Между 5 и 8 на сто е спадът на туристите на този етап по българското Черноморие, а за цялата страна се очаква намалението да е 3.6 на сто за цялата година. Това съобщи министърът на туризма Николина Ангелкова пред журналисти в парламента, след като в петък бяха приети на първо четене поправките в Закона за концесиите, позволяващи отдаването на плажовете на частни оператори по специален ред и под контрола на министъра на туризма.
Според нея обаче летният сезон все още не е отписан и се прави всичко възможно да бъде привлечен интересът към късните записвания.
Ангелкова също така отдаде спада на силната конкурентна среда, а не на нарастващите оплаквания от българските туристи от презастроените курорти и лошите услуги. Тя посочи, че още от началото на годината очакванията са били за отлив на туристи и това е свързано с преки наши конкуренти и дестинации като Турция, Тунис, Египет, които имат сериозна политика за субсидиране и привличане на туристическия поток.
Министърът на туризма дори за пореден път заговори за постигнато съгласие за по-сериозен и стратегически дебат за цялостното развитие на Българското Черноморие и категоризация на плажовете. Последно такава бе предложена миналия август с поправки в Закона за устройството на Черноморското крайбрежие, но така и нищо не се случи. През 2015 г. също Ангелокав внесе идея за четири категории плажове с промени в същия закон, които и тогава останаха неприети.
"Вчера, след като проведохме поредната среща с представителите на концесионерите и на целия сектор - хотелиери и ресторантьори, които отговарят за предлагането на добър и качествен туристически продукт, се обединихме около идеята да стартираме един по-сериозен и стратегически дебат за цялостното развитие на Българското Черноморие. Не на парче отново, да мислим в една посока дали трябва само да категоризираме плажовете и кои плажове, а през призмата на това какви туристически продукти бихме искали да предлагаме по Черноморието, така че България да бъде конкурентна туристическа дестинация", заяви Ангелкова.
За пореден път в последните години тя говори и за уреждане на статут на националните курорти, "защото те са имиджът на българския туризъм".
"Важно е да намерим баланса, за да имаме конкурентното и правилното развитие на българския туристически продукт по Черноморието. Много ме е яд, когато виждам цялата тази негативна кампания, която изключително много се отразява на имиджа на българския туризъм", допълни Ангелкова, която е обект на критики за неадекватна политика в туризма.
По думите ѝ се разработва и специален механизъм за подпомагане на организирания туризъм по пример на Хърватия, Испания, Кипър, които са преки конкуренти на България за летния туристически сезон. Очаква се той да бъде представен през август, за да може водещите туроператори да го имат предвид и да насочат капацитет, както от чартъри, така и от туристи към нашата страна за лято 2020, каза министърът на туризма.
По думите ѝ тласък в тази посока ще имат и приетите сега промени в Закона за концесиите. Те ѝ връщат контрола върху процедурите, а мотивът за поправките е, че досегашната процедура е тромава, създава административни пречки през бизнеса и има опасност 39 плажа с изтичащи през 2020 г. договори за частно стопанисване, да останат неохраняеми.
Според Ангелкова е много важно да се осигури стопанисването им и задължителните дейности, свързани с водното спасяване, медицинското обслужване, почистването. Морските плажове са специфични и няма как да се отдават на концесия по процедурите в Закона за концесиите като летищата, пристанищата или друга голяма инфраструктура, посочи тя.
Министерството смята отново да ревизира всички концесионни договори, каза още Ангелкова. По думите ѝ на частните стопани, които нарушават договорите си, непрекъснато се налагат неустойки и глоби
Цените на чадъри и шезлонги са различни за всеки плаж. Концесионери, наематели си позволяват високите цени, които ние категорично не подкрепяме, но пазарът определя цените, добави тя.
От 2016 г. досега за различни нарушения са прекратени около 15 договора, за миналата година - шест, а четири са в процедура, сочи цитирана от Ангелкова статистика.
Темата с категоризацията на плажовете бе повдигната в пленарна зала от Димитър Петров от ГЕРБ, според когото така ще има по-гъвкаво ценообразуване.
Ангелкова му отвърна, че дебатът за това продължава, защото е изключително трудно да се намери това сечение, което да обхване спецификите на всеки един от всички 237 морски плажа, за да може правилно да се групират.
Атанас Костадинов от БСП пък изрази становище, че е най-добре да се премахне изцяло концесионирането на плажовете, а да се сключват договори с частните стопани под контрола на общините.
Ключови думи
За честна и независима журналистика
Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
14 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Тази с конската физиономия да направи справка, кога по Черноморието е преасфалтирана улица в Слънчев бряг, Поморие, Созопол, Приморско и др! Дупки по основните пътища , разбит асфалт, задръстени шахти! От години стоя същите кръпки по улиците! Не се чудете, и аз съм вече от тези които предпочитат Гърция, вие от лакомия сами си го направихте. Дано никой да не идва!
и по зле ще става ако продължават в същия дух по нашето черноморие. не е проблема в парите.проблема е ,че не знаеш за какво ги даваш. в гърция е по скъпо ,но там зваят как да ти вземат парите без да остава в теб гадното чуство ,че те работят.в това отношение има какво да научим от тях.
е па я не ходя на Черно Море от как отвориха пунктовете Маказа и Илинден, може би е най-добре да ги затворят
Извинявам се за пропуска. Останалото мутра, които го раздават "инвеститори" по черноморието ни имат също нужда от тази терапия.
Само че ГЕРБ приемат, че държавната публична собственост е тяхна собственост (на правителството, и те се разпореждат с нея както намерят за добре. Без да я купуват, разпореждат се с нея за по 20,30 години.
Откога софийските мутри (Маджо, В. Златев и разни сикаджии) станаха черноморски аборигени?
Ние сме си виновни - защото ни е страх. Всеки гледа да не е на топа на устата. И мутрфоните комунюнгерски си правят каквото си искат. Назначиха си сега Кошлуков за шеф на БНТ и нищо чудно утре да ни изкарат нас виновни за безобразията по морето и да ни забранят да ходим на плаж в Гърция и Турция. Какво им пречи ? Нищо. Все ще измислят нещо - я болест по свинете, я зараза по гумите на колите. Има какво. И имат много варианти.
А ние ще се снишаваме. Защото ни е страх. Взеха ни страха още в зората …
на Мутро-соца и сега е трудно нещо да направим. Жалко. Жалки сме - няма какво да се заблуждаваме. Жалки и безпомощни. Единствено се надяваме на ЕС, но те и неговото влияние отстраниха. И европейците Станишев, Слабаков и пр. лекета ще ни разкриват как да станем европейци и къде да ходим на море. Без палатки, без Кемпери и пр., а само в техните хотели. И един ден ще открием, че ... не били толкова лоши. Както винаги е било, впрочем.
Добра новина и пожелания да е добро начало. Родните черноморски аборигени имат нужда от продължителна терапия против алчност и лакомия.
И по-лошо ще става. Това е само началото. Бетонираха Черноморието, прогониха къмпингарите. Плажовете опустяха. Ще опустеят още. Докато не се накарат мутрите сами да си разрушат бетонните клетки.
Откакто съсипаха и последния останал тих, зелен курорт Свети Константин, откакто бетонираха и там брега, скриха морето, съсипаха горичката, в която набутаха грозен с арабски вид хотел, откакто една небеизвестна вдовица съсипа сладкарница Албатрос, за да построи един колос на самия бряг, скривайки цялата първа линия, аз съм ги проклел, никой не им стъпи.И проклятието ми ще ги стигне.