Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Софийският университет дължи данъци за 14 млн. лв.

Финансовата инспекция откри множество нарушения в Алма Матер

4 коментара
Ректоратът на Софийския университет, снимка БГНЕС

Проверка на Софийския университет “Св. Климент Охридски“ откри неплатени данъци и лихви върху тях за 14 млн. лева, намерени са сключени договори без обявяване на обществени поръчки и твърде високи разходи, съобщава бТВ, позовавайки се на доклад на Агенцията за държавна финансова инспекция. Данъците са дължими за периода 2007-2012 година.

Ръководството на Алма Матер отказва да коментира доклада. Коментар отказват и от Министерство на финансите и НАП. Държавната субсидия за университета за тази година е 47 милиона лева.

Инспекцията е установила, че липсват трите милиона лева, които в края на 2014 г. са били отпуснати от Министерския съвет за оборудване на нова лаборатория, в която да се обучават студентите от Медицинския факултет. Подписан е договор с фирма от Австрия, който задължава университета да плати парите за апаратурата. Трите милиона обаче не са преведени, показва проверката на финансовите инспектори. Парите ги няма и в сметките на университета.

Според образователния министър Тодор Танев средствата са отишли за заплати, но доказателства за това в доклада на инспекторите няма. “Било е преценено, че университетът не може да остане без заплати в дори един месец, тъй като тука заплатите са едни от най-ниските, както в БАН”, каза министърът.

В доклада на финансовата инспекция е описано как само за 2013 г. година университетът е платил 630 000 лв. на фирма за ваучери за храна за служителите без обществена поръчка. Образователният министър Тодор Танев определи липсата на обществена поръчка като незаконно действие, но каза, че не знае кой го е допуснал.

Извън това СУ е платил почти 320 000 лева за стационарни телефони през 2013 г. на една фирма, която също е определена без конкурс. На въпрос дали е възможно да има изтичане на средства, Танев каза, че такова не е доказано.

Според Тодор Танев причината е в намаляващата субсидия за Софийския университет, който все пак успявал да плаща заплатите на преподаватели и персонал редовно.

“Отидете да питате министрите преди нас в последните 10 години, които забраниха извънбюджетните сметки, а самият бюджет го отрязаха”, препоръча министърът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Boriana Boneva
    #4

    хайде де. В Университета заплатите са с 400 до 500 лв. по високи от тези в БАН. Нещо повече. Там всички факултети, всички специалности и катедри се надпреварват да откриват нови курсове без оглед на полезността защото това вдига заплатите на преподавателите.

  2. Nikola Nikolov
    #3

    Така наречената "автономия на ВУЗ" е дала основание на некадърните разбойници, управляващи Софийския университет да си развяват байрака както им скимне - въобразили са си горките, че и те са НЕДОСЕГАЕМИ, като банкери, следователи, прокурори, съдии......Разбира се, с всички тях трябва да се заемат сериозно и ОБЕКТИВНО(!) прокуратурата и съдът!
    Днес, в един от сутрешните телевизионни блокове, слушах обясненията и воплите на министри - сегашния и Сергей Игнатов!И двамата се опитваха да оневинят разбойника

  3. tim
    #2

    Абе да вкарат ректора в затвора и да видите как веднага ще се оправят нешата. Крадат като за световно!

  4. Sgt. Pepper
    #1

    Защо премълчаваме, че извънбюджетните светки бяха забранени про времето на правителството на мадридския мошеник от финансовия министър Милен Велчев, самият той много повече от мошеник, ощетил държавата в особено големи размери? Тук е мястото да се припомни и, че готвеният за бъдещ ректор Атанас Герджиков беше заместник-министър на образованието в същото правителство, преди да се посвети в следващите години на разграбване и съсипване на Фонда за научни изследвания като негов управител.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.