Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Социалното министерство: Отнемането на деца не е и няма да бъде национална политика

Майки протестираха за еднаква подкрепа за приемните родители и близките, глижещи се за деца в риск

4 коментара
Социалното министерство: Отнемането на деца не е и няма да бъде национална политика

Отнемането на деца от техните родители никога не е било и няма да бъде цел на националните политики и законодателство, зави в своя позиция Министерството на труда и социалната политика в отговор на твърденията в социалните мрежи, че подготвените от тях поправки в Закона за закрила не детето предвиждат "неправомерно отнемане на деца" от родителите им.

Изявлението на ведомството бе предшествано от протест на майките на деца с увреждания пред Министерския съвет, който в неделя се събраха в защита на здравите деца в системата на социалното подпомагане. Майките от "Системата ни убива", които месеци наред протестираха в палатков лагер пред парламента с искания за повече финансиране за децата с увреждания, заявиха, че този път излизат в защита на децата, настанени в институции или приемни семейства вместо при свои близки или роднини.

"Държавата влага огромен финансов ресурс за институции, които имитират семейства като по този начин обрича на геноцид биологичните родители, изпаднали в затруднение поради бедност", заяви Вера Иванова от инициативата.

Според нея подкрепата от страна на държавата вместо към биологичните родители е изцяло насочена към приемните семейства. Затова трябва да се уеднакви месечната помощ за децата в приемни семейства и за отглежданите от близки или роднини, за които в момента се дават по-малко пари. В първия случай помощта е 300 лв. за дете, а във втория – 198 лв.

Според социалното министерство няма злоупотреби с отнемане на деца от родителите и "настаняването на дете извън семейството може да стане само при наличие на основания, определени в Закона за закрила на детето, които не се променяни от 10 години". Ведомството посочва още, че съгласно Конституцията на Република България отглеждането и възпитанието на децата е право и задължение на техните родители и се подпомага от държавата.

В изявлението пише още, че предприемането на такава мярка за закрила винаги подлежи на съдебен контрол. "Редът за настаняване на деца извън семейството също е описан в този закон и действа от 2006 г. Последните промени в Закона за закрила на детето не променят този ред, а само премахват възможността за настаняване в специализирани институции, тъй като до 2021 г. всички домове за деца, лишени от родителска грижа и домове за медико-социални грижи за деца ще бъдат закрити", допълва се в позицията.

От социалното министерство заявяват, че извеждането на дете от биологичното семейство е крайна временна мярка за закрила, която се базира на прецизно проучване и оценка на конкретния сигнал за дете в риск и се потвърждава със съдебно решение. "Такова решение се прилага за много крайни случаи на насилие, неглижиране и нарушаване на интереса на детето (склоняване към проституция, просия). Социалните работници и полицията извежда деца, само ако животът и здравето на детето са застрашени. Това е принципът в закона, който социалните работници са длъжни да спазват", категорични са от ведомството.

"Настаняването на дете извън семейството може да стане само при наличие на основания, определени в Закона за закрила на детето, които не се променяни от 10 години", пише още в държавната позиция.

Протестиращите майки обаче не смятат така. Евелина Казанджиева от "Системата ни убива" каза пред БНР, че в много от случаите, когато дете е отнето неправомерно, след това съдът го връща в семейството, но то е преживяло ужаса да живее на различни места.

"Взимат ги, преживяват целият ужас на паника, на неизвестност, не могат да разберат какво им се случва и след това съдът ги връща. За мен лично, недопустима грешка, когато се касае за дете", коментира тя.

Социалното министерство коментира още още, че хората, които помагат на децата в риск или сигнализират за дете в рискова ситуация, което се нуждае от закрила, не са доносници.

"От 2003 г. в Закона за закрила на детето е регламентирано, че лице, на което стане известно, че дете се нуждае от закрила, е длъжно незабавно да уведоми компетентните органи. Същото задължение има и всяко лице, на което това е станало известно във връзка с упражняваната от него професия или дейност, дори и ако то е обвързано с професионална тайна. Това задължение съществува от 16 г. и не е въведено с последните промени в закона. Сигналите обаче не са достатъчни за прилагане на мерки за закрила, а се проверят за тяхната достоверност и основателност. Не се разглеждат анонимни сигнали, освен в случаите на насилие над дете", заявяват още от министерството.

В последните седмици то е подложено на силни критики в социалните мрежи, че предложените от него за обществено обсъждане промени в Закона за закрила на детето засягат интересите на родителите и едва ли не целят отнемане на деца.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. edin.drug
    #4

    Истерични майки в подкрепа на руски фалшивки - ето какво се случва. И разбира се от това ще страдат децата, които са подложени на насилие и всякакви видове злоупотреби, неглижиране и т. н. Тази антихуманна и антидетска кампания бе подета от нашите медии в услуга на руската пропаганда. Тя налива масло в огъня на безумната антисистемна активност. Всичко започна с фалшивите репортажи за Барневарн. Ето малко ограмотително видео: Част 1 https://www.facebook.com/dynamic.tv.bg/videos/453847555391934/ и Част 2: https://www.facebook.com/dynamic.tv.bg/videos/2393471284265944/

  2. Baraev
    #3
    Отговор на коментар #2

    Много си прав горски, но простолюдието ще го разберат когато вече е късно ..

  3. Горскио
    #2

    Естествено, че отнемането на деца от родителите им няма да бъде декларирано като национална политика (поне докато ние сме живи). Просто се създава раммка за финансови стимули за бъдещи пълчища от социални работници да вземат деца от родители и да ги дават на приемни семейства.

  4. Сега още не! Само ще се създадат РАМКОВИ УСЛОВИЯ за това!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.