Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Социалните осигуровки започват да растат от 2017 г.

Балерините ще танцуват до 53 години, същата възраст за пенсиониране може да бъде въведена за военни и полицаи

3 коментара
Социалните осигуровки започват да растат от 2017 г.

Увеличаването на социалните осигуровки, представено от правителството като част от пенсионната реформа, ще започне от 2017 г. Това е записано в проект за изменение на Кодекса за социално осигуряване, публикуван за обществено обсъждане. Вноските за пенсия и безработица ще нарастват от 2017 г. до 2028 г., когато трябва да са с общо 4.5 процентни пункта по-високи.

Както правителството вече обяви, предложението е парите за пенсия да нарастват с 0.5 процентни пункта през година, а първото увеличение ще е през 2017 г. Така през 2028 г. тази осигуровка ще е 21.3% от осигурителния доход вместо 17.8%, както сега.

Осигуровката за безработица ще расте през година от 2018 г. до 2026 г. с по 0.2 процентни пункта. Тогава това плащане ще е 2 на сто от осигурителния доход вместо сегашния 1%. Запазва се правилото 60% от осигуровките да се плащат от работодателя, а останалата част - от работника. Ефектът от по-високите осигуровки според управляващите ще е допълнителни 1.1 млрд. лв. в бюджета на НОИ през 2028 г.

Заради нарастването на осигурителната тежест, отпада въведеното преди години увеличаване на дела от парите за пенсия, които постъпват в универсален пенсионен фонд. Осигуряването в такъв фонд е задължително за родените след 31 декември 1959 г. В момента при осигуровка от 17.8% в частен фонд отиват 5% от осигурителния доход, а останалите 12.8% постъпват в Националния осигурителен институт (НОИ). Преди години беше предвидено вноската за втора пенсия да стане 7% от 2017 г., но сега управляващите предлагат това да бъде отменено.

Нови фондове за полицаи и военни

Създаването на специални фондове, от които да се плащат пенсиите на военни и полицаи, предвиждат предложените изменения в Кодекса за социално осигуряване. Тези фондове ще са част от НОИ, а целта е парите за пенсиите на тези специални групи да са отделно от тези на останалите осигурени. Фондовете ще се пълнят, както досега, от осигурителни вноски и трансфер от бюджета.

Това означава, че промяната ще е само организационна. Същото важи и за втория нов фонд, от който ще се плащат социални и инвалидни пенсии.

Отделянето на парите за пенсии на полицаи и военни от средствата за останалите възрастни беше едно от предложенията на работодателите в рамките на продължилите около 3 месеца консултации за пенсионната реформа.

Балерини се пенсионират на 53 години

Да се въведе възраст за пенсиониране от 53 години на балерини, балетисти и танцьори, но не и за военни и полицаи предвиждат промените в Кодекса за социално осигуряване. В момента и за танцьорите, и за работещите в силовите ведомства има само изискване за стаж, за да излязат в пенсия.

Въпреки дългогодишните призиви да се въведе и критерий за възраст за военни и полицаи и декларациите на вицепремиера и социален министър Ивайло Калфин, че това ще бъде направено, в предложените за обществено обсъждане изменения такъв текст липсва. По неофициална информация в последствие правителството ще предложи и военни, и полицаи да се пенсионират при навършване на 53 години. За да се неутрализира негативната реакция на работещите в силовите ведомства от тази промяна, ще се предложи да отпадне изискването да бъдат освободени от служба, за да се пенсионират. Сега това е задължително.

Без изненади

Очаквано с измененията на Кодекса за социално осигуряване се предвижда плавно увеличаване на възрастта и стажа за пенсия на хората от масовата трета категория труд. За жените възрастта ще нараства с по 2 месеца на година до 2029 г., а след това с по 3 месеца, докато стигне 65 години. В момента тя е 60 години и 8 месеца. Възрастта за мъжете ще расте с по 2 месеца до края на 2017 г., а от 2018 г. ще се увеличава с по 1 месец отново до 65 години при 63 години и 8 месеца сега.

Стажът за трета категория ще расте с по 2 месеца от догодина до 37 години за жените и 40 години за мъжете.

Плавно ще се увеличава и възрастта за работещите тежки професии от първа и втора категория, като след около 30 години тя трябва да стигне 57 години за първа категория и 62 години за втора.

В измененията е включена и обявената вече промяна в подхода за индексиране на пенсиите. Предлага се от 1 януари 2017 г. тежестта на една година осигурителен стаж при изчисляване размера на пенсиите да започне да се увеличава до достигането на 1.5 на сто при 1.1 на сто сега.

Включени са и вече предложените от Министерството на финансите изменения, които засягат правото на родените след 1959 г. да решават дали да се осигуряват в частен фонд или само в НОИ. Според тях правото на избор, въведено със спорове в края на миналата година, няма да е еднократно. Така, ако хората решат да се осигуряват само в НОИ, могат след една година да променят мнението си и да насочат част от вноските си към частен фонд. За целта, докато се осигуряват само в държавния стълб, парите, натрупани по индивидуалните им партиди за втора пенсия, ще се прехвърлят в бюджета на т. нар. Сребърен фонд. При връщане обратно в частното осигуряване, те ще се превеждат отново по партидите. За периода, в който са били в Сребърния фонд, върху тях няма да се трупа доходност.

Възстановява се и правилото на служебно разпределение в частен фонд на младите, които тепърва започват работа. Според сега действащия закон, ако те не изберат в коя компания да се осигуряват, парите им автоматично трябва да отиват в НОИ. С поправките на Кодекса за социално осигуряване се предвижда в тази ситуация те да бъдат служебно разпределяни в частен фонд, ако не са избрали сами такъв три месеца, след като са започнали работа.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. mano
    #3

    ама защо трябва изобщо да има привилегировани. Ясно е, че балерина на 53 не може да има. Но това си е избора на балерините. След като приключат а балета, те могат да се занимават с друга работа. Същото ваши и за полицай и военни. Хайде тогава да пенсионираме футболистите на 40, или гимнастичките на 25. Всички, абсолютно всички трябва да се пенсионират на една възраст. По-ранното пенсиониране трябва да се допуска само при намаляване на пенсията(който иска). Такава е математиката. Иначе някой друг плаща...

  2. teraflop
    #2

    А дали Калфин ще накара военните и полицаите да танцуват?

  3. И какво от това
    #1

    Балерините ще танцуват до 53 години, същата възраст за пенсиониране може да бъде въведена за военни и полицаи-мога да си представя балерина на 53 години!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.