Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Спестените "парникови газове"" не трябва да се продават

0 коментара

Наскоро експерти от Министерството на околната среда и водите ентусиазирано обявиха, че България може да спечели между 1 и 1.7 млрд. долара от продажбата на редуцираните си емисии въглероден двуокис на други страни, които са ратифицирали Протокола от Киото. И те да ги отчетат след това като изпълнение на ангажиментите си по този документ, задължаващ ги да намалят емисиите си с 8 на сто спрямо нивото на замърсяванията им с т. нар. парникови газове от 1988 г.

Да, но какво ще загуби държавата ни, лишавайки се от спестените допълнително 45% емисии на въглероден двуокис заради икономическата рецесия и подмяната на технологии у нас?

Продаването на редуцираните ни емисии парникови газове е вредно за България. Защото така държавата ни няма да има никаква възможност за диверсификация на енергийните си доставки и ще е обречена на руската зависимост от доставките на природен газ, петрол и ядрено гориво.

Както знаем, в момента България внася почти 100 % от природния газ от Русия, 100 % от петрола идва от Русия, 100 % от ядреното гориво също идва от Русия, а въглищата, които внасяме, са от Украйна. За да намалим тази неприемливо висока зависимост от внос на енергоносители, трябва да разнообразим импорта, а също така и да ползваме нашите местни въглища - главно от басейна "Марица - Изток". Ресурсът на мините там може да се експлоатира още 50 години.

Развитието на енергетиката, базирана на възобновяеми източници на енергия, е третата алтернатива - "зелената" директива на ЕС си поставя за цел постигане на 12 % от енергодобива да е от алтернативни източници.

Предстои през България да мине газопровода "Набуко", пренасящ газ от южнокаспийския регион (Азербайджан, Туркменистан и др.) за Европа. Доколкото знам, проектът е с американско участие. Транзитните такси и допълнителните количества газ, които ще можем да купуваме от "Набуко", ще ни дават възможност да не бъдем едностранно зависими от вноса на руски газ. Това е от стратегически интерес за България.

При използване на въглища и газ обаче, се отделят емисии от парникови газове. Това в момента не би било проблем за България, защото ние имаме възможност да увеличим емисиите си до 45 % повече, стремейки се да избегнем едностранната енергийна зависимост от Русия.

Но ако изтъргуваме "редуцираните емисии", няма да можем да се възползваме от алтернативните възможности на газопровода "Набуко" и да увеличим използването на въглищата от "Марица - Изток". Няма да имаме възможност за увеличаване на емисиите, защото можем да нарушим рамките, заложени в Протокола от Киото. Така бихме си "вързали ръцете" сами и не бихме имали възможност за провеждане на политика за енергийна независимост.

На 6 януари т.г. в НДК се проведе обсъждане за проекта "АЕЦ - Белене". Там се изтъкна, че газовите централи са възможната алтернатива на АЕЦ - Белене. Трябва да преценим кое е по-доброто. Ако се реализират намеренията за строеж на ядрени мощности по руски проекти, работещи с руско ядрено гориво, тогава шансът за енергийна независимост на България или поне за намаляване на нашата енергийна зависимост ще пропадне. А това няма да е добре.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.