Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

S&P: България напредва към еврото, но членството остава неясно

8 коментара
S&P: България напредва към еврото, но членството остава неясно

Международната рейтингова агенция S&P Global Ratings твърди, че България постепенно напредва в усилията си за влизане в еврозоната, но остава неясно дали ще получи членство от 1 януари 2024 година. В същото време агенция потвърждава дългосрочния и краткосрочния кредитен рейтинг на България в чуждестранна и местна валута 'BBB/A-2'. Перспективата пред рейтинга остава стабилна, съобщи агенцията.

Успешното присъединяване на България към еврозоната ще елиминира остатъчния валутен риск спрямо еврото в икономиката, ще подобри достъпа на страната до европейските капиталови пазари и ще позволи на местните търговски банки пряк достъп до ресурсите на ЕЦБ. Рисковете са инфлацията и вътрешнополитическата несигурност, коментира S&P.

Рейтинговата агенция би повишила кредитния рейтинг при присъединяването на страната към еврозоната, както и при съществено подобрение на външната позиция на България.

Стабилната перспектива пред страната е балансирана от една страна по-слабите очаквания за икономическия растеж на България в краткосрочен план и повишената вътрешна политическа несигурност, но от друга - България има нисък нетен държавен дълг и ниски разходи за лихви.

Според S&P Global Ratings България има възможност да провежда политики и прави нейните публичните финанси по-малко чувствителни на бързо повишаващите се лихвени проценти в световен план. Високата инфлация в страната оже да представлява предизвикателство за приемането на България в еврозоната от 2024 година, смята агенцията.

S&P Global Ratings очакват растежът на БВП на България да намалее значително през следващите месеци. Въпреки че икономиката остана по-устойчива през 2022 година, въпреки от последствията от конфликта Русия-Украйна, предстоят няколко предизвикателства.

Очакванията са да намалее външното търсене от държави, които са основни търговски партньори на България в ЕС. Вторият проблем е, че вътрешното потреблемие ще отслабне, тъй като продължителната висока инфлация започва да тежи върху доходите на населението.

Като положително влияние се оценяват проектите, финансирани със средства от ЕС, които ще осигурят известна подкрепа за икономиката. S&P Global Ratings прогнозира реален растеж през 2023 г. от по-малко от 1 %, което е значително забавяне спрямо очакванията за  3 % ръст през 2022 година.

S&P отбелязват, че биха понижили рейтинга, ако икономическите перспективи на България се влошат значително спрямо сегашните им очаквания, което може да се случи например поради по-силни косвени ефекти от забавяне на глобалния растеж, значително влошаване на ситуацията с регионалната сигурност или прекъсване на вноса на енергия от Русия, застрашаващо наличието на достатъчно предлагане на енергийни доставки за икономиката на България.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. дреалист
    #8
    Отговор на коментар #7

    Странен оптимизъм, според мен... Зад еврото вече не стои стабилна икономика. Последните развития показаха, че ЕС не е в състяние да си защитава параметрите на средата за развитие. ... И второ, от един месец имаме нова среда за бездоларово разплащане - в Китайската зона. И трето, цифровизацията на парите почти премахва разликите между валутите. Вече ще има значение - кой компютър избираш да ти позволи тансакцията, този във Вашингтон или този в Пекин...

  2. анита хегерланд
    #7

    Очаква се, че следващата резервна валута след долара ще е еврото. Политиката на институциите, които разгръщат плановете си за увеличаване на мощта и значението на еврото, ще направят правилата в еврозоната много атрактивни. Така желаещите да влязат в нея ще продължат да се увеличават. Това ще даде тласък за развитие на всички възможности в европейския пазар като цяло и за укрепване на неговата сигурност, стабилност и предвидимост в бъдеще.

  3. дреалист
    #6

    Качването на потъващ кораб е глупост.

  4. Мазен Кумунис
    #5

    Докато Простий Киро и онзи с лявата резба от ПП-тата се натискат за власт все така ще сме! Да е жив и здрав доктора на науките БойкоВелики! ;)

  5. xa_poznai
    #4

    Ерозоната, оперативните програми, консервативното управление на дълга - всичко отива в канала. Ще се хапва и пийва няколко години по план (като гледам цената на финансиране май няма да се състои купона) белким "промяната" да излезе в бяло - то пенсийки, то други благинки. Капиталовата програма във фризера иначе на приказки направо мостове, тунели, газопроводи, космодруми, а реално спряха парите дори на проектите и го забавиха и всеки ден десетки хиляди хора само в Бургас ги кълнат докато дремят в

  6. Kruger
    #3

    Трябва да забравим за всякакво приемане в организации на цивилизования свят, докато няма правосъдие в България. Докато Шайката краде милиарди като за световно, а прокуратурата се занимава с това да я прикрива и покрива, никой няма да ни приеме никъде (с изкл. на Путин, точно сме си за там така) ако ще и целия народ да направи задно салто заедно.

  7. Obelq Obelqsas
    #2

    България преди една година трябваше само да си оправи законодателството, формалните критерии бяха изпълнени. Днес, благодарение на некадърността на Асен Василев, не изпълняваме дори и формалните критерии за членство в Еврозоната. Влади Горанов от ГРОБ изглеждаше като корифей ако трябва да правим сравнения между двамата. Не че го защитавам защото той пък поробваше хората в държавата!

  8. Евроатлантизъмм
    #1

    Напредва и без правителство. А представете си дясното ДПС - герб ако беше на власт колко ПР щеше да си изсипва към простолюдието

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам