Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Спешни мерки срещу чумата при прасетата: Избиване на диви и домашни

Кабинетът даде 3.7 млн. лв. за борба с болестта, засегнала Плевенско

0 коментара
Спешни мерки срещу чумата при прасетата: Избиване на диви и домашни

Правителството отпусна в сряда 3.7 млн. лв. за борба със силно заразната болест африканската чума по свинете. Часове по-късно земеделският министър Десислава Танева нареди постоянно наблюдение около зоните на досегашните девет огнища на заразата и отстрел на дивите прасета, за което ловците ще получават по 50 лв на убито животно. Русенският областен управител Галин Григоров пък нареди избиване на всички домашни прасета в областта като предпазна мярка да не стигне болестта до свинефермите в региона, където се гледат 100 хил. животни.

Крутите мерки се предприемат ден след като от Българската агенция по храните съобщиха, че са открити още огнища на силно заразната болест в задните дворове в шест плевенски села. Още в сряда започна тяхното унищожаване.

През лятото на 2018 г. бе констатирано първото огнище на африканската чума по свинете при домашни прасета у нас. Към момента са обявени 9 огнища на територията на страната. Осем от тях са в Плевенско. Две в Бацова махала, останалите са в Жернов, Новачене, Санадиново, Драгаш войвода, Долни вит и Брест, както и във варненското село Тутраканци. На различни места в Силистренско и край Тюленово са открити умрели диви свине, които са били болни от африканска чума, сочи епизоотичната карта https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=153FqZlV3pPMT8BYiN3RROCgKlgy53JH8&ll=41.63178817084373%2C30.72485311714638&z=7 на БАБХ.

Отпуснатите пари от бюджета са за препарати и дейности по дезинфекция по граничните пунктове и населени места, тъй като заразата се пренася и в автомобилите.

Новите огнища на болестта да открити сравнително навреме, преди проява на клиничните признаци по животните, каза Танева.

За да се предотврати разпространението на заразата у нас, по-късно агроминистърът нареди ежедневно постоянно наблюдение по график в 2-километровата зона около вече констатираните огнища.  на АЧС. През ден ще се следят териториите в 20-километровата зона около засегнатите от чумата селища. В ловностопански райони на Северна България и граничещите със Сърбия и Турция ще има обход веднъж седмично, а във всички останали региони това ще става на всеки две седмици. Ще се следи за умрели диви свине или такива с нетипично поведение.

Служителите на Северозападното, Северноцентралното и Североизточното държавни предприятия ще трябва да намалят популацията на дивите свине в 20-километровите зони около огнищата на заразата под 0.3 броя на 100 ха. За останалите ловностопански райони прореждането на популацията трябва да е до 0.5 броя на 100 ха.
   
Предприятията ще имат ангажимент да изплащат по 50 лева за всяка отстреляна при подборен лов дива свиня или намерен труп на дива свиня при съответно предадените задължителни проби за лабораторни изследвания. Ще се заплащат и по 10 лева за всяка отстреляна лисица или чакал, а също и по 100 лева за отстрелян вълк, които се считат за преносители на заразата.

Масово изтребване на домашни прасета пък нареди русенският областен управител Галин Григоров. По думите му до 10 дни трябва да бъдат изклани всички свине, отглеждани в задни дворове в Русенско, независимо че в областта няма констатирано заболяване.

Причината за крайното решение е влошената епизоотична обстановка в съседни области на Русенския регион, където е съсредоточено около 25 процента от свиневъдството в България. В свинекомплексите в областта се отглеждат около 100 000 прасета. Три от тях, които са и едни от най-големите в България, се намират в община Сливо поле, където всички домашни прасета бяха изклани превантивно през миналата година.

Григоров каза още, че след 10-дневния срок, ако заповедта не бъде спазена, ще се премине към принудително умъртвяване на домашните прасета на стопаните.

Според него опасността от заразата не се приема достатъчно сериозно в малките населени места. Досега се е разчитало на засилена информационна кампания, но и тя се е оказала недостатъчна. Затова било необходимо да се предприемат по-крути действия.

Областният на Русе заяви, че е в постоянен контакт с другите управители от Северна България. По думите му очакванията са до няколко дни в граничните райони с Румъния вероятността за навлизане на заболяването да бъде намалена максимално, тъй като и там трябва да бъдат предприети подобни мерки.

В Румъния вече има открити 1200 огнища на африканска чума по свинете.

За болестта няма ваксина и лечение. Ефикасните мерки за борба с нея са превенция и евтаназия на заразените животни. Всеки човек, преминал през заразен район, може да се превърне в преносител на болестта, допълни тя

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.