Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Социалната" икономика на софийските общински дружества

Загубата на транспортните фирми и "Топлофикация" расте на 87 млн. лв., печалбата на останалите се свива от 17 на 7 млн. лв. за две години

4 коментара
"Социалната" икономика на софийските общински дружества

Работещите на свободния пазар столични общински търговски дружества са приключили финансовата 2015 г. със същата печалба като миналогодишната – над 7.3 млн. лв., а тези на регулирания пазар – транспортните фирми и "Топлофикация София", увеличават загубите си с над 20 млн. лв. и общо възлиза на 87 млн. лв.

Столичният общински съвет (СОС) одобри годишните финансови отчети и освободи от отговорност ръководствата на фирмите. Единствено шефовете на Центъра за градска мобилност (ЦГМ) не бяха освободени заради разразилия се скандал с ремонта на 60 "депутатски" спирки.

Финансовите отчети на общинските търговски дружества ще станат видими за обществото след публикуването им в Търговския регистър. Едва в края на април 2016 г. СОС реши фирмите да публикуват отчетите си на всеки три месеца, така както правят държавните.

ГЕРБ отчете "устойчиво развитие на общинската икономика и запазване на резултатите на нивата от 2014 г.". Изводът, който може да се направи, е, че всички дружества, които са инвестирали в активите си, излизат на печалба, каза Николай Стойнев, зам.-председател на СОС и шеф на стопанската комисия в СОС. Лечебните заведения, транспортните фирми и "Топлофикация" са на загуба, но "за тях не е важно да работят на печалба, а да предлагат качествена услуга", коментира той.

"Не сме доволни от постигнатите резултати. Равносметката е 7 млн. лева печалба срещу 87 млн. лв. загуби. Това е още една пропусната финансова година за повече приходи в общинския бюджет, които да бъдат насочени към недофинансираните сектори – здравеопазване и образование", каза Милка Христова, зам.-председател на СОС от БСП. Групата на левицата в СОС гласува против приемането на доклада.

"Има компании, които се управляват добре, и такива, които зле. Дебатът за управлението на всяко общинско дружество трябва да стане в стопанската комисия", коментира Трайчо Трайков от гражданската квота на Реформаторския блок пред Mediapool.

"Изненади няма. Винаги може и по-добри резултати. Това, за което ние настояваме, е повече прозрачност", каза Николай Пехливанов, зам.-председател на СОС от "Патриоти за София".

Много или малко са 7 млн. лв. печалба

Над 1 млрд. лв. се завъртат годишно през общинските дружества. За сравнение, оборотът на регистрираните над 108 хил. предприятия в София е над 102 млрд. лева по данни на НСИ за 2014 г.

От 18-те търговски дружества, управлявани от Столичната община (не влизат 42-те лечебни заведения), само 11 отбелязват печалба, която възлиза общо на 7.3 млн. лв. за 2015 г. Толкова е била и година по-рано, отчете Стойнев. През 2013 г. обаче печалбата на общинските фирми е 17 млн. лв.

Стойнев обясни свиването на печалбата с инвестициите, които са направени през последните две години от общинските фирми. Той посочи първия парк ,изграден в София за последните 30 години – парк "Възраждане", направен с европейско финансиране по инструмента "Джесика" от фирмите "Спортна София" и "Софийски имоти", както и реконструкцията на Женския пазар, направена също по "Джесика".

"Чистота Искър" с най-голяма печалба

Най-голяма печалба от общинските дружества има "Чистота Искър" – над 2.3 млн. лв. за 2015 г. Печалбата на дружеството обаче намалява с около една пета спрямо 2014 г., когато е била 2.7 млн. лв.

"Чистота Искър" подобри финансовите си резултати, след като дружеството беше поето от Илко Чанков. Той обаче беше освободен в края на 2015 г. по "лични причини", след като станаха ясни плановете на Столична община общинската фирма постепенно да поеме почистването на града от частните компании. В момента "Чистота Искър" чисти два столични района.

Интересно е да се види какъв ще е финансовият резултат на "Чистота Искър" за 2016 г. с новото ръководство, коментира Милка Христова.

Язви в сърцето на София

Скандалното общинско дружество "Софийски имоти" отчита печалба от над 1.4 млн. лв.

При него обаче се откроява проблемът с нерешени от години казуси, създадени при съвместното участие на общинското дружество с частни фирми по времето на управлението на тандема Стефан Софиянски – Антоан Николов.

Трайчо Трайков даде пример с къпалнята "Мария Луиза". "Това е едно от знаковите места на София, което стои като язва от години и ръководството на "Софийски имоти" няма идея как да се реши този казус", коментира той.

Подобен е и случаят със смесеното дружество "София сити къмпани" за терените около хотел "Хилтън" в Южния парк, което през 2003 г. беше обявено за "далавера на годината".

Четирилистните детелини

ГЕРБ откроиха работата и на петте общински дружества, които стопанисват пазарите. Общо те отчитат печалба от 2.1 млн. лв., но според БСП може и още.

Николай Стойнев отличи работата на "Пазари Юг". Общинското дружество е подписало договор с оранжериите на общинската фирма "Озеленяване". Ефектът - сега зареждат с цветя търговските вериги.

Хора в неравностойно положение, на които помага общинската фирма "Лозана", пък работят в "Озеленяване" и произвеждат детелини за една от националните лотарии, която ги продава, посочи Стойнев.

Той отчете ръст на печалбата на Женския пазар с 15% след реконструкцията му.

От 13-те търговски дружества, които работят на свободния пазар, единствено "Спортна София" и "ВиК" са излезли на загуба, отчете Стойнев.

През 2014 г. общинското дружество "Спортна София" е било на печалба от 180 хил. лв., докато през 2015 г. вече е със загуба от 80 хил. лв., става ясно от доклада на зам.-кмета по финансите Дончо Барбалов.

Загубите на транспортните фирми и "Топлофикация" "балансирано" растат

Загубата на структуроопределящите общински дружества, които са монополисти на пазара и въртят големите обороти, обаче нараства с над 20 млн. лв. за година и достига около 87 млн. лв. за 2015 г., сочат данните в доклада на Дончо Барбалов.

"Топлофикация" отчита загуба от 59.2 млн. лева през 2015 г. при 57.6 млн. лв. спрямо година по-рано.

Транспортните фирми също са на минус. Най-голяма е загубата на "Столичен електротранспорт" – близо 13.4 млн. лв. при 4.3 млн. лв. за 2014 г. Драстично се увеличава и загубата на "Столичен автотранспорт" – от 4.5 млн. лв. през 2014 г. на близо 12 млн. лв. през 2015 г.

"Метрополитен" е на загуба от 2.1 млн. лв., докато през 2014 г. отбелязва печалба от 428 хил. лв. Обяснението са големите инвестиции, които се правят в момента и непрекъснатото разширяване на мрежата на метрото.

Центърът за градска мобилност пък свива печалбата си от 8 млн. лв. на 6.1 млн. лв. през 2015 г.

"Видно е, че проблемите с общинските финанси се задълбочават и затова призива за повече прозрачност и публични тримесечни отчети е по-актуален от всякога", коментира Владислав Панев от "Зелените" пред Mediapool.

ГЕРБ обаче окачествиха финансовите резултати на транспортните общинските дружества като "балансиране на задълженията", по думите на Николай Стойнев.

Той представи данни за намалелите дългове на общинските транспортните фирми. Задълженията на "Столичен електротранспорт" са паднали от 55 млн. лв.през 2014 г. на 27.3 млн. лв., на "Столичен автотранспорт" от 27.7млн. лв.на 12.7млн. лв. "Метрополитен" е успяло да намали дълговете си наполовина от 15.6млн. лв.на 8.5млн. лв. Най-малко са паднали дълговете на ЦГМ – от 141 млн. лв. за 2014 г.на 128 млн. лв. през 2015 г.

Стойнев обясни увеличението на загубите на транспортните фирми с инвестициите, които са направили през миналата година. Компаниите са погасили задълженията си към доставчици на услуги (трети страни) благодарение на заем от Българската банка за развитие от 81 млн. лв., който беше изтеглен през 2015 г. Задълженията между дружествата в групата обаче остават, макар че и при тях има значително свиване.

"Стойнев, ти на луд ли ни правиш или ни хвърляш прах в очите. Всички тези задължения на транспортните фирми софиянци ще ги плащат. Вчера в автобус 111 бяхме набутани като копърки", възмути се лидерът на БСП-София Калоян Паргов.

"Нямаме за цел тези дружества да излизат на печалба, защото осигуряват и социална функция", каза Зафир Зарков, общински съветник от ГЕРБ и член на транспортната комисия.

Като осигуряват социална функция, защо вдигнаха цената на билета от 1 лв. на 1.60 лв., реплекира Милка Христова от БСП. Тя припомни, че аргументът на управляващите беше, че ако цената на билета не поскъпне, транспортните фирми няма да могат да работят нормално.

Зарков аргументира колко правилно е било решението билетът да поскъпне, защото само за 21 дни през юни (откакто е в сила новата цена) приходите от карти са 5 млн. лв. Това е толкова, колкото са събрани за първите четири месеца на годината за продадени карти, каза Зарков. В същото време, изтъкна той, няма спад в продажбата на билети от шофьорите на автобуси, докато при тези от трамваи и тролеи леко са намалели.

Зарков не се ангажира с данни дали са се увеличили гратисчиите в градския транспорт. Той съобщи, че откакто са влезли в сила новите цени с новата глоба от 40 лв., на място са санкционирани 2491 души без билет, а на други 1084 са написани наказателни постановления.

Председателят на СОС Елен Герджиков призова съветниците да не превръщат дискусията с финансовите резултати на търговските фирми в "политическо заяждане".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. tim
    #4

    За последните 25 години някой плати ли?

  2. Nikola Nikolov
    #3

    Както е тръгнало, май-май Йорданка Фандъкова няма да напусне поста си безболезнено.А, може би, още по-болезнено ще е за отрочето на дс-комуноида барбал. ... Дори и те трябва да са наясно - в края на краищата, рано или късно, всеки си плаща за сторени грехове....

  3. tim
    #2

    Крадат, бе. Ясно като бял ден. Веднъж като си раздават огромни заплати, втори път като източват фирмите по всевъзможен начин, трето като държат ниски цени на някои услуги, за да създават политически комфорт на управляващите.

  4. Доналд Дък
    #1

    Най малко странно е да се пише по такъв начин за този срамен бетонен монопол под крилото на зам. кмета Барбалов. Тези "общински" фирми в този си чисто търговски спекулативен характер, отдавна стопанисват по чисто криминален начин дадените им от столичните граждани правомощия. При съществуващото настояще ценообразуване на предлаганите от тях услуги отдавна трябваше да изчезне от нашия бит изостаналото им примитивно отношение към съдържанието на дейността им.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.