Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Софийски минерални бани стават центрове за върхова наука

Банята в Горна баня се превръща в център по музеология, а тази в Овча купел ще изследва лечебните свойства на водите

6 коментара
Софийски минерални бани стават центрове за върхова наука

Две софийски минерални бани ще стават центрове за върхови научни постижения. Идеята е банята в Горна баня да се превърне в център по музеология, а тази в Овча купел ще изследва лечебните свойства на водите.

За реализацията на проектите ще се кандидатства по оперативна програма "Наука и образование за интелигентен растеж". Максимално допустимата стойност за проекта в Овча купел е 30 млн. лв., а за този в Горна баня – 13 млн. лв. Това съобщи зам.-кметът по култура Тодор Чобанов след сесията на Столичния общински съвет (СОС). Съветниците дадоха съгласие общината да се включи в тези проекти.

Преди това възникна дебат дали е удачно баните да станат центрове за върхова наука. БСП поиска широко обществено обсъждане за бъдещето им предназначение. От мнозинството заявиха, че такова вече е направено и хората искат баните да са общинска собственост и да се възстановят. Освен това няма време за нови дискусии, защото срокът за кандидатстване по програмата изтича в края на януари 2017 г.

Баните на София са сред уникалните ѝ културни и архитектурни забележителности. Строени са в началото на миналото столетие и по-голямата част от тях са паметници на културата. След промените през 1990 г. обаче тънат в разруха.

През изтеклите години Столична община успя да възстанови само част от Централната софийска баня, която се превърна в Музей на София. За другата половина така и не се намери инвеститор, който да я преустрои в съвременен спа център. Процедурата за концесия на банята в Банкя също се провали.

Така възможност за реновирането на сградите, запазване на уникалната им архитектура и намиране на начини за устойчиво развитие в бъдеще е открита в процедурата за изграждане на центрове за върхови постижения по оперативна програма "Наука и образование".

Основен двигател на процеса е Софийският университет "Св.Климент Охридски". В начинанието участват още Университета по библиотекознание и информационни технологии (УНИБИТ), Нов български университет, Националната спортна академия. Ще се включат и неправителствени организации, сред които Българският национален комитет на Международния съвет за паметниците на културата и забележителните места, известен като ИКОМОС и други, посочи зам.-кметът Тодор Чобанов.

В момента баните в Овча купел и Горна баня са собственост на Националната болница по рехабилитация, която е под шапката на Министерството на здравеопазването. След като СОС даде зелена светлина те станат общинска собственост, предстои това решение да бъде одобрено и от правителството.

По този начин изпълняваме желанието на хората баните да останат общинска собственост, а не да бъдат продадени, каза Чобанов. И допълни, че ще са нужни значителни средства, за да се върне предишният архитектурен блясък на двете сгради.

Идеята е банята в Овча купел да се превърне в център за изследване на лечебните свойства на водата, каза Чобанов. Ще се прави химичен анализ на минералната вода, ще се установява какви болести лекува. По този начин ще се даде нов живот на сградата, която не работи от години.

Проектът за банята в Горна баня е да стане център по музеология. Тази специалност се преподава в Нов български университет. Музеологията е млада наука, която обобщава досегашния опит на музеите в целия свят, за да се извлекат общите принципни изводи от самата практика в полза на бъдещата многообразна музейна дейност.

По думите на Чобанов сградата в Горна баня ще се използва основно за обучения и логистичени цели, докато науката ще се развива вътре в самите университети, които участват в проекта.

"Какви иновации, каква наука има в тези проекти? Целта е да се вземат едни пари, без да се запази основното предназначение на сградите. Те трябва да останат място за балнеотуризъм. Има ли една баня в Карлови вари превърната в музей или върхов научен център?", попита Милка Христова, зам.-председател на СОС от БСП.

Дали двата проекта ще се случат, предстои да видим. Срокът за подаването изтича на 23 януари 2017 г. След това те трябва да преминат през ситото на оценителната комисия и класиране на предложенията.

За центровете за върхови постижения са предвидени 200 млн. лв., а за центровете за компетентност - 150 млн. лв. или общо 350 млн. лева по оперативна програма "Наука и образование". Плановете са с тези средства да бъдат оборудвани четири центъра за върхови постижения с модерна научна апаратура и в тях да се извършват фундаментални научни изследвания от повече от 70 изследователи по над 40 съвместни проекти с бизнеса. Центровете по компетентност се предвижда да бъдат 8 и ще се концентрират в приложната наука.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ivo kostov
    #6

    Като се чете текста попадаме на странно объркване на културно наследство, музеология,съвременна презентация на култура и културни артефакти, наука, съвременни реставрационни технологии, и изведнъж науки за водата, странно защо коментар само на минерелните води, според мен едва ли зам. кмет д.и.н. Чобанов е представил толкова объркваща и несъответстваща на Насоките за кандидатсване концепция. Програмата финансира инвестиции преди всичко и малко издръжка на научни експерти. Тя дава пари за създаване

  2. Alexandra Mihailova
    #5

    Наистина, добре че публикувахте решенията на безродната ни Соф.община,за да научим за една поредна гавра с гражданите на София и с нормалната логика,- Построени Минерални бани за нуждите на софиянци, за тяхно здраве и хигиена са включени в трансформация с цел заличаването им, за харчене на пари от проектите за наши хора.. Да не допускаме този безотговорен акт, един грабеж на нещо принадлежащо на всички нас, Това че е общинска собственост не значи да се променя предназначението на баните ни!!! Чобанов, май е гробар повече отколкото археолог, явно инициатор на погребването на баните "като ненужни", един от многото ояли се общински чиновници..

  3. Vidco91
    #4

    Боже, какъв цинизъм, каква подигравка с най-върховното постижение на човечеството - научното знание! Поредният пладнешки грабеж в особоно големи размери под мъдрото ръководство на властимащата мафия. Съдбата на тези "центрове за върховни постижения" ще бъде същата, както на десетките селски стадиони, построени с европейски средства.

  4. Sgt. Pepper
    #3

    В отговор на "pepe" Един от редките случаи, в които оценявам положително написаното от медиапуул. Защото, ако не беше тази публикация, щяхме ли изобщо да научим за скандалния проект? Единственият шанс той да не мине е да се разтърси из основи паразитиращата върхушка, пуснала отровна плесен навсякъде. В конкретния случай, трябва Куневица и цялата й компания да бъде изхвърлена от МОН, а Чобанов и даскалицата по руски - от общината. Очертава се през март да имаме тази възможност; да не я пропускаме!

  5. fantom
    #2

    Архимед извикал ЕВРИКА именно в банята. Но дали това се дължи на банята, или на Архимед. Доколкото разбирам, задачата е да се вземат едни пари, с които да се ремонтира една баня. Дано да останат пари и за някоя обществена тоалетна. Науката има нужда и от по-ГОЛЯМА нужда.

  6. pepe
    #1

    Ама че смешка. :) Всъщност щеше да е смешно, ако не беше тъжно. Това ли е "върховната наука" по български /по-точно по "библиотекарски"/ - музеология и лечебни свойства на водата? А лечебните свойства на поп-фолка къде ще се изучават? А вие в Медиапул ум имате ли, да публикувате подобна "новина"?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.