Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Соларна система с батерия може да свали със 70% сметката за ток

България има потенциал за 7 ГВ нови ВЕИ мощности с 1.7 ГВ системи за съхранение на енергия

4 коментара
Батерията за съхранение на тока може да се сложи и в мазето

С амбициозна политика за преход към нисковъглеродна енергетика до 2030 г. в България могат да бъдат изградени поне 7 гигавата нови ВЕИ мощности, заедно с 1.7 гигавата системи за съхранение на енергия. Това сочи доклад "Съхранение на енергия. Пазарни перспективи за България", разработен от Асоциация за производство съхранение и търговия с електроенергия (АПСТЕ) и представен пред журналисти. При използване на слънчеви панели върху сгради и зареждаща се от енергията им батерия сметките за ток могат да се намалят със 70 процента, даде практически пример Александър Рангелов, изпълнителен директор на компанията IPS (International Power Supply), водещ български производител за интегриране на системи за производство и съхранение на възобновяема енергия в световен мащаб, която има такава мощност в своята сграда в София.

Компанията има собствена соларна централа от 30 kWp в офис сградата си от 4 хил. кв. м, която е допълнена с батерия за съхранение от 120 кВтч, която позволява излишъка от енергия, произведен през деня, да бъде съхранен и да се използва през тъмната част от денонощието.

Соларната система на IPS произвежда годишно 33.5 MВтч и спестява 15.5 тона вредни емисии. Цената на конфигурацията е 92 000 лв. и се изплаща за срок от 5-7 години.

"В хубави слънчеви дни, без облаци, 3-те етажа от сградата не ползват ток от мрежата. В дни с недостатъчно слънцегреене, редукцията на сметката е около 70%", обясни Александър Рангелов.

Ключовият мотив на IPS да инвестира в подобна система е, че позволява на фирмата да е енергийно независима, да оптимизира сметките си за ток и да пести емисии. Подобен тип автономна захранваща система с двойно преобразуване на енергията, позволява и предпазване на техниката и електроуредите от повреди, предизвикани от лошото качество на електроенергията, подавана от мрежата (пренапрежение, напрежение под номинала, честотни смущения).

Слънчевите панели могат да бъдат инсталирани на всякакъв тип сгради, стига да има подходящо място за тяхното разположение. Самата батерия за съхранение и преобразувателната система заемат няколко квадратни метра и може да се инсталира в мазе/гараж/сервизно помещение, посочват от компанията.

Според доклада "Съхранение на енергия. Пазарни перспективи за България" тези технологии могат да бъдат решение и в много по-големи мащаби и да увеличат гъвкавостта на електроенергийната система и дела на възобновяемите енергийни източници във всички сектори.

"Повечето технологии за съхранение на енергия могат да бъдат внедрени бързо с високо обществено одобрение и във всеки един мащаб и ниво на електрическата система - производство, пренос, разпределение, потребление. Системите за съхранение могат да предоставят и системни услуги като капацитет, регулиране на честотата, минимизиране на разходите за балансираща енергия", пише още в анализа.

В него се отбелязва, че предстоящото десетилетие до 2030 г. е шансът на България да разработи план за систематичен преход към нулеви нетни емисии. Изработването на ясна визия за неутрална по отношение на климата икономика и подкрепяща регулаторна рамка ще положи основите на трансформацията на енергийния сектор, а с него и на цялата икономика.

За да може независимите производители на електроенергия, операторите на електропреносната мрежа, домакинствата, бизнеса и енергийните общности да се възползват от различните приложения на технологиите за съхранение на енергия, важно условие е да се приемат адекватни политики и правила на пазара, които да позволят появата на различни успешни бизнес модели, смятат авторите на доклада.

Към момента в законодателството са направени единствено актуализации, които въвеждат определението за система за съхранение на енергия, но няма законова рамка, предназначена да подкрепи тяхното развитие, отбелязват експертите. Затова и българският пазар за системи за съхранение на енергия е ограничен най-вече до ВЕИ системи за собствени нужди, които не са свързани към мрежата.

Качественото предварително проучване и проектиране в етапа на развитие е ключово за максимално оптимизиране на техническите параметри за ефективно изпълнение и експлоатация и по-печеливша инвестиция, коментира Димитър Цеков, технически директор в електропроектантската фирма Renergy и член на борда на АПСТЕ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #4

    Соларната система работи САМО КОГАТО ИМА СЛЪНЦЕ. В останалите случаи нормалните хора ползват различни горива. Това, което е ново за нас и може да ни отвърже от руските тръби, е да започнем да мислим за втечнения газ, който може лесно да се пренася от едно място на друго с танкери СЪЩО КАТО ПЕТРОЛА. Ако ЕС има достатъчно разум, би трябвало да работи за подписване на договори и споразумения с различни производители и дилъри, за да компенсира парите, които наля в малкия бизнес, като работи за политиката на поевтиняване и сигурност на доставките на горивата...

  2. Lubomir Gavrilov
    #3
    Отговор на коментар #1

    Наистина ли не виждаш разликата между АЕЦ и централи на въглища ? Да ти обясня тогава: с повишаването на цените на въглеродните емисии, електричеството от Марица-Изток ще ни излезе през носа. Да не говорим, че ЕС може и снакции да ни наложи отделно. А ако искаш да напуснем ЕС : чудесна идея. Само че при внос на стоки към ЕС ще ни сложат нови "еколгични" мита, за да не подбиваме пазара на производителите, които имат ниско-въглеродни емисии (и съответно биха били неконкурентноспособни). Така че, по-добре

  3. kompetenten
    #2
    Отговор на коментар #1

    На годишна база ти го смятат хората, не когато е най-облачно и денят е най-къс, както е точно в момента. Неслучайно е указано "p" накрая, пикова мощност на инсталацията. Не знам ти за кое викаш 5 киловата инсталация, че имаш панели с пикова мощност 5 киловата, нещо за батерията ли, за инвертора ли ...?? Сега поне панелите са евтинки, можеш да добавиш още че да се подсигуриш за зимния период.

  4. Коментарът е изтрит в 17:36 на 24 януари 2024 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.