Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Списъкът Лагард" предвещава нови политически сътресения в Гърция

8 коментара

Гръцкото коалиционно правителство е застрашено да рухне, ако прокурорското разследване стигне до категоричното заключение, че първоначалният "списък Лагард" е бил променен, твърди гръцкото електронно издание фимес.gr, цитирано в четвъртък от БТА.

Преди месец резултатите от първоначалното прокурорско разследване по този списък бяха предадени на парламента. Сега обаче цари нервност и смут в кабинета във връзка с този документ, в който фигурират имената на около 2000 гръцки граждани с предполагаеми банкови сметки в Швейцария.

Смята се, че в него са замесени и политици. Тревогата е достигнала кулминацията си, тъй като двете партии, участващи в коалиционното правителство - социалистическата ПАСОК и малката демократична левица ДИМАР, си дават сметка, че ще трябва да приемат, ако опозиционната СИРИЗА внесе в парламента предложение за съставяне на комисия, която да потърси политическа отговорност от замесените в този списък лица. В противен случай двете коалиционни сили могат да бъдат обвинени, че прикриват скандала, разгорял се от няколко месеца.

Според гръцкия печат "списъкът Лагард" съдържа имената на лица с големи сметки във филиала на банка Ейч Ес Би Си (HSBC) в Женева, подозирани в корупция и данъчни престъпления. Той бе даден на Гърция от френските власти през 2010 г., но по-късно стана ясно, че оригиналът е изчезнал.

Списъкът бе наречен на името на управляващия директор на Международния валутен фонд Кристин Лагард, финансов министър на Франция по времето, когато списъкът беше предаден на Атина.

Съществуването на списъка бе разкрито от печата, докато три правителства в страната, сменили се в рамките на две години, изглежда не са се възползвали от него, за да засилят борбата срещу данъчните измами в страната.

Подробностите от предварителното разследване бяха предадени от прокурора Никос Панделис на правосъдния министър Андонис Рупакиотис. Сега парламентът трябва да реши дали някои политици трябва да отговарят пред закона за извършени престъпления..

Бившите финансови министри Евангелос Венизелос и Йоргос Папаконстантину отрекоха, че не са осигурили адекватно разследване на списъка, за да установят дали има данъчни измамници сред имената. Бившите началници на отдела за борба с финансовите измами Янис Капелерис и Янис Диотис също отхвърлиха обвиненията, че не са си свършили работата правилно.

Ако обаче лидерът на социалистите Венизелос бъде разследван по този списък и партията ДИМАР приеме предложението на опозицията за такава комисия, с правителствената коалиция в Атина де факто е свършено, коментира местният сайт фимес.gr.

Същото електронно издание пише, че студена пот облива политиците в Гърция заради този списък и че шок е предизвикало признанието на един от тях,  който телефонирал на шефката на МВФ Кристин Лагард, като ѝ казал, че не му се ходи в затвора и настоял за нейната намеса. Направете нещо, аз дадох всичко на МВФ, бил казал политикът, чието име не се споменава.

В информация на сайта се казва още, че опозиционната радикална левица СИРИЗА е твърдо решена да води битка до край и да настоява да бъде потърсена политическа отговорност от споменатите в скандалния списък. Представител на партията заяви, че в случая не става въпрос за грешки и пропуски, а за целенасочен избор на двупартийния модел в страната, работил години наред в интерес на конкретни олигархични кръгове.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #8

    Hic transit gloria mundi.

  2. Анонимен
    #7

    Trapeza значи Банка

    Настрадин Ходжа Атинянски,
    Рекордно бързо бъхтал път на светлинни години разстояние,
    Конгратюлешънс!

    Това наистина е Новина:
    Кулата пропуска по Магистрала ББ
    космически кораби и летящи чинии.
    Двупосочно.

    Това обяснява защо в България виждаш мизерия,
    а в Гърция не.

    Използват те като муле. В багажника на летящата ти чиния
    товарят чували с пачки без да забележиш,
    а после ги разтоварват. Еднопосочно.

    Използват те като каналджия.
    Като канал за източване на национални богатства.

    Отклонихме

  3. Анонимен
    #6

    5 Или никога не си стъпвал в гърция или си див селски петел от Долно Уйно. Серес и Кавала са гнусни села пред които дори Стара Гъзора е като Манхатън. А Солун е нищо съществено сравнено със София. За заплатите си прав.

  4. Анонимен
    #5

    Престанете да бръщолевите глупостите на Боко за Гърция.Тази държава и населението са светлинни години пред нас.Разберете вееднъж и завинаги-думите криза,бедност,ниски заплати и тн.,нямат нищо общо със същите думи в нашата реалност.Към днешна дата 1000 евро месечна заплата там, се приема за крайна бедност.Предните дни бях там.Няколко дни вървях по улиците на Солун,Серес и Кавала и се чудех къде се намира гръцката бедност.Не я видях.А като влязох на Кулата-леле-мале.Ето я мизерията.

  5. Анонимен
    #4

    Единствения шанс на Гърция е да се пречисти като накаже богатите измамници. Ако пак потули скандала със швейцарските сметки Гърция ще си остане ябълката с червиваta среда. Няма как страната да се оправи ако елитът и продължава да е покварен. Жалко наистина че нормалните партии нямат това мъжество и оставят този толкова важен процес в ръцете на екстремистите от Сириза.

  6. Анонимен
    #3

    30 години лъгаха, крадоха и мазаха и сега не им се иска да плащат... И нека да не обвиняват само политиците си - всички крадяха според ранга си. Чакам да видя дебелите мустакати гъркини да се цанят слугини по българските къщи :-)

  7. Анонимен
    #2

    до 1 За съжаление проблемът е хроничен и "вечен" като гръцко Trapezno Банково изкуство. От основаването на след османска Гърция през 19 век, там се изреждат да управляват няколко монарха, стават поне два военни преврата, управляват социалистически династии също, рехави за... "либерализъм". Венизелос е име от стар управленски клан, а има и други.

  8. Анонимен
    #1

    Този списък може да провокира гражданска война в Гърция и шокова дестабилизация в Европа. Когато палиш пожар а нямаш вода да го изгасиш ....ГОРИШ!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.