Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Софтуерът за онлайн преброяването глътнал над 2.5 млн. лв.

НСИ и фирмата-изпълнител посочват, че проблемите са били предизвикани от атаки от трети лица

12 коментара
Софтуерът за онлайн преброяването глътнал над 2.5 млн. лв.

Стартиралото с фалстарт онлайн преброяване на населението е глътнало над 2.5 млн. лв. за изработване на специализиран софтуер, чрез който да се извършва регистрацията и попълването на данните. Обществената поръчка за доставка на лицензи, конфигуриране, гаранционно обслужване и техническа помощ на място на софтуер за преброяване на населението и жилищния фонд e спечелена от фирма Scalefocus ("Скейл фокус"). Тя е изпълнила възложеното срещу 2 499 930 лв. без ДДС, посочиха от Националния статистически институт (НСИ) пред Mediapool.

Защо се стигна до зациклянето?

До момента от НСИ официално посочват, че нямат проблеми със софтуера, а забиването на сайта в първите 3 дни, а в определени часове и тотално зацикляне, било резултат от хакерски атаки, заради които самите ИТ специалисти на института ограничавали достъпа до сайта. Споменато бе, че атаките са извършени от Швеция и Китай.

Mediapool потърси за коментар "Скейл фокус", които също изразиха мнение, че проблемите с нормалната работа на системата не се дължат на технологични пропуски и не са уведомявани за такива.

"Проблемите с нормалната работа на системата за преброяване не се дължат на наши технологични пропуски и не сме уведомявани от НСИ да има проблеми, свързани с нашето изпълнение на проекта. Доколкото знаем от НСИ, проблемите през първите дни на преброяването бяха предизвикани от поредица атаки от трети лица тип "Отказ от услугата", които са овладени и работата на системата и процесът по преброяване вече протичат нормално", посочи Петя Чиликова от компанията.

Тя добави, че екипът на Scalefocus e изпълнил възложеното му по поръчката и е интегрирал установено на пазара технологично решение, което напълно покрива изискванията и може да се използва дългосрочно не само за целите на настоящото преброяване на населението и жилищния фонд на България, но и за бъдещи публични анкети.

Проверка в Търговския регистър показва, че собственици на фирмата са Пламен Цеков, Виктор Билянски, Иван Ашминов, Гриша Генов, Иван Иванов, Галина Генова.

На сайта си компанията посочва, че основана през 2012-а година и е най-голямата българска софтуерно-инжинерно дружество. Уточнява, че има над 500 завършени проекти с над 300 клиенти от цял свят, като имат над 100 награди и признания.

Преброяването било защитено от държавния хибриден облак

От НСИ коментираха и изказаните публични мнения на ИТ специалисти, че системата за преброяване не е качена в държавния хибриден облак към Държавна агенция "Електронно управление" и заради това настъпили проблемите с преброяването.

Преди дни експертът по киберсигурност Ясен Танев коментира пред бТВ, че НСИ е трябвало да сложили софтуера в държавния облак и защитата да се правеше от държавните институции в лицето на Държавната агенция "Електронно управление", а не да е позициониран в НСИ.

"Целият дейта център на НСИ е част от Държавния хибриден частен облак. Това къде се намира физически който и да е сървър няма отношение. Виртуално системата за преброяването е в облака и имаме всички възможности да увеличаваме капацитета", контрираха от НСИ.

Няма яснота ще се удължи ли преброяването

Едва на четвъртия ден от старта на преброяването системата започна да работи по-гладко, показа проверка на Mediapool. От НСИ уточниха, че до края на деня в петък очакват всички ограничения към капацитета на сайта да бъдат свалени и днес в събота се очаква процесът да тече гладко. Все още няма решение дали заради изгубените 3 дни от кампията, тя ще бъде увеличена.

"Остават още 8 дни до края на електронното преброяване. Още преди време са разработени различни сценарии във връзка с пандемията, някои от тях включват и удължаване на срока", посочиха оттам в петък.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. olele
    #12
    Отговор на коментар #11

    Ами като във вица за Добрата Ламя Спаска, по-принцип е задължително и има глоба, ама за тия в чужбина и ония, които не отварят не е.

  2. Пеликан
    #11

    Питам: българите, които са постоянно (или временно) живеещи в странство длъжни ли са да се преброят ли или не? И ако не се преброят електронно - кой ще ги преброи "на живо" и ще бъдат ли глобени?

  3. Dim
    #10

    На 10.09. в 10 часа се преброих безпроблемно за около 25 минути заедно с регистрацията. Никой не ме "атакува".

  4. pepe
    #9
    Отговор на коментар #2

    Може и да не може да се установи от къде идват атаките, ако този или тези, които атакуват си разбират от работата... има начини за рутиране...Самоче това няма никакво значение. И е съвсем в реда на нещата такъв сайт да бъде атакуван - той просто е прималива цел. С 2.5 милиона може да се направи еластична система със стотици нодове, способна да обслужва десетки, дори стотици хиляди заявки едновременно - става дума за трансакции на едни нищо и никакви текстови данни. Атаката може най-много да дропне

  5. olele
    #8

    За неразбралите! ПрИброяването е усвояване! Всички данни ги има в НАП, НОИ, ГРАО и МВР. Тоя път проверих всички грешки, за да не тригървам даскалките по БЕЛ.

  6. pepe
    #7

    Как да не се дължат на техни технологични пропуски, на и.диотите от тази фирма - Scalefocus. Някой им бил хаквал сайтчето. А те какво очакват? Това си е просто част от обстановката, от околната среда, от пейзажа. Тяхна работа е да направят така, че системата да работи въпреки атаките. И взетите от тях 2.5 милиона са повече от достатъчни за това. Ако софтуера, който използват, не може да се справи с това, значи просто не работи както трябва да работи, не е правилния софтуер или технология.
    Ако не

  7. т€еритория на Мики Маус
    #6

    Не измъчвайте демокрацията, тя толкова си може

  8. roser
    #5
    Отговор на коментар #2

    Интерес имат същите, които имат интерес хората да изгубят доверие в машинното/електронното гласуване и да искат хартиени бюлетини. А всички знаем, кои са тези хора. Същите имат интерес и хората да нямат доверие във ваксините.

  9. Георги Съдиев
    #4

    Това за АТАКИТЕ са пълни ГЛУПОСТИ.. За 2.5 милиона "другарите" от фирмата е трябвало да се потрудят ОЩЕ МНОГО. Аз 4 часа на 8.9.2021 не можах да СЕ ВКЛЮЧА!! Вероятно ТОЛКОВА СИ МОГАТ "другарите". ИМА ЛИ НЕЩО В БЪЛГАРИЯ, което е направено както трябва, НЕ!! Толупи и безхаберници МНОООГО..

  10. roser
    #3

    Една най-обикновена DDoS защита като тази, предоставяна от Cloudflare, която има даже и БЕЗПЛАТНА версия с DDoS подсигуряване, щеше да е пре-пре-пре-пре-предостатъчна. И това щеше да го направи дори и ученик от 11-ти клас в някоя езикова или математическа гимназия, в който и да е от по-големите ни градове. Но кой бяга от 2,5 милиона... https://www.cloudflare.com/ddos/

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.