Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сондата Джуно превзе орбитата на Юпитер

Двадесет месеца ще проучва най-тежката планета от Слънчевата система

4 коментара
Сондата Джуно превзе орбитата на Юпитер

Космическата сонда на НАСА Джуно приключи петгодишното си пътуване до Юпитер и влезе в орбитата на най-тежката планета от Слънчевата система, където започва 20-месечен танц около газовия гигант, за да научи повече как се е формирал Юпитер.

Успешното навлизане в орбита стана в 3.53 ч. по Гринуич. Преди това за 35 минути Джуно запали двигателите си, за да изпълни маневрата за заставане в орбита около планетата от Слънчевата система.

“Там сме. В орбита. Превзехме Юпитер", заяви пред репортери водещият мисията учен Скот Болтън, цитиран от Ройтерс. "Нека забавлението започну", допълни той.

НАСА съобщи за щастливото събитие в Туитър: "Успех. Джуно е в орбита около Юпитер и ще разкрие тайните на планетата". За успеха на маневрата по позициониране в орбита Джуно подаде трисекунден радиосигнал.

Предстои апаратът да извърши 37 елипсовидни обиколки, всяка от които ще е от различен ъгъл и ще продължи по 14 дни.

Джуно е космическият кораб, който се е доближил най-близо до Юпитер. Той ще надникне през облаците на планетата от само 5000 километра височина от повърхността

Мисията на сондата да проучи всичко свързано с Юпитер - планета известна с прякора Кралят на планетите. Смята се, че Юпитер е първата планета, формирала се в Слънчевата система и че вероятно тя е "уловила" много елементи и газове, останали след формирането на Слънцето. Изследователите се надяват, че благодарение на мисията на Джуно те ще могат образно казано да се върнат назад във времето и да изучат формирането не само на Юпитер, но и на цялата Слънчева система.

Мисията на Джуно е на стойност 1,1 милиарда долара. На борда на апарата има множество инструменти, с които сондата ще измерва водата в атмосферата на планетата, за да провери теориите относно формирането на Юпитер. Джуно също така се направи карта на магнитните и гравитационните полета на планетата с цел събиране на данни за ядрото ѝ и ще направи измервания на състава, температурата и облаците на Юпитер. Джуно ще проучи и как магнитната сила въздейства върху атмосферата.

Последната космическа мисия до Юпитер и от преди над две десетилетия. Тогава сондата Галилей орбитира около Юпитер и сега Джуно ще се опита да даде отговор на редица въпроси, останали неизяснени по време на мисията на Галилей. Първи апарат, преминал край Юпитер, обаче е корабът Пионер едно, който през 1973 г. прелетя близо до планетата.

Юпитер е петата по отдалеченост от Слънцето планета и не прилича на скалистите Земя и Марс.

Джуно е кръстена в чест на гръко-римската богиня Юнона – сестра и съпруга на Юпитер. Сондата беше пусната на 5 август 2011 г. от космодрума на Кейп Канавъръл с помощта на ракетата – носител Атлас В. Апаратът е произведен от компанията Lockheed Martin и се управлява от Лабораторията за реактивно движения на НАСА, намираща се в Пасадина.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. blue velvet
    #4

    A къде са великите руски въздушно космически, галактически междупланетни и звездолетни сили? Или те успяха да стигнат само до Сирия, за да пускат бомби и всяват смърт! Русский подлози и тролове предатели в България, засрамете се!

  2. анита хегерланд
    #3

    Ако се потвърди теорията за големия взрив, чрез изследването на Юпитер, то това ще даде предпоставки да се създадат теории за бъдещето на планетата Земя. Миналото определя бъдещето във всеки аспект от живота, защото той е единен и неделим.

  3. Liberal
    #2

    Браво на учените и изпълнителите на проекта! Дано Lockheed Martin и подобни компании участват все повече в мирни мисии и все по-малко в производството на военна техника.

  4. Борис Б
    #1

    Поклон пред хората, които все още имат идеали!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.