Тогава в парламента ще влязат и предложенията за законови промени, свързани с пенсионната реформа, за да може те да бъдат обвързани с гласуванията на бюджета на НОИ и държавния бюджет. Затова в следващия месец предстоят поредица от обществени обсъждания на предлаганите промени, така че законопроектите да минат през Министерския съвет и внесени в Народното събрание непосредствено преди депутатската ваканция.
В последния си вариант предложенията предвиждат от 1 юли 2011 година осигурителният стаж да се увеличи от 34 на 37 години за жените и от 37 на 40 години за мъжете. След консултации със социалните партньори е възприето, че няма да има изравняване на стажа за мъжете и жените на по-късен етап. Има и опция за пенсиониране при недостигащи до три години стаж, но навършени години за пенсия, които сега са 60 за жените и 63 за мъжете и не се предвижда да бъдат увеличавани. В този случай за всяка година от липсващия стаж размерът на пенсията ще се намалява с 2.4%. За хората, които продължават да работят и след като имат нужния стаж за пенсия, се предвижда добавка от 3% за всяка прослужена година.
Управителят на НОИ Христина Митрева заяви, че България е пета по застаряване на населението в света със средна възраст 43 години. След 20-30 години средната възраст на населението ще е вече 47 години, като през 2040 година хората на възраст над 65 години ще са 45% от населението.
Митрева и Младенов бяха единодушни, че заради тези перспективи пенсионната реформа е наложителна. Сега 60% от разходите за пенсии са от държавния бюджет, т.е. от данъци, а не от осигуровки. Разчетите на НОИ сочат, че ако държавата спре трансфера си от 12% върху сбора от осигурителните доходи на всички осигурени, пенсиите ще трябва да бъдат намалени с една трета. Митрева коментира, че с промените броят на новите пенсионери ще бъде намален.
Комбинацията от мерки, която освен повишаване на стажа включва ограничаване на ранното пенсиониране, затягане на режима за отпускане на инвалидните пенсии, стимули за осигуряване в частни пенсионни фондове и други, трябва да донесе в далечна перспектива между 65% и 75% заместващ доход.
Все още не е решено каква политика по отношение на осигурителните вноски ще бъде следвана. Синдикатите настояват да се върви към плавното им повишение, а работодателите са за замразяването им по време на криза и последващо намаление. Митрева коментира, че крайното решение ще бъде взето в резултат на диалог със социалните партньори.
Петър Ганев от Института за пазарна икономика коментира, че няма как да се направи пенсионна реформа без структурна промяна. “Нормално е държавата да помага, но най-нормално е човек сам да пести за пенсията си“, коментира той. “Винаги ще има неработили или недостатъчно осигурили се за пенсия, но затова има социални и солидарни принципи“, коментира той. Според него хората трябва да имат избор колко да внасят и кога да се пенсионират.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
48 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Тези са големи глупаци! С извинение, но те друга работа нямат ли си. Как може тези хора мозък в главите имат ли?Хората едва доживяват 70год. та кога ще стигнат до пенсия.Това е пълна глупост и се питат защо има толкова малко хора в България.Това държава ли е?
Затова не останаха млади хора в тая държава!
Аз съм малоумник!!!
Проблемът не е в пенсионерите, а в стерилността!Жалко, но факт.40 % стерилност при мъжете и 30 % при жените!Кофти работа!Оставете старците на мира, все пак са ви направили!
Колко хора ще направят този стаж?Водите политика на СИВА ИКОНОМИКА, БЕЗРАБОТИЦА,КОРУПЦИЯ, ЕМИГРАЦИЯ.......................Колко хора имат шанс да постигнат този трудов стаж?Или може би, това е поредната схема за източване на средства от гражданите, за сметка на НЕОТОТАЛИТАРНИЯ ЕЛИТ.Как успявате, непрекъснато да измисляте начини за затриване на българския етнос???
Петиция до НС за намаляване на пенсиите на работилите в ДС и тоталитарни организации до нивото на средната пенсия в странатаhttp://bgpetition.com/namaliavane-pensiite-na-rabotilite-v-DS-i-totalitarni-organisazii/index.html
увеличава енергоносителите и това моментално се отразява в скока на всички останали цени?!Или за заплати няма пари.Хората на запад режат но от хиляди,а нашият реже от -стотин.Цените в България горе-долу са както на запад.Даже нашите цени на мобилните оператори са по-скъпи.
Който има 25г. в армията или полицията да пуска рапорт защото 30 те години влизат в сила от 01.01.2011г. Юруууууш на рапортитеееее.
Министърът Младенов и разните му консултяативни съвети са КРАДЦИ от мен ! Ще се оплача на Бойко Борисов ! Никой не ме наема на работа на 52 г. с висока квалификация за достойна заплата. Как да направя още 16 г. стаж ?
Всеки следва да избира опцията колко да си внася Останалото е по - малко за всички или нищо, както и здравеопазването ни.В тази връзка са важни както лихвоточките така и внасяните пари през всичките години а не само последните десет, което принуждава хората да се осигуряват наминимума.