Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Софийският университет търси 200 желаещи за студенти

8 коментара
Софийският университет търси 200 желаещи за студенти

Софийският университет „Св. Климент Охридски" обяви в сряда допълнителен прием на студенти в 17 специалности. Търсят се основно попълнения за бройките във физически, математически и химически специалности, които са останали свободни и след трите редовни класирания. Става въпрос за 201 места. Още в началото на кандидат-студентската кампания от най-големия ВУЗ у нас обявиха, че очакват незапълнени бройки заради по-малкия брой желаещи висше през това лято.

От сряда Софийският университет ще набира документи за извънредното класиране до 24 септември като приемът ще става и с оценки от матурите.

"Допълнителният прием важи за некласирани и незаписани в други специалности след окончателното класиране кандидати на университета и за желаещи, положили съответните изпити в други висши училища. Кандидатстването за допълнителните места може да бъде и с оценки от държавни зрелостни изпити по съответните предмети, положени през 2008 г.", се посочва в обявата на университета.

Освен за точните науки, свободни места са обявени и за специалностите руска филология, педагогика и теология. За приема в последната специалност обаче ще се полага и устен изпит, който ще се състои на 25 септември.

Преподаватели коментираха пред Mediapool като доста тревожна дългогодишната тенденция в педагогическите специалности да се влиза с нисък бал, а от тази година и с оценки от матури.

"Не е нормално хората, които не са приети нищо друго, да влизат да учат за педагози и след това да се разчита на тях да се крепи просветата на нацията", смятат от академичните среди.

Въпреки намаляващия брой завършващи средно образование младежи, Министерството на образованието продължава да увеличава държавната поръчка за първокурсници, с което летвата на приема се сваля много ниско. Това бе и причината ВУЗ-овете масово да обявят четвърто, пето и дори шесто класиране за някои специалности. Матурите, които първоначално бяха заклеймени като възможен вход за елитните ВУЗ-ове обаче, още при първата година на провеждането си се превърнаха в ключ към университетските аудитории.

До шесто класиране например се стигна в Медицинския университет в Плевен тази година. Това обаче не попречи на Министерски съвет да даде зелена светлина за разкриването на Факултет по фармация в структурата на Медицинския университет – Варна, и факултет „Здравни грижи” в структурата на Медицинския университет – Плевен.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Kolline
    #9

    Zaplatite izobshto ne sa malki ako se vzemat predvid mnogoto svobodno vreme prez sedmicata i dulgata liatna vakancia.

  2. Просветител
    #8

    Бре, защо да не е нормално за педагози да учат хора, които не са приети нищо друго?Заплатите на учителите ли са високи или учениците благовеят пред тях, че да се избиват да учат педагогика?

  3. коментатор
    #7

    1. На кого служат ВУЗ-овете - на студентите или на преподавателите? - Реалността подсказва, че те служат за работа на преподавателите.2. След като на входа влизат реално неподготвени младежи и девойки, какви ще излязат на извода? - Реалността показва, че и сега има достатъчно много хора с диплома, но без знания или желание да работят това, което са учили.3. Не се ли намери, по естествен път, начин да се уточни бройката по всяка специалност, при това - на база реален интерес към тази специалност? - Пазарната реалност се сблъсква с административните капризи.

  4. Мераклия
    #6

    в университета в Плевен! После, д..е да ви е яко! Па ако ме направят и министър, Гайдарски ще ви се стори като истински Хипократ!

  5. Sin
    #5

    Съответно и качеството е на подобно равнище.

  6. кандидатка Надка
    #4

    искам в тел авив

  7. Outrageous
    #2

    Stanishev/Vylchev ne uvelichavat zaplatite i da si uchitel e naj-mizernata rabota v Bulgaria. Da im... se ne vidi.

  8. Петьо Т. Панчев
    #1

    Баща ми се е ориентирал - ще следвам патология! Ама като нема такава специалност в България - отивам в Германия!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.