Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Спад на заплатите през първото тримесечие въпреки съживяването на икономиката

Възнагражденията на чиновниците продължават да растат, разликата с частния сектор се увеличава

1 коментар

Въпреки признаците на съживяване на икономиката, ръст на оборотите в търговията и на наетите на работа, средните възнаграждения в страната са намалели с 3.9% през първите три месеца на годината спрямо последното тримесечие на 2013 г., сочат предварителните данни на НСИ. На годишна база е отчетено увеличение с 2.3%.

Средната заплата през първото тримесечие е била 796 лв., като през януари заплатата е била 794 лв., февруари - 780 лв. и март - 813 лева.

Заплатите на чиновниците продължават да растат и достигат 845 лв. през първото тримесечие на годината, което е 7% ръст на годишна база. В същото време възнагражденията в частния сектор са се повишили само с 0.5% и достигат 778 лв. Така продължава тенденцията за увеличаване на ножицата в заплащането на чиновници и работещите в частния сектор, която достига вече 67 лв.

С най-високи възнаграждения са били работещите в сектора "създаване и разпространение на информация и творчески продукти, далекосъобщения" - 1765 лева, следвани от тези, занимаващи се с производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия, и на газообразни горива – 1533лева. В топ три попадат и работещите във финансовия и застрахователния бранш - 1449 лева.

Най-ниско платени са били наетите в хотелиерството и ресторантьорството - 549 лева, в административни и спомагателни дейности - 554 лева и попадащите в други дейности - 566 лева.

Като цяло България е на последно място в Европейския съюз по заплащане на труда. Данните на Евростат за 2013 г. сочат, че за миналата година българите са взимали по 3.7 евро/час, докато румънците – 4.6 евро/час. Непосредствено пред нас са още Литва (6.2 евро/час), Латвия (6.3 евро/час) и Хърватия (8.8 евро/час).

 

Най-висока почасова надница взимат в Норвегия (48 евро/час), следвани от Швеция ( 40 евро/час) и Дания (38 евро/час), сочат още данните на Евростат за миналата година.

 

Наетите на работа към края на март са се увеличили с 8500 и достигат 2.22 млн. души, което е ръст от 0.4% спрямо края на 2013 г., сочат още данните на НСИ.

 

Най-много нови работници са наети в селското, горското и рибното стопанство (6.6%), в научните изследвания (3.1%) и в сектора за създаване и разпространение на информация и далекосъобщения (2.9%).

 

Най-много - над една пета от работещите са в преработващата промишленост (над 486 хил. души), следвани от сектора търговия и ремонт на автомобили (над 386 хил. лв.).

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам