Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Превръщането на “Лозенец“ в детска болница удари греда в НС

Ако не се преструктурира, положението в болницата може да стане неспасяемо, обяви здравният министър

10 коментара
Превръщането на “Лозенец“ в детска болница удари греда в НС

Проектът за превръщането на бившата правителствена болница “Лозенец“ в детска катастрофира в Народното събрание, след като законовата поправка за промяна в статута ѝ беше отхвърлена от парламентарната здравна комисия в четвъртък. Това стана под силен обществен и академичен натиск от страна на ръководството на Софийския университет и Медицинския му факултет, чийто декан е директорът на болница “Лозенец“ проф. Любомир Спасов.

Академичната общност обяви стачна готовност, тай като е против преструктурирането на болницата, иска тя да се запази в сегашния ѝ вид и дори да бъде прехвърлена към университета.

Гласуването в здравната комисия, предхождано от разгорещени дебати, очерта странна коалиция по интереси, при която ГЕРБ и ДПС гласуваха за промяната, даваща възможност за преобразуване на болницата, а Обединените патриоти и БСП гласуваха “въздържал се“ заради неясната концепция за превръщането на "Лозенец" в детска болница. Така с 11 срещу 11 гласа решението беше отхвърлено, но все още има възможност това да се промени в зала.

В края на дебатите здравният министър Кирил Ананиев направи енигматично изказване, от което стана ясно, че положението в болницата е едва ли не неспасяемо, ако не се пристъпи незабавно към нейното преструктуриране.

“Не че бързаме, ситуацията с болницата е такава, че да не стане късно – и Медицинския факултет, и работещите там, и персонала, и студентите, да бъде късно да взимаме решения за тях. Казвам го, без да влизам в подробности, ако ме разберете – разберете, ако не – после някой друг ще носи отговорност за това, което се случва“, обърна се Ананиев към депутатите.

Изказването му идва дни след като той обяви, че болницата е закъсала, натрупала е 30 млн. лева дългове и персоналът не получава заплати. При обсъждането в комисията нейният председател Даниела Дариткова (ГЕРБ) изнесе и любопитната информация, че за 200 болнични легла в “Лозенец“ се грижат 900 души персонал и призова депутатите да се откажат от тази привилегия и да позволят преструктурирането, което ще бъде съпътствано и с оптимизация.

Ананиев изрази надежда, че в залата решението за промяна в статута на болницата ще бъде прието. Той не скри изненадата си от днешното гласуване. Той за пореден път не даде конкретни разчети, свързани с разширяването на базата на болница “Лозенец“, строителството на ново крило и т.н., но увери, че тези дейности ще бъдат финансово обезпечени.

Всички са шокирани от плана на правителството

На обсъждането в парламента стана ясно, че и академичната, и професионалната общност на педиатрите е изненадана от внезапно обявената идея на правителството да превърне “Лозенец“ в детска болница, срещу което бяха изказани много резерви.

При обсъждането здравният министър Кирил Ананиев за пореден път увери, че при преструктурирането на болницата няма да се наруши работата на Медицинския факултет, а на лекарите ще се даде право на избор в кои други лечебни заведения да се реализират.

Ректорът на Софийския университет проф. Анастас Герджиков обаче коментира, че по този начин академичният състав ще бъде унищожен, тъй като при избора си преподавателите няма да се ръководят от интересите на университета и факултета, а от професионалната си реализация като лекари – къде има по-добри условия, апаратура, дали болницата е близо до дома им и други.

По думите му идеята за създаване на детска болница не трябва да се смесва и да минава през унищожаването на болница “Лозенец“, каквото е предложението на правителството. Той изрази притеснение, че тепърва се предлага диалог по неясната концепция за преструктурирането на болницата, вместо идеята да бъде предварително съгласувана с университета, затова и реакцията на Академичния съвет на университета отпреди ден е била толкова остра и е изразена протестна готовност.

Изненадана от идеята се оказа и педиатричната общност.

“Ние педиатрите като общност не бихме искали в никакъв случай поради това, че се прави детска болница, да нарушаваме и унищожаваме нещо, което съществува.Така или иначе в момента ние нищо не знаем, докато не се направи точен анализ какви точно структури са необходими в тази болница“, каза председателят на Българската педиатрична асоциация проф. Владимир Пилософ.

Той обяви, че ще остави на министър Ананиев още утре виждането на асоциацията по въпроса с изграждането на детска болница - каква площ е необходима, какви преустройства са необходими и т.н., което по думите му е един доста трудоемък и сложен процес.

Ако всичките тези условия не могат да бъдат изпълнени, няма как да се направи такава детска болница. Защото въпросът не е само да се направи болница, а тя да изпълнява тези цели, които сме си поставили и да може да обслужва комплексно децата в България“, заяви Пилософ.

Управляващите разделени за трансформацията на болницата

Изненадващо управляващите се оказаха разделени относно преструктурирането на болницата и от Патриотите гласуваха "въздържал се", с което на практика блокираха приемането на законовата поправка.

Депутатът Георги Колев оправда позицията на "Патриотите" с неясната концепция около преструктурирането на болницата, провокираното от това обществено недоволство и протестна готовност в СУ. Той призова министерството, което иначе върши добре работата си, да изчисти спорните моменти и тогава да се пристъпи към промяна, защото в противен случай, бумерангът ще се върне към него.

Според председателката на здравната комисия Даниела Дариткова (ГЕРБ) обаче преструктурирането не застрашава дейността на факултета и следването на студентите, а с предложението правителството отговаря на дългогодишното очакване на педиатрите за създаването на детска болница. Тя напомни, че има и други университетски болници, които са бази на Медицинсикя факулет на СУ.

Депутатът от БСП Георги Михайлов изрази съжаление, че дискусията около святата идея за създаването на детска болница, е била сведена до дебат за съдбата на Медицинския факултет и на отделни хора. По думите му важните въпроси са свързани с реализирането на самата идея, съдбата на съществуващите в момента звена в болницата Лозенец и прехвърлянето на детските клиники на други болници в новата детска болница.

СУ в протестна готовност

Преди ден Софийският университет " Св. Климент Охридски" обяви протестна готовност и поиска да се замразят промените в Закона за лечебните заведения, с които се променя статута на болница "Лозенец" .

Причината за решенията на Академичния съвет е, че в момента болницата е учебна база на студентите от Алма матер. Тя се ръководи от декана на Медицинския факултет д-р Любомир Спасов, който е и член на Академичния съвет. Директорският стол на Спасов в “Лозенец“ се клати, след като здравният министър обяви преди дни, че той няма да е директор на новата детска болница, а "Лозенец" се управлявана зле и е натрупала 30 млн. лева дълг.

От Алма матер настояват промяната да бъде спряна, докато "няма цялостна визия за Национална педиатрична болница, Медицинския факултет на Софийския университет и Университетска болница "Лозенец".

Преди година университетът отново обяви готовност за протести. Поводът отново беше Медицинският факултет и по-точно решението на правителството да вземе сграда, дадена на университета за работата на Медицинския факултет. Тя обаче така и не беше използвана. След заплахата от протести университетът получи обещание за друга сграда за факултета, както и пари за ремонт на част от базите си.

Позицията на ръководството на Софийския университет по повод болница "Лозенец" е гласувана, въпреки че ден по-рано на среща със студенти и представители на Медицинския факултет здравният министър Кирил Ананиев обяви, че няма опасност за обучението по медицина. 

  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Вели
    #10

    педиатрична клиника имало в Медицинска академия??? МА беше закрита през 1992 година. Има предиатрична болница "проф д-р Иван Митев" специализирана БАЛ!

  2. безпартийна
    #9

    На мен не са ми ясни мотивите на Ананиев, който е икономист, за икономическата ефективност за разрушаване на една многопрофилна болница и превръщането й е педиатрия. Още повече, че педиатрична клиника има в Медицинска академия. Очевидни са две неща. Първо, Медицински факултет на СУ има нужда от многопрофилна университетска болница. Това, че има 900 лекари за 200 легла не е аргумент, защото тези лекари са и преподаватели и имат и учебно натоварване. Вторият проблем е финансов. В тази болница, известна

  3. Entdecken
    #8

    Терориста от Страсбупг е застрелян към 9 часа френско време но нашите медии масово спят.

  4. Коментарът е изтрит в 23:19 на 13 декември 2018 от автора.
    #7
  5. Коментарът е изтрит в 23:14 на 13 декември 2018 от автора.
    #6
  6. 65
    #5

    Мъдро решение, къде иначе да се скрие Борисов с високото си кравно след третата оставка?

  7. Purlion
    #4
    Отговор на коментар #3

    Надявам се осъзнавате, че точно тези хора, които се опитват да преструктурират болницата отпускат заплатите на персонала. Всичко се прави доста умишлено.

  8. Десен бесен
    #3
    Отговор на коментар #1

    Имам познат лекар от болница "Лозенец" и от първа ръка ти казвам, че два месеца не са взимали заплати. Освен това, ако си бил там ще знаеш, че джан-джун няма. Пуста болница няма как да функционира.

  9. Realist
    #2

    А някому минава ли през акъла, че кака МУ е педиатър и си няма болница, на която да е директорка?

  10. Sgt. Pepper
    #1

    Рисковете за студентите са само част от очакваните негативни последици от това необмислено решение на Ананиев и Со. Някой запитал ли се е какво ще стане с лекарите от тази болница, и дали те ще намерят работа, съответстваща на квалификацията им? Най-голямата глупост, обаче, е да се разруши изгражданата с години инфраструктура в болницата. Само малка част от нея ще може да се използва в една детска болница; всичко останало ще се разпилее, разруши, разграби, а детската болнице ще се окаже по-скъпа, отколкото ако беше изградена на ново.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.