Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Соломон Паси: Пътят на България за Европа минава през Югославия

0 коментара

Пътят на България за Европа минава през Югославия, напомни буквалните географски дадености българския външен министър Соломон Паси след срещата в Белград с домакина си, министъра на външните работи на Югославия Горан Свиланович.

Министър Паси поясни, че така, както планът Маршал е помогнал на Европа да излезе от кризата след Втората световна война, така днес една нова инфраструктурна политика на Европа за Балканите ще подпомогне стабилизирането на целия регион.

Репликата на министър Паси се нарежда сред няколко други, когато българските политици през последните десетина години се опитваха афористично да резюмират българската външна политика. Всеизвестният географски факт, който Паси напомни, може да се разтълкува като израз на един прагматичен и конкретен подход в усилията България да получи лесен и бърз достъп до европейските пазари.

Като реализация на такъв подход министър Паси и министър Свиланович посветиха по-голяма част от вниманието си на въпросите за по-активно отваряне на комуникационните коридори между двете страни.

Соломон Паси се договори с югославския си колега Горан Свиланович работата по подготовката за изграждане на магистралата Ниш - София да се ускори. Българската страна е предложила средствата за проекта за магистралата, която е част от коридор номер 10, да бъдат осигурени чрез кредити и от донори.

Подобна схема вече е приложена при подготовката на строителството на Дунав мост-2, където тя показа недостатъка да е твърде тромава. Югославската страна е предложила магистралата София-Ниш да бъде дадена на концесия на външен инвеститор. Договорено е следващата седмица ще се състои среща между експертите на двете страни, които да обсъждат подготовката на проекта за магистралата.

Част от подготовката за отпушване на комуникациите между България и Югославия ще стане и споразумение за свободна търговия и автомобилни превози, което ще се подпише до края на 2002 г.

Министрите обсъдиха и мерки за подобряване на железопътния транспорт, което да се постигне с изграждането на един общ пункт за гранична проверка. Следващата седмица в София ще бъде подписана спогодба между страните ни за комбинирани превози и товари.

Очаква се да бъде подписано и споразумение между застрахователните дружества в България и Югославия за премахване на високите застрахователни такси на зелените карти за автомобилите.

Договорено е и сътрудничество между митническите власти. Подписана е спогодба за сътрудничество в областта на комуникациите.

Българският и югославският външен министър подписаха спогодба за сътрудничество в областта на културата, образованието и науката за периода 2001 - 2003 г. Очаква се тя да спомогне за разрешаване на проблемите на българската малцинствена общност в тази област. Свиланович уточни, че "българското национално малцинство в Югославия е допринесло много за демократичните промени в страната".

Българската страна получи официално съгласието на югославската за откриване на генерално консулство в черногорската столица Подгорица.

Въпросите на сигурността и двустранните отношения също са били разгледани. След срещата със Соломон Паси Свиланович е заявил, че тъй като всички съседи на Югославия без Босна и Херцеговина, са членове на Партньорство за мир, Югославия също ще се стреми да се присъедини към Партньорство за мир.

Свиланович и Паси са обсъдили проблемите на сигурността в района и развитието на Косово. Югославската страна е заявила, че присъствието на международните сили и организации е гаранция за оставането на Косово в рамките на Югославия.

"Атлантическите ценности и ролята на Югоизточна Европа и България в новата антитерористична коалиция" е темата на лекцията, която първият български дипломат Соломон Паси изнесе пред представителите на Атлантическия клуб на Сърбия и дипломатическия корпус в Белград днес.
В лекцията Соломон Паси подчерта, че в новите условия слез 11 септември България смята разширяването на НАТО за ефикасно средство, с което може да се изправи срещу комплексните предизвикателства на глобалната сигурност. Присъединяването на страните от Югоизточна Европа ще бъде принос към сигурността на целия континент, убеден е външният министър на България.
Според Соломон Паси членството в НАТО ще има благоприятен ефект върху цялостния климат на инвестиции в региона. Членството в НАТО ще доведе до подобряването на условията за устойчиво развитие, което ще гарантира присъствието на региона и в общия европейски дом.
Председателят на Атлантическия клуб на Сърбия Владан Живулович благодари за помощта, която Соломон Паси е оказал при създаването на Атлантически клуб в Сърбия.
В дискусията след лекцията Соломон Паси посочи, че при решаването на кризата в Македония няма място за импровизации. Паси потвърди българската позиция за териториалната цялост на Македония и активното съдействие на международната общност за стабилизирането ѝ.

По-късно днес се очаква първият дипломат на България ще бъде приет от президента на Югославия Воислав Кощуница, от премиера на Сърбия Зоран Джинджич и вицепремиера Небойша Чович и от председателя на Долната камара на федералния парламент Драголюб Мичунович.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.