Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Соцуправлението отново докара борд – този път политически

181 коментара

Днес България най-после може да се поздрави с измъчената новина за предстоящото членство в Европейския съюз от 1 януари 2007 г. От толкова много повтаряне и политически заклинания тази дата придоби почти есхатологично значение, а цялата политическа и обществена енергия бе ориентирана към тази заветна цел и предопределящия я доклад на Европейската комисия от 26 септември.

Самото оповестяване на новината пред Европейския парламент предизвика смесени чувства. След първото протоколно изречение, с което председателят на Еврокомисията Жозе Мауел Барозу и еврокомисарят Оли Рен приветстваха България и Румъния в обединена Европа, те изброиха пунктуално какви предохранителни мерки взема Европа, за да се предпази от евентуални рискове и измами от страна на новите партньори.

Банален е изводът, че решението за присъединяване на България и Румъния е политическо, защото двете страни ужасяват гражданите на ЕС с безнаказаното си отношение към мафията и размаха на корупцията, които с лекота ще проникнат в досегашните страни членки.

Представителите на ЕС дадоха нееднократни уверения на данъкоплатците си, че ще направят всичко възможно да не бъдат “ужилени” от неправомерно изразходване на еврофондове в България и Румъния.

Налагат ни политически борд, заяви лидерът на ССД Стефан Софиянски по повод изключително строгите условия, които ЕС налага за членството ни.

Всъщност това е изключително добра новина за България, която за втори път през последните 10 години се налага да бъде поставена под външен режим на наблюдение и контрол, поради невъзможност на националното ѝ правителство да се справи само. И в двата случая “бордът” се предписва след управление на българските социалисти (бивши комунисти). През 1996 г. самостоятелното им правителство доведе България до безпрецедентна финансова, банкова и зърнена криза, заради което гражданите се разбунтуваха и свалиха управлението.

Предписвайки лечението “валутен борд”, с което бе отнето суверенното право на българското правителство да провежда самостоятелна бюджетна политика, Международният валутен фонд (МВФ) се яви като строгия външен надзирател и пазител на финансовата стабилност у нас.

Доминираното отново от БСП коалиционно правителство на “европейската интеграция, икономическия растеж и социалната отговорност” доведе през 2006 г. до политически борд, този път от Европейския съюз. За късмет на българските граждани, страната не е във финансова или продоволствена криза. Благодарение на валутния борд.

Пак за късмет на българските граждани, ако не случиха на правителство, поне случиха на партньори и “надзиратели”. ЕС постъпи мъдро, като се отказа от възможността да отложи членството ни с една година. Подобно развитие по никакъв начин нямаше да стимулира властите у нас да продължат с реформите, а освен това щеше да е своебразна награда за онези играчи, които не са влезли в крачка с европейските критерии и изисквания.

Големият въпрос е докога българските граждани, наричани на финансов жаргон данъкоплатци, трябва да разчитат на външни “бордове”, за да им решават вътрешните проблеми. Отговорът изглежда банален - в България гражданското общество е доста хилаво и незряло и все още предпочита се изживява като “народ”, привличан неудържимо от всевъзможни политически шарлатани. Макар че периодично сменят правителствата си след избори, българите нямат изостреното чувство за справедливост и отговорност не само на старите западни демокрации, но и на голяма част от страните от бившия социалистически блок, чиито граждани рядко допускат да бъдат заблуждавани и водени за носа от некомпетентни, крадливи и клиентелискти настроени правителства.

Надеждата е, че българските граждани все повече ще се чувстват съотговорни граждани на ЕС и че ЕС ще е достатъчно отговорен пред своите граждани, за да защити както техните интереси, така и тези на българските и румънските данъкоплатци.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

181 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Nikolay
    #186

    Много добре написано и точно видяно - поздравление, чакаме още.

  2. ???
    #185

    Всъщност това е изключително добра новина за България, която за втори път през последните 10 години се налага да бъде поставена под външен режим на наблюдение и контрол

  3. aman
    #184

    Гражданско общество се гради и с независими медии. Къде ги те у нас? Хилаво било. Ами като 99% от медиите бълват умопомрачителни статии, репортажи, анализи интервюта и т.н. и се занимават с клиентелизъм, така ще е. С бордове - ляво дясно - накрая някой на абордаж ще ни гепи.

  4. Кореняк
    #183

    Точно в този ден текстът на госпожата най-малкото е политическа злоба, нямаща нищо общо с чувствата на българите. Боли я, особено на самоотхапаното място.

  5. Анти
    #182

    Ина е костовистка

  6. Анти
    #181

    Инче поливаш ли теменугите, на Костов?

  7. ???
    #180

    историята на народа населяващ територията наречена България ясно показва, че не е възможно да се самоуправлява. Решението на евросъюза е изключително добро за все още не напусналите страната хора с потенциал и тези с по-скромни възможности, но крайно неблагоприятно за политико-мафиотския "елит". Браво ЕС!

  8. криворазбрана
    #179

    Но Ина, не може само черногледство днес. Все пак народът на България, колкото и да е неграмотен политически и, казвам го без свян, житейски, е важният. Нека се порадваме малко, че успяваме да направим нещо, зад което стои все пак мажоритета от българите. Това е рядкост и си заслужава да се порадваме малко.Съгласна съм, ама да беше написано утре ;)

  9. sandokab
    #178

    Защо тези които виждат и пишат нещата точно са Костовисти??? Те това не мога да го разбера!!!

  10. Петров
    #177

    По-добре едва ли може да се каже.Трябва да благодарим на Костов, че по време на неговото управление европейците добиха представа за българите, която е много по-добра от действителното положение. След Костов нещата вървяха по-скоро по инерция, въпреки, а не благодарение на управляващите.Костов беше правилния човек, на правилното място, в правилния момент.Разбира се след това последваха клеветите, помията, мърсотията върху него в духа на най-добрите традиции на комсоциалистите.Късмет за не особено

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.