Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Специално засадени плодни дръвчета ще хранят мечките на Витоша

Близо 2 млн. лв. отидоха за защита на мечки, кози, главочи и други редки видове

2 коментара
Специално засадени плодни дръвчета ще хранят мечките на Витоша
  • Балканска дива коза
  • Червен аполон
  • Главоч
  • Кафява мечка

Специални плодни дръвчета ще хранят мечките на Витоша. Те са засадени по проект на природен парк "Витоша", финансиран по оперативна програма "Околна среда" 2007-2013 г. с близо 2 млн. лв. Това съобщи Николай Дойкин, експерт по фауната от дирекцията на природния парк, който представи резултатите от проекта, предаде БТА.

През изминалата година на две мечки, живеещи на територията на парк "Витоша", са поставени GPS нашийници. По този начин се получава информация за тяхното местообитание, начин на живот, хранене и изминати разстояния. В изпълнение на проекта е осъществено и наблюдение на техните бърлоги.

Купена е и сателитна снимка на мечите обитания и биокоридорите, по които те се придвижват. Чрез нея се сверява информацията от поставените нашийници, обясниха експертите.

Общият брой на мечките, които могат да се видят в района на природен парк "Витоша", е между 9 и 12, но те постоянно се придвижват между парка и планините Рила и Верила. Експертите предполагат, че постоянно населяващите Витоша животни са около пет.

Възстановяване на балканската дивата коза

Освен за опазване на популацията на кафявата мечка, която е защитен вид, по проекта са предприети мерки и възстановяване на балканската дивата коза, чийто последен екземпляр е бил отстрелян през 20-те години на миналия век.

През 2004 г. започва нейното възстановяване на Витоша като за целта са докарани 60 екземпляра от Родопите и Пирин. В момента са останали 55, като в адаптационно ограждение са поставени 25 кози, а останалите 30 са на свобода.

Възстановена е и популацията на рибата главоч в две реки на Витоша, както и на Червения аполон – вид пеперуда.

Подпомогната е и популацията на редки и защитени видове растения като мушмуловидна скоруша, петтичинкова върба, жълта тинтява, елвезиево кокиче.

Зони за спокойствие на мечките и вълците

По проекта са създадени и зони на спокойствие на мечките и вълците чрез насочване и концентриране на туристическия поток. За целта са възстановени шест алейни маршрута с обща дължина над 20 километра и тоалетните в района на Офелиите, Златни Мостове и Момина скала.

Разработена е и специализирана кадастрална карта и специализиран устройствен план на инфраструктурата в природен парк "Витоша". Изготвен е също така воден баланс за територията му.

Направено е и експониране на около 20 забележителни вековни дървета, както и оценка на въздействието от посещенията в пещерите.

За повишаване информираността на посетителите е осъществена обучителна програма и са издадени информационни материали за значимостта на защитената територия и биологичното разнообразие в нея.

За изпълнението на тези дейности ръководството на природен парк "Витоша" сключи договори със сдружение за дивата природа "Балкани", Националния природонаучен музей в София и фирма "ТМ-АУТО" ЕООД, сочи справка в информационната система за еврофондовете.

Изпълнението на проекта за 1.89 млн. лв. започна през януари 2012 г. и приключва през май тази година.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ivancho ivanov
    #2

    Защо бе J.B.I.(No 1) да се отстрелват животните? Като оставим тази глуповата идея, да се отглеждат мечки и козли е чудесно - най-сетне се очовечваме! Назад към Природата и по-малко наша намеса! Кой да ни пази, ако сами не си пазим страната?

  2. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.