Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Софийският градски съд смята, че публичността вреди на съдиите

3 коментара
Председателят на съда Владимира Янева, сн. БГНЕС

Задоволяването на обществения интерес от информация по наказателните производства и изнасянето на факти по делата в медийното пространство вреди на съдиите. Това се казва в годишния доклад на Софийския градски съд за 2013 година. В този съд се гледат на първа инстанция почти всички дела с голям обществен интерес в държавата.

Изводът е направен в частта на доклада, която обсъжда работата на Наказателното отделение на съда. Вредното въздействие на обществото и медиите се изразявало в това, че съдиите стават склонни да увеличават наказанията по осъдителните присъди.

Ръководството на СГС смята, че през 2013 година наказателните съдии продължават да произнасят качествени съдебни актове, които в голямата си част се потвърждават от горните инстанции. В същото време се забелязва, че има увеличение на случаите, в които горните инстанции намаляват наложените наказания.

"Това води на извод, че съдебните състави правилно установяват фактическата обстановка и я преценяват от правна страна, но неправилно определят вида и размера на наказанията, които следва да се налагат на подсъдимите лица", се казва в доклада.

В него се допълва, че причината за това е "големият обществен натиск над дейността на съда и прокламираните в медиите очаквания на обществото за високи наказания и стремежа на съдиите да задоволят тези обществени нагласи".

Този "стремеж" не се оценява положително от апелативните и касационните съдии и често е обект на сериозна критика в техните съдебните актове. В доклада не се казва дали съдът трябва да намали своята публичност, за да реши проблема с преценката на своите магистрати.

В доклада традиционно са представени и данни за разрешените специални разузнавателни средства (СРС) през 2013 година. От тях става ясно, че има солидно намаление на броя СРС-та. През 2013 година в градския съд са постъпили 4324 искания за прилагане на СРС, като отказите са 20. За сравнение, през 2012 г. са дадени 5556 разрешения, а отказите са само 5. Исканията за следене в интернет са 416, а отказите са само три.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. variable_deactivated_1398793794
    #3

    На път съм да се разплача...говорим за абсолютна прозрачност, а не за лека процедура за пенсиониране по болест.

  2. alex1955
    #2

    колкото по-прозрачни са нещата, толкова по-трудно се взимат корупционни решения, и обратното.

  3. Майтапчия
    #1

    "Софийският градски съд смята, че публичността вреди на съдиите" да правят каквато си искат....

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.