Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Спецсъдът даде ход на делото срещу Даниел Митов и Христо Ангеличин

Магистратите отказаха да отведат от процеса прокурор Боряна Бецова

1 коментар
Даниел Митов и Ина Лулчева влизат в спецсъда. Сн.: БГНЕС

Спецсъдът даде в понеделник ход на делото срещу бившия външен министър Даниел Митов и тогавашния му заместник Христо Ангеличин.

Митов бе обвинен в това, че ощетил ведомството с близо половин милион лева като предоставил парите на туроператор, който имал договор с Министерството на земеделието и храните за осигуряване на самолетни билети, хотелски настанявания и медицински застраховки при командировки на служители на агроведомството.

Според прокуратурата бившият външен министър поискал същата услуга за своите служители, но не предвидил финансов контрол върху изпълнението на споразумението. Ангеличин пък бе обвинен в безстопанственост за действия, свързани с този случай.

Това стана първото от т.нар. дела за корупция по високите етажи на властта, които от 5 ноември м.г. се гледат от Специализирания наказателен съд. Затова и по него със заповед на главния прокурор Сотир Цацаров се явява и прокурорът от Софийската градска прокуратура Боряна Бецова, която e автор на обвинителния акт срещу двамата.

Именно нейното явяване по процеса бе атакувано още на първото заседание от адвоката на Митов – Ина Лулчева. Тя поиска спецсъдът да отведе прокурор Бецова, тъй като заповедта за командироването ѝ не съдържала мотиви, а и пред медиите Бецова е проявила предубеждението си към Митов, заявявайки, че след намесата на прокуратурата са върнати 500 000 лв. платени неоснователно на туристическа агенция.

Спецсъдът обаче не уважи искането на защитата, приемайки, че не може да прави "инцидентен административен контрол" на заповеди на главния прокурор. По повод медийните изяви на Бецова магистратите не сметнаха, че интерпретации на факти извън и вътре в процеса могат да са причина за отвод на прокурора, доколкото ще бъдат предмет на самото дело.

"Прокурорът излага фактите в обвинителния акт и не следва да изнася неверни информации за медиите. Бяхме длъжни да направим този отвод. Съдът прие, че той е неоснователен. За нас не е пречка нито един, двама или трима прокурори. Бройката не ни затруднява. След като те считат, че за да защитят това обвинение, е нужно участие на трима и държавата може да си позволи лукса, защото това са и държавни средства, за участие на трима прокурори по едно дело, нека да участват", коментира пред медиите адвокат Лулчева след заседанието.

По думите ѝ главният прокурор може да командирова прокурори в цялата страна, но законът изисква това да се случва мотивирано.

"В случая такава необходимост не беше обоснована. Ако се появи отново такава заповед, отново ще искаме съдът да се произнесе по нея. Законът казва, че е необходимо излагане на мотиви, а такива в случая нямаше, а не че възразяваме лично срещу участието на прокурор Бецова", уточни защитничката на Митов.

"Нашата държава вече е прокуратурата... Те разрешават всички проблеми. Те записват деца в градините, слагат мантинели, събират пари, които са дадени неправилно. Прокуратурата твърди, че е свършила нещо, като тя нищо не е свършила по този въпрос", заяви и адвокатът на Ангеличин – Христо Ботев.

Според прокурор Пламен Петков, който се явява по делото заедно с Бецова, заповедта на Цацаров за командироването ѝ може да се обжалва по административен път. Добави и, че участието ѝ в процеса е необходимо, защото тя е водила разследването. Попитан дали трима обвинители не са твърде много, след като същият брой се явява и по мегаделото за източването на КТБ Петков каза, че не вижда проблем, както и че това е решение на ръководството.

"Водила съм разпитите и съм от първия ден в това дело. Дали ще е с мен това дело, или без мене, то ще си мине така или иначе", лаконична бе пред медиите и самата Боряна Бецова.

Името ѝ доби скандална известност през 2015 г., когато бившият френски посланик в София Ксавие дьо Кабан публично попита дали тя е "гнила ябълка". Бецова стана известна още с проваленото дело срещу Христо Бисеров, както и с отказа ѝ да образува разследване по сигнала на "Протестна мрежа" от 2014 г. срещу Делян Пеевски, Цветан Василев и Николай Бареков.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. boriana
    #1

    И този и Ангеличин бяха първоначално в ДСБ. После и двамата отидоха при Кунева. Не казвам че тук съзирам наказание за кариеристичния им дух, може пък за са го направили по убеждение, но съзирам политическо преследване на министри от РБ.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.