Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Спад на БВП на САЩ с 5% още преди Covid-19 да удари тежко американската икономика

10 коментара
Спад на БВП на САЩ с 5% още преди Covid-19 да удари тежко американската икономика

Американската икономика се сви през първото тримесечие на 2020 г. с най-рязко след Голямата рецесия от преди повече от десетилетие, тъй като въведените строги мерки за забавяне на разпространението на коронавируса доведоха до затваряне на бизнеса почти цялата страна, съобщиха световните агенции. 

От Министерството на търговията съобщиха, че брутният вътрешен продукт на САЩ е спаднал през периода януари - март с 5.0% годишно, след като през последното тримесечие на 2019 г. беше отбелязан растеж от 2.1 на сто. 

Това представлява низходяща ревизия на експресната оценка на Министерството на търговията за спад с 4.8% и най-драматично свиване на американската икономика от първото тримесечие на 2009 г., когато беше разгара на предишната глобална икономическа и финансова криза, известна като Голямата рецесия.

Намаляването на БВП отразява сривът на икономическата активност през последните две седмици на март, когато милиони американци се наложи да подадат молби за обезщетения за безработица, след като редица фирми трябваше да затворят врати заради въведените антивирусни карантинни мерки.

Повечето от ключовите компоненти в БВП на САЩ, включително потребителските разходи, отбелязаха силен спад.

Потребителските разходи, които формират около две трети от общия американски икономически растеж, се свиха с 6.8% след повишение в края на 2019 г. с 1.7%, но при експресна оценка за още по-силен спад със 7.6 на сто. 

Въпреки тази възходяща ревизия, това е най-драматичното влошаване на потреблението в САЩ от 1980 г. насам.

В същото време общите бизнес инвестиции се понижиха с цели 8.6% след спад с 2.4% през предходното тримесечие, като инвестициите в оборудване се сринаха с 19.7% (след понижение с 4.3% в края на 2019г.), а частните дълготрайни инвестиции - с 10.5%.

Американският износ се понижи през първото тримесечие с 8.7%, докато вносът спадна с цели 15.5%.

Икономиката на САЩ вече навлезе в дълбока рецесия и спадът вероятно ще се задълбочи през второто тримесечие, когато ще бъде отразено цялостното негативно въздействие на коронавирусната криза.

Очаква се БВП да се свие през периода април - юни с 25% или дори с повече, като някои анализатори прогнозират спад от близо 40 на сто.

Колко бързо икономиката на САЩ ще обърне негативната посока и ще започне да нараства ще зависи от това, доколко отделните американски щати и федералното правителство ще успеят да ограничат разпространението на Covid-19 и ще позволят на хората и бизнеса да се върнат на работа и дали това няма да изложи на риск от втора вълна на коронавирусната инфекция.

Икономистите очакват мерките за изолация, довели до спиране на голяма част от икономиката и довели до съкращаване на милиони работещи да предизвикат спад на БВП от 40 процента на годишна основа през сегашното тримесечие. 

Това ще бъде най-големият тримесечен спад от 1947 година. 

Той ще бъде четири пъти по-голям от предишния спад през 1958 година.

Мнозина анализатори прогнозират бърз подем на растежа през периода юли-септември. 

Бюджетната служба на Конгреса на САЩ очаква нарастване на БВП от 21.5 на сто на годишна основа. Подемът обаче няма да бъде достатъчен за компенсиране на изгубения икономически растеж през първото и второто тримесечие. 

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. deni123
    #10

    спор няма, при 100 000 жертви досега нещата няма да са розови. Важното е да се предотвратят много по-тежки последици, ако не се овладее заразата.

  2. Real ''Mickey''
    #9

    Абе възстановява се "бързо" ама не и при Обамата. Да не говорим ако Байдън го назначат с хитрост.

  3. Мюнхен
    #8

    Американската икономика се възстановява много бързо от кризи. Това се дължи на работоспособността на самите американци, факта, че в Съединените щати винаги има работа за почти всеки, стига да иска да работи, липсата на бюрократични пречки пред бизнеса, бързата реакция на държавата, принципите на свободното предприемачество, големите резерви на държавата. До края на година САЩ ще се върнат на предишните нива преди появата на китайския вирус. Не ги мислете тях, те са най-силната държава, едно време така "Работническо дело" непрекъснато "оплакваше" икономическото състояние на САЩ, все с "проблемите" на американския "капитализъм и империализъм" се занимаваше.

  4. Г. Димитров
    #7
    Отговор на коментар #5

    "би могло", "много анализатори", "ако", "ако", Ако"...само няколко примера, поради което патоса ти е обикновен масмедиен бъл-воч

  5. Real ''Mickey''
    #6
    Отговор на коментар #5

    "Въпросът на въпросите, решаващият фактор за възстановяването:Ще има ли втора вълна?"Сельо от кварталите, ето давам ти "отговора на отговорите":Където е имало най-яростни всеобщи карантини - там е най-възможна втора вълна. Но пък дори тогава народа няма да позволи повече масово да го заключват. Тези безумия са отхвърлени вече. Колкото и да се напъват тогава любимите ти гЪзети пак да всяват ужас и паника, номера им повече НЯМА ДА МИНЕ.

  6. Практик от София
    #5

    Финансовите корпорации записаха близо 17%, или 67 милиарда долара, спад на печалбата, а нефинансовите компании регистрираха спад от 14%, или 170 милиарда долара.

    Голяма част от този спад бе обусловен от рязкото отпадане на потребителските разходи, на първо място за избираемите процедури за здравеопазване.

    Много анализатори смятат, че растежът ще се възстанови рязко през тримесечието юли-септември, като Бюрото за бюджета на Конгреса прогнозира, че БВП ще нараства с годишен темп от 21,5%. Все пак

  7. Real ''Mickey''
    #4

    Дау Джонс 25,727.00 в този момент:):)

  8. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #3
  9. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #2
  10. Гений
    #1

    САЩ ще го преживеят, уверявам ви... ама спадът на руския БВП с 55% ще има тежки последици за бункерфюрера, мно-о тежки...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.