Американската космическа сонда Касини пристъпи към финалното спускане в атмосферата на планетата Сатурн, в чиято орбита "работи" от юли 2004 г., съобщи Лабораторията за реактивно движение в Пасадена в щата Калифорния, която е част от НАСА.
Планира се в течение на месец сондата да извърши пет последни обиколки около Сатурн, като всеки път ще преминава на все по-ниска орбита.
Предполага се, че на 15 септември двигателите на апарата няма да могат повече да поддържат неговата ориентация в пространството, така че антената му да бъде насочена към Земята, връзката с него ще бъде изгубена и той ще се разпадне на части и ще изгори в атмосферата на втората по големина планета в Слънчевата система.
По време на финалния етап от живота на Касини ще работят 7 от 12-те му научни уреда, които ще предават информация до Центъра за управление на полетите на сондите към НАСА в режим на реално време.
Сред тях най-активно ще работи масспектрометъра за йоните и неутралните частици с цел получаване на допълнителни сведения за атмосферата на Сатурн.
НАСА разчита, че до "гибелта" на сондата ще получи и детайлни данни за повърхността на планетата.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
1 коментар
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Русия скоро не е спускала сонди на дъното на океана.