Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сондата "Нови хоризонти" направи най-близката фотосесия на Плутон

При прелетяването са взети над 150 проби, НАСА чака с нетърпение снимките на планетата-джудже

4 коментара
Сондата "Нови хоризонти" направи най-близката фотосесия на Плутон
  • Снимката на Плутон беше изпратена още понеделник.

Космическата сонда "Нови хоризонти" (New Horizons) се "обади вкъщи", че е прелетяла успешно край Плутон и негови спътници и е приключила основната част от изследователската си мисия. Сигналът е получен 13 часа след преминаването на сондата със скорост от 49 000 км/час на около 12 472 км от Плутон, предаде Ройтерс в сряда.

Това е равно на разстоянието от Ню Йорк до Мумбай, но специалистите от НАСА се притесняваха, че летящи космически обекти биха могли да поразят апарата при близката среща. Нови хоризонти е най-бързата сонда, пратена от човека в космоса. Със скоростта, с която тя се доближи до Плутон, дори и космически отломък с размерите на зърно ориз можеше нанесе непоправима вреда на апарата.

"Нови хоризонти" подаде сигнал, че е оцеляла в 00,55 ч. по Гринуич, посочва Франс прес. В командния център на мисията в Лоуръл, щата Мериленд, участниците в проекта за изследване на планетата-джудже избухнаха в ентусиазирани възгласи и аплодисменти при получаването на сигнала.

"Здрав ни е космическият кораб, получихме данни от Плутон и отлитаме от Плутон", заяви ръководителят на проекта Алис Боуман. "Не мога да изразя с думи чувствата си. Всичко мина по план", допълни тя.

При приема на сигнала от "Нови хоризонти" присъства и Джеймс Кристи, който е откривател на една от луните на Плутон – Хоран. В залата бяха и родственици на Клайд Томбо, който открива през 1930 г. считаната доскоро за девета планета в Слънчевата система, която обаче бе преквалифицирана в планета-джудже.

"Отчитайки и тази мисия, ние вече сме посетили всички платени на Слънчевата система", каза администраторът на НАСА Чарлз Болдън.

"Това е вълнуващ момент в историята на човечеството", заяви шефът на научния отдел на НАСА Джон Грансфийлд. "Сондата направи много снимки, нямаме търпение да ги видим", допълни той.

Плановете бяха в продължение на 30 минути сондата да извърши над 150 изследвания и да направи най-близките досега снимки на мистериозния Плутон.

Апаратът успя да прати в продължение на 4 часа до НАСА 15-минутни телеметрични данни, показващи, че самата сонда е в отлично състояние и е успяла да събере материали относно Плутон. "Нови хоризонти" ще започне да праща ценните материали по-късно в сряда и така ще помогне на учените да отговорят на много въпроси за малко познатата планета. Смята се, че ще са необходими 16 месеца на сондата да предаде всичко, което е събрала по време на прелитането си покрай планетата Плутон.

Сега апаратът продължава пътя си към Куйперовия пояс - огромна купчина отломки отвъд орбитата на Нептун.

Очакват се данни за наличие на възможна магнитосфера ва Плутон, за състава на атмосферата и повърхността на планетата, както и за взаимодействието на планетата-джудже с луната ѝ Харон.

Вече учените имат основание да вярват, че Плутон е по-голяма от очакваното и диаметърът ѝ е около1370 км, което е с 80 км повече от предишни предположения.

Изследователската мисия на "Нови Хоризотни" струва над 600 млн. долара на НАСА. Апаратът бе изстрелян в Космоса на 19 януари 2006 г. По време на продължилото девет години и половина пътуване той измина 4.8 милиарда километра, като периодично изпадаше в спящ режим заради икономия на енергия. Същото пътешествие той би извършил, ако беше обиколил 120 000 пъти Земята.

На 15 януари Нови хоризонти започна да изследва Плутон, припомня Франс прес. Тогава апаратът се намираше на около 260 милиона километра от планетата-джудже.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Борето от София
    #4

    Летенето до някъде-си е нещо като правенето на фундаментална наука - изследванията са скъпи днес, правят се днес, но се изплащат през всичкото останало време на света... В този ред на мисли припомням: https://www.youtube.com/watch?v=kwFvJog2dMw

  2. Starija hush
    #3

    Дано средсвата да си заслужават за даните които е пратила сондата.

  3. Jack Daniels
    #2

    Федералната космическа агенция на Русия не зная какво ще направи, но се очаква руската "Дума" да гласува за присъединяването на Плутон към руската федерация, а путин да изпрати зелени човечета там за да организират референдума.

  4. bobyhranov
    #1

    Мдааа, НАСА вече излиза от Слънчевата система, а Федералната космическа агенция на Русия...???? Както е казал поета: "Два свята - един е излишен."

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.