Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сомалия поиска помощ за антипиратска брегова охрана

0 коментара

Световното общество да помогне на Сомалия в създаването на собствена брегова охрана като част от намерението на страната за борба с пиратите, призова в понеделник представителят на Националната агенция за сигурност на Сомалия Нур Мохамед Мохамуд. Това стана на срещата, посветена на проблемите с пиратството в Аденския залив, провеждаща се в Малайзия, предаде ББС.

По думите му в Могадишо са твърдо решени да се справят с явлението и бъдещата брегова охрана освен срещу пиратските атаки бреговата охрана би могла да предотвратява незаконния риболов от чуждестранни кораби и изхвърлянето на токсични отпадъци край бреговете на Сомалия, каквато практика се забелязва.

Мохамуд подчерта обаче, че не предлага създаването на чужда антипиратска структура в Сомалия, а говори само за предоставянето на оборудване и подготвени специалисти.

Международно признатото правителство на Сомалия контролира само някои части от страната, докато ислямски въстанически групи държат по-голямата южна част от територията.

Междувременно Танзания и Кения поискаха да започнат морски операции по брега на Източна Африка, заради зачестилите случаи на пиратски атаки.

По думите на министъра на сигурността на считания за люлка на пиратите сомалийски регион Пунтленд Абдула Саид Саматар, тамошното правителство няма да позволи на чужде войски да създадат в страната наземни бази за борба с пиратството, тъй като това ще е инвазия в страната.

За такава наземна служба за сигурност призова в края на април сомалийският премиер Омар Абдирашид Али Шармарке. На конференцията в Брюксел тогава бе изчислено, че за създаването на такова звено в Сомалия са нужни 165 млн. долара.

В последните години зачестиха значително пиратските атаки в региона, който е един от най-големите морски пътища за търговия. по данни от 15 май, от началото на 2009 г. сомалийските пирати са пленили 29 плавателни съда с 472 души екипаж на тях.

Официалните власти в страната не могат да се справят с пиратството и затова ООН разреши присъствието на кораби на чуждестранни военно-морски сили в Аденския залив. В момента в крайбрежните води на Сомалия се намират военни кораби на САЩ, ЕС, Русия, Китай и др.

Ситуацията се усложнява от това, че в резултат на гражданската война в страната от 1991 г. насам не съществува единна държава – части от териториите се контролират от ислямистки бунтовници, други региони пък са обявили своята независимост.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.