865 400 лв. на собственика на терена, а ако той не иска да я купи, на трето лице.

Против това решение бяха съветниците от коалиция "Сердика" – АБВ, "Нормална държава" и "Български социалдемократи". Те искаха Столична община да изкупи терена от частния собственик, за да го запази като част от Южния парк, но не получиха достатъчно подкрепа от останалите съветници.

Болшинството от ГЕРБ гласува "въздържал се" на предложението на "Сердика", което показва, че дори в редиците на управляващите има съмнения, че може да се случи нещо нередно с терена.

"Отработената схема е чрез реконструкция на сградата в имота, той се застроява и теренът повече никога няма да бъде парк. За пример може да вземем изградения ресторант в парка "Славейковото място", коментира Войслав Тодоров, общински съветник от партията на Георги Кадиев "Нормална държава".

Управляващите обаче отговориха, че няма никакъв шанс мястото да бъде застроено. Аргументът е, че в общия устройствен план на София е заложено това да бъде парк, по думите на зам.-председателя на СОС Николай Стойнев от ГЕРБ. Той призна, че реконструкция на къщата, която е в лошо състояние, може да бъде направена, но няма да бъде разрешено да се излезе от сегашните параметри.

Емблематичната "Къща с часовника" търси нов наемател на тънка цена

И ако за продажбата на терени определените начални тържни цени са пазарни, то същото не може да се каже за гласуваното решение за отдаването под наем с дългосрочни 10-годишни договори оборотни заведения.

Нещо повече, ако за продажбата на имотите беше фиксирана датата, на която да се проведе търга, то за отдаването под наем това не беше направено. Така остава подозрението, че най-вероятно договорките отново ще стават "на тъмно" и ще има ресто за определени овластени фигури.

Най-знаковият от седемте имота, които ще бъдат отдадени под наем, е "Къщата с часовника". Строената след Освобождението, сградата на централната улица "Московска" 15 се намира непосредствено зад двореца, в близост до базиликата "Св. София" и Столична община. "Къщата с часовника" ще бъде предложена на начална цена от 13 220 лв. месечен наем. Това е по-малко от настоящия наем (15 000 лв. месечно).

Преди време читател на Mediapool написа, че "ако някой се зарови по темата какви ги върши Полина Витанова (член на борда на директорите на "Софийски имоти" -бел.ред.), в услуга на своя бивш работодател и наемател на "Къщата с часовника", лесно ще върже две плюс две и ще разбере защо бе атакуван Диян Цветков и за кого беше важно същият да бъде отстранен. Много е лесно имот, чийто наем е поне 35 000 лв. да се отдава под наем за под 15 000 лв. и разликата да се делка. Хе хе!".

Другите имоти, които се отдават под наем за 10 години, са търговско помещение на бул."Христо Ботев" 5-7 – за 1900 лв./месечно, кафе-ресторант на два етажа в "Зона Б-5-4" за 5500 лв./месечно и двуетажна къща в село Долен, община Сатовча за 270 лв./месечно.

Останалите три имота се отдават с идеята новите наематели да ги реновират. По тази причина са обявени месечни наеми преди и след ремонта. Те са за двуетажна къща на ул. "Йордан Йовков" 15 с наем от 670 лв./месечно преди ремонта и 1780 лв./месечно след ремонта; двуетажна сграда на ул."Бурел" 67 за 400 лв./месечно преди ремонта и 1200 лв./месечно след ремонта; сграда на бивша отоплителна централа в Студентски град за 400 лв./месечно преди ремонта и 1200 лв./месечно след ремонта.

Онези, които възнамеряват да участват в търговете, трябва да се надяват "Софийски имоти" да публикува информация и на сайта си, а не само в два ежедневника неизвестно на коя дата и - който видял, видял.

"Софийски имоти" ще строи два блока

След повече от 10 години на замръзнало строителство, "Софийски имоти" отново ще влезе в ролята на инвеститор с изграждането на два блока на собствени терени с прогнозна стойност от 6.6 млн. лв.

Единият имот с площ от 1760 кв.м се намира в кв."Овча купел", като планираната инвестиция в него е 3.1 млн. лв., става ясно от публикувания бизнес план. Идеята е след това апартаментите да се отдават под наем на студенти, тъй като в близост е Нов Български Университет, обясниха от съветници.

Другият имот от 951 кв.м се намира на ул. "Отец Паисий" в "Зона Б-5-3". Там се предвижда сградата да бъде със смесени функции – магазини, офиси и жилища. Инвестицията се оценява на 3.5 млн. лв.

Заложена е и продажбата на правото на строеж на два терена на ул."Царибродска" 136-142 в "Зона Б-19" и на бул."Александър Малинов" в ж.к."Младост" срещу обезщетения с апартаменти. В предишните години новопостроените по този начин апартаменти се даваха на общински и държавни служители, както и на външни клиенти.

Двойно поскъпна ремонтът на кабинетите на шефовете в "Софийски имоти"

В бизнес плана са заложени и 180 000 лв. за ремонт на четвъртия етаж на сградата на ул."Гурко" 12, където са разположени офисите на шефовете на "Софийски имоти".

Столичният общински съвет обаче гласува близо двойно по-голяма сума - 350 000 лв., което прави по 726 лв./кв.м.

Обяснението беше, че в бизнес плана цената е прогнозна, докато отпуснатата сума е на базата на направена детайлна количествено-стойноста сметка.

"Софийски имоти" ще даде и 210 000 лв. за да купи парцели, върху които има изградена сграда в Долна баня и земята под бунгалата в Шабла. Това са бивши ученически лагери, които влязоха в активите на "Софийски имоти" след вливането на бившото общинско дружество "Галатея".

Още около един милион лева инвестиции в парк "Възраждане"

"Софийски имоти" обещава да инвестира и около един милион лева в парк "Възраждане", който беше открит преди няколко месеца от премиера Бойко Борисов. От тях около 600 000 лв. ще отидат за строителство на ресторант, 150 000 лв. за видеонаблюдеание на парка и около 100 хил. лв. за преместваеми обекти.

Общинското дружество има намерение да вложи и 180 000 лв. в базата в "Щъркелово гнездо", която основно беше ремонтирана в началото на века.

Още 35 000 лв. ще бъдат инвестирани в ученическата база "Катерина" в Балчик.

"Софийски имоти" има натрупана печалба от над 17 млн. лв.

Общинското дружество "Софийски имоти" беше създадено през 1995 г. с цел управление и продажба на имотите на Столична община. След създаването му то беше под шапката на лобито Евгений Бакърджиев – Антоан Николов, за които медиите писаха, че се сдобиха с редица атрактивни парцели чрез подставени лица.

Чрез смесените сделки – създаването на т.нар. акционерни дружества между "Софийски имоти" и частни компании на представителите от силовите групировки ВИС и СИК, редица емблематични места в София като "Къпалнята Мария Луиза", около Централна гара и Южния парк станаха тяхна собственост.

Сделката за Южния парк, случила се между двата тура на местните избори през 2003 г. взриви обществеността и на практика от тогава беше наложен мораториум върху продажбата на имоти.

По времето на ГЕРБ на дружеството беше разрешено да продаде имоти при увеличаване на капитала на Общинска банка и за изграждането на парк "Възраждане".

За миналата година "Софийски имоти" увеличава размера на печалбата си до 887 хил. лв., а неразпределената печалба от минали години възлиза на над 17 млн. лв.

Капиталът на дружеството е 14 млн. лв.

Планираните разходи за тази година се увеличават на 3.6 млн. лв. при 2.8 млн. лв. за 2015 г. Значителният им ръст се дължи на перото "други" разходи, което дава възможност на директорския борд да купува луксозни предмети и вещи, така, както се беше случило преди години.

Планираните приходи на дружеството за тази година възлизат на 6.1 млн. лв., при 4.1 млн. лв. за 2015 г.

 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.