Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Спасението за икономиката ни е в образованието и вноса на работна ръка

Гърция е най-сериозната външна опасност за България за десетина години напред

31 коментара
Снимка: БГНЕС

Сферата на публичните финанси, данъците и търговията са силните страни на българската икономика. Една от основните слабости, типична за цяла Европа, е демографската картина, а специфична за страната ни опасност е влошаващото се състояние на висшето образование. Това посочи министърът на финансите Симеон Дянков при представянето на доклад на Световната банка за европейския икономически модел. Специално за представянето в София дойде главният икономист на Световна банка за Европа и Централна Азия Индермит Гил.

България има стабилни публични финанси и банкова система, а данъчното облагане е най-ниското в Европа, посочи Дянков. През 2011 г. държавата е събрала от облагането под 27 процента от БВП, докато средното за Европа равнище е около 40 процента, отбеляза финансовият министър. Това, по думите му, означавало, че държавата не се меси в икономическия живот.

Ако икономиката започне да се развива по-бързо, можем да преодолеем отрицателния демографски прираст чрез привличане на работна ръка отвън, смята Дянков. Той даде пример със САЩ, където 30-40% от икономическия растеж се дължи на работна ръка отвън.

Българската инфраструктура от минус в последните години започва да се превръща в плюс и в бъдеще ще бъде предимство за растежа, прогнозира финансовият министър.

Предстои да се реализира електронното правителство, а селското стопанство се развива с бързи темпове и след няколко години ще достигне равнището от социализма, обясни още той.

Гърция – външната опасност

Външна опасност за българската икономика е Гърция, която за години напред ще остане един от най-слабо развиващите се региони в Европа и това ще ни влияе отрицателно, смята Дянков.

Друга опасност, която трябва да преодолеем според него е, че все повече млади хора заминават да следват в чужбина и равнището на българското висше образование пада. Ние непрекъснато губим от това и трябва да се фокусираме върху висшето образование, каза още Дянков.

Според Световната банка един от най-големите проблеми за Европа е демографският и всяка година Старият континент губи по 1 млн. души работна сила. Това се казва в доклада на международната институция, представен в София.

Застаряването на населението от страните в Европа оказва много силен натиск върху пенсионните и здравните им системи, обясни главният икономист на банката за Европа и Централна Азия Индермит Гил.

Според него за страни като България и Румъния този проблем е още по-голям. В България не само демографският прираст е отрицателен, но и много от младите хора емигрират. По данни на Световната банка през 2050 г. една трета от българското население (33.8%) ще бъдат пенсионери.

Европа има и най-висок процент разходи за социална защита в сравнение със страните в Азия, САЩ и Австралия. В някои европейски страни разходите за социална защита достигат до 20% от БВП, за България тези разходи са 11.3%, но при надвишаване на 10% от БВП на тези разходи се ограничават средствата за образование, а от това губи икономическият растеж, обясни анализаторът.

Европа трябва да се справи с много предизвикателства, за да запази стандарта на живот и да наложи думата "Европа" като световна марка, посочи Индермит Гил. Най-важното за бъдещото европейско икономическо развитие, според анализа на експертите на Световната банка, е даването на нов старт на Конвергентната програма на ЕС – чрез нея страните от бившата Източна Европа получават по-висок стандарт на живот.

Трябва да се увеличи икономическата свобода и пазарите на труда в северните европейски страни да се отворят напълно, посочи още Гил.

Особено важно за развитието на всички европейски икономики е да не изостават в иновационно отношение, защото в САЩ развитието е базирано основно на високите технологии, а в Азия са изтеглени повечето от нискотехнологичните производства.

Европа трябва да намери ниша за своето производство, а правителствата да станат по-ефективни - т.е. да харчат по-малко пари, посочи анализаторът на Световна банка.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

31 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #31

    Do 24 Ясно е, че Америка е фалирала, а Китай напредва, защото социалистическия начин на производство е по ефикасен от капиталистическия, при който работейки обогатяваш чорбаджията а не себе си.

  2. Анонимен
    #30

    Според мене спасението е в износа на Дянков извън пределите на Шенген.

  3. Анонимен
    #29

    А ние дето сме безработни, къде да отидем?

  4. Анонимен
    #28

    Махай се от България гнидо масонска.

  5. Анонимен
    #27

    Прочетох само заглавието.Смятам, че единствения шанс за България е Дянков да се праждоса.

  6. Анонимен
    #26

    Тоя само чака да му свърши мандата и да отпраши към САЩ с новото си CV,където ще пише , че е бил вицепремиер и министър на финансите на държава в преход.Братята американци много харесват такива фокуси , защото го таксуват като доброволчески труд - едва ли не саможертва.Така , че тоя ще си осребри времето прекарано с съсипване на икномиката и финансите на България и ще си живее като висш служител в Световната банка.Еничарин гаден!

  7. Анонимен
    #25

    До генерала по-долу: А тези с многото деца да не са случайно hispano hablantes. Е след около 30-тина години следващият Чикано президент ще произнася речите си не на езика на Шекспир , а този на Сервантес.Пък и Обама по цвят сравнение с него ще истински ариец.Аризона вече прие втори официален език испанския след референдум. И ти е добре да научиш някоя и друга palabra защото в Лос Анхелес скоро няма кой да те разбере.

  8. Анонимен
    #24

    Ген. Аугусто Пиночет: Дянков, към твоето изказване аз ще добавия и причините за икономическия упадък на Европа. Да , има застаряване на населението, но защо не се раждат деца? В Америка като влезеш в ресторант , виждаш млади хора и деца около тях. Хората ходят на църква в неделя поголовно! А на църква свещеникът говори, че който не работи не трябва да яде, че който не се жени и няма деца не е угоден на Бога. Къде такова нещо да се каже в Европа?. Пълно е в България с млади хайлази, дето не искат

  9. Анонимен
    #23

    Колко жалъко е само да се опитваш да твърдиш, че ако инвестираш в социалната сигурност на населението от това страда образованието!! Нито във Франция, нито в Германия, нито в някоя друга развита западноевропейска държава това е така. А ако на министъра му се струва, че образованието на младите хора е проблем, може да започне да отпуска малко повече средства за този сектор...

  10. Анонимен
    #22

    Продължавам с хвалбите за ума на Дянков. Излишните българи, освен тези, които образовани и не, ще бачкат на Запад, просто ще бъдат оставени на увеличаващите се цени и намаляващите се доходи. Така те постепенно ще престанат да пречат с присъствието си. А индийците са полезни. Като им дадеш 20 лева, не само гласуват за Бойко, ами и един кючек ще ти изиграят.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.