Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Спечелена е битката за нова сграда, предстои войната за детското здравеопазване

2 коментара
Спечелена е битката за нова сграда, предстои войната за детското здравеопазване

Едногодишният спор става ли старото бетонно скеле в двора на Александровска болница за нова детска болница или не остана в историята. На обществено обсъждане в понеделник здравният министър проф. Костадин Ангелов потвърди курса към събаряне на съществуващия недовършен строеж и изграждането на изцяло нова детска болница. Макар и съществена стъпка напред в полза на толкова необходимата и желана от обществото нова детска болница, въпросът със сградата далеч не е единственият и най-същественият. Реално по-важните решения за това да имаме съвременна и отговаряща на потребностите детска болница предстоят.

И на вчерашното обществено обсъждане се чуха противоречиви мнения относно годността на стария строеж, възможностите му да се адаптира на модерна педиатрична болница, доколко е адекватна първоначалната визия на МЗ, която бе стъпила на концепцията за дострояването на старото скеле. Тези спорове остават в миналото. Оттук нататък предстои изготвянето на нов проект от изпълнителя "Главболгарстрой" и това е шансът допуснатите грешки в първия проект да бъдат изчистени. За да се случи това обаче, първо трябва да бъдат осъзнати.

Каква да е новата болница?

От какво има нужда новата болница? На първо място трябва да бъде даден отговор на този въпрос преди отново да бъдат начертани едни кутийки, а в тях – вкарани отделения и клиники. Това е едно от основните искания на инициативата "За истинска детска болница", обединяваща граждани, родители, лекари, архитекти, която успя да се пребори след няколкомесечни протести и информационна кампания за нова сграда на новата Педиатрия, а не строителство върху старото скеле.

Старият проект на МЗ за дострояване на скелето например предвиждаше 350 легла за лежащо болни, 50 легла дневен стационар и 1200 души персонал. По време на обсъждането д-р Боряна Аврамова от клиниката по детска онкохематология коментира, че първоначалният проект предвижда твърде много стационарни легла и твърде малко паркова част, а е желателно всички пациенти, които е възможно, да се лекуват амбулаторно. Тя постави и въпроса защо не се проведе международен архитектурен конкурс, тъй като по думите ѝ у нас няма достатъно големи специалисти по детски
болници, а в чужбина има архитектурни технолози за болници.

Георги Богданов от Националната мрежа на децата също се обяви за нов конкурс за архитектурата на сградата и в общественото обсъждане да не са само лекари, но включително родители на боледуващи деца, за да не получим "бройлеров тип болница".

В крайна сметка решението на МЗ обаче е проектът да се изготви от спечелия обществената поръчка за близо 100 млн. лева "Главболгарстрой", като фирмата пое ангажимент да спази срока от 48 месеца и да се вмести в бюджета при новите условия. ГБС има в портфолиото си няколко болнични проекта в това число "Уни Хоспитал"-Панагюрище, "Токуда", хирургичния блок на "Света Екатерина" и др.

Дори и без нов архитектурен конкурс обаче проектът има шансът да бъде подобрен значително спрямо първоначалния и към това трябва да бъдат насочени гражданската енергия и усилията на педиатричната общност.

Здравният министър обеща проектът да се случва пред очите на всички и всяко мнение да бъде вземано под внимание, което трябва да бъде отстоявано на всеки етап от изпълнението. Тук роля ще има създадения Обществен съвет с участието на детски специалисти, здравни институции и граждански организации, който макар и само с консултативни функции може да осигури по-голяма прозрачност и натиск срещу недалновидни решения по проекта.

Гъвкави структури, подготовка на кадри

Началникът на клиниката по детска онкохематология в болница "Царица Йоанна"- ИСУЛ Добрин Константинов подкрепи това, че действително новата болница трябва да бъде съобразена със съвременните концепции за лечение и се нуждаем от гъвкави структури, а не едни врати с надпис, че това е определена клиника или отделение. По думите му така ще бъде използван по-рационално и кадровият ресурс от лекари и сестри.

От гражданската инициатива "За истинска детска болница" и педиатричната общност многократно са обсъждали и необходимостта от предварителна подготовка на кадрите, които ще се влеят в новата детска болница, тъй като тя не може да е механичен сбор от сега съществуващите разпръснати клиники и отделения по другите болници.

Председателят на Българската педиатрична асоциация проф- Владимир Пилософ коментира по този повод, че изграждането на новата болница ще доведе до цялостна реорганизация на съществуващото детско здравеопазване.

По време на общественото обсъждане, но и през месеците преди това нееднократно прехвърчаха искри между отделни представители на педиатричната общност, наблюдаваше се противопоставяне между млади специалисти и технни по-възрастни колегии, така че избистрянето на концепцията за новата болница в никакъв случай няма да е лесно. Още по-трудно може да се окаже "откъсването" на определени звена от съществуващи вече болници и вливането им в новата.

Анализ на нуждите

Освен събирането на съществуващите отделения и клиники, новата детска болница се нуждае от внимателно планиране и анализ на нуждите.

Тя трябва да се планира по начин, който позволява развитие в следващите 50 години, за да отговори на обществените потребности, коментира д-р Бояна Петкова от гражданската инициатива "За истинска детска болница".

Когато говорим за анализ на нуждите, не поставяме под въпрос нуждата от болница, а самата болница и детското здравеопазване от какво имат нужда", коментира тя пред Mediapool . Петкова припомни, че от първоначалния проект на МЗ за изграждането на болницата върху старото скеле липсват ключови звена. "Ние строим съвременна детска болница без никаква възможност за палиативна медицина, без нито едно палиативно легло. Продължава да липсва анализ липсващите клиники защо не са включени в новата болница. Дори това да е резонно, легитимно решение, то трябва да е обосновано", посочи Петкова.

Тя даде пример с детската травматология, която остава в "Пирогов", но в същото време за нея ще е необходима и реанимация.

"Нали не искаме да разкарваме деца между редица звена, които остават в "Пирогов", коментира Петкова. Тя и съмишлениците ѝ от гражданската инициатива очакват тези и други въпроси да бъдат изчистени през времето докато тече подготовката и събарянето на старата сграда. 

"Ние искаме преосмисляне на цялата детска медицина, статута, организацията на педиатричната грижа и не искаме да делим тази тема от изграждането на новата болница, за да не излезе в крайна сметка нещо нефункционално", посочи тя.

Специален статут и финансиране

Преосмислянето на детската медицина изисква коренно различен подход при финансирането на новата детска болница, която очевидно няма как да се издържа като търговско дружество, каквито са повечето лечебни заведения у нас.

Борбата за специален статут и ясен финансов ангажимент на държавата към детското здравеопазване започна още с протестите на педиатрите на съществуващата детска специализирана болница проф. "Иван Митев",  която се очаква да е "гръбнак" на новата. Но това тяхно искане не срещна разбиране у здравните власти.

Сега тази битка продължава за новата детска болница. Тя не би могла да функционира на търговски принцип, тъй като педиатричните клиничните пътеки са едни от най-зле платените, което води и до отлив на лекари от детските медицински специалности.

Освен това философията на финансиране чрез превъртането на колкото се може повече болни, за да се издържа болницата, не би довела до нищо добро в детското здравеопазване, където макар и недостигащи, са останали да работят едни от най-хуманните специалисти в българската здравна система.

Така че много въпроси стоят на дневен ред и всичко тепърва ще се решава. Дотук беше спечелена битката за изцяло нова сграда за бъдещата детска болница. Предстои обаче войната за детското здравеопазване, което искаме.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Petio Petkov
    #2

    Сградата е последното нещо, от което зависи качеството на лечението. Имаме чудесна кардиологична хирургия в сграда от 60-те години. В подобни сгради работят най-добрите специалисти в Пирого, ИСУЛ и МА. Но... младите ни лекари и сестри емигрират, остават пенсионерите, а нивото на приемните изпити в МА е все по-ниско. Нямаме технологии и модерна апаратура, защото нямаме пари. Без тези три неща най-добре проектираната сграда не върши работа. Т.нар. скеле, всъщност груб строеж, позволява всякакви вътрешни

  2. fantom
    #1

    Колко са падналите в битката от едната и от другата страна? Врагът унищожен ли е? С партиен билет ли е? Все въпроси без отговор.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.