Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Споменът за войната - нов фронт между Русия и Запада

11 коментара
Споменът за войната - нов фронт между Русия и Запада

"Заговор", "цинизъм", "фалшификации": руснаци и европейци водят война на думи за отговорността на всеки от тях за избухването на Втората световна война - един фронт на паметта, който Владимир Путин възприема много сериозно.

Отпразнувана помпозно днес, с повече от месец закъснение заради епидемията от новия коронавирус, победата над нацистка Германия винаги е била една от опорите на патриотизма, проповядван от руския президент, а с грандиозния военен парад - също и символ на завръщането на Русия на преден план на международната сцена.

След влошаването на руско-европейските отношения заради войните в Украйна и Сирия и обвиненията в шпионаж и намеса, зейна още една пропаст - в интерпретацията на събитията от миналия век, като всяка от страните обвинява другата в "пренаписване на историята" в своя полза.

През месеците, предшестващи пандемията, Владимир Путин изглеждаше почти обсебен от спомена за "Великата отечествена война", както руснаците наричат германо-съветския конфликт.

Той обстойно повдигаше темата на неофициални срещи - с лидери на постсъветските републики, на годишната си пресконференция, на среща с предприемачи или пред генералите си.

Ние сме длъжни да защитаваме истината за победата, иначе какво ще кажем на децата си, ако лъжата плъзне из целия свят като чума, заяви Путин през януари в парламента.

Преиздентът споделя, че прекарва значително време в четене на архиви от онази епоха. На 18 юни той обвини Запада в антируски "ревизионизъм" в обширна статия, публикувана от американско списание.

"За Путин темата за войната е базата за неговата национална идея за руски ренесанс, за силна власт, за възраждане на страната", казва историкът Виталий Димарски, като отбелязва, че този спомен подсилва също и образа на родина, обкръжена от врагове.

Това убеждение се превръща в размяна на неособено дипломатични реплики с Европейския съюз и бивши сателити, начело с Полша и Украйна, с които Москва има обтегнати отношения.

Путин по-специално осъди "невероятния цинизъм" на Варшава, като я обвини в "съглашателство" с Хитлер в навечерието на войната.

Полският премиер Матеуш Моравецки отговори, като заклейми руските "измислици". Полша освен това бойкотира церемониите в Израел, посветени на Аушвиц, заради присъствието на руския президент.

Путин взе на мушка и една резолюция от септември на Европейския парламент, осъждаща подялбата на Полша между СССР и Германия, виждайки в нея опит да се приравнят комунизъм и нацизъм. На прицел е и настояването на европейците да бъде осъден германо-съветският пакт от 1939 г. за подялба на Източна Европа между двата тоталитарни режима. Според Москва, това е било необходимост, след като европейските сили са оставили Съветския съюз "сам срещу Германия", отстъпвайки през 1938 г. в Мюнхен чехословашките Судети на Хитлер.

Русия също така упреква Запада, че принизява ролята ѝ за победата и последвалите огромни човешки жертви - 27 милиона убити, за да изтъкне ролята на САЩ и Великобритания. Москва от тази гледна смята за "добавка" десанта в Нормандия през юни 1944 г.

В статията от 18 юни Путин изразява също убеждението си, че поставянето под съмнение на съветската роля във войната подкопава основите на международния ред, установен през 1945 г. - една "опасна тенденция" според него.

Русия вече заяви, че е "дълбоко възмутена" от това, че Белият дом през май спомена само САЩ и Великобритания сред победителите на нацизма.

Съществен елемент от руската национална идентичност, победата от 1945 г. определи мястото на Русия в следвоенния свят, независимо дали става дума за мястото в Съвета за сигурност, или за териториите, освободени от нацистите, които СССР впоследствие моделира в комунистически блок.

Днес тази памет се асоциира с политика на силата, която трябва да "сплоти народа" срещу неприятеля. Цялата тази кавга с Европа не е за историята, а за политика", казва Димарски.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. monitorqe137
    #11
    Отговор на коментар #5

    Войната е отбранителна до 9.5.1945, защото тази война може да свърши само след като победителите смачкат напълно военната немска машина. Въпросът кой коя част на Европа ще контролира след войанат не е въпрос на военно завоевание - бил е решен от тримата големи в Ялта

  2. monitorqe137
    #10
    Отговор на коментар #1

    Няма руско твърдение, че ВСВ почва през 1941. Според тях на 22.6.1941 почва Великата Отечествена Война на СССР, не ВСВ. А за начало на ВСВ Путин (и много руснаци) посочват Мюнхенското съглашение през 1938 и разчленяването на Чехословакия, в което участват Германия, Полша и Унгария. Главно за да се забрави гадното поведение на Полша през 1938 поляците настояват за начало на ВСВ да се счита 1.9.1939.

  3. ivand
    #9

    Един цитат на големия немски политик Ханс Дитрих Геншер. "По добре американци да те окупират отколкото руснаци да те освобождават" Ако не беше огромната американска военна и хранителна помощ многократно дадена на съветска Русия сега руснаците щяха да са немска колония. За съжаление България беше на страната на потърпевшите. Като свободна, независима държава и народ, само за това че бе съюзник с Германия, бе повод да бъде окупирана от съветските войски. А комунисти и руснаци върнаха назад и надолу европейска България поне 100 години. В България никога не е имало фашизъм. Такъв имаше само в болните мозъци на комунистите.

  4. fantom
    #8

    Путин започва война срещу цяла Европа и демократичните държави извън нея. Не е разчел силите си, или няма избор. Трябва с нещо ф да поддържа "духа" на населението. Но картата на войната вече е бита. В статията му няма нито дума за Катин, за Гулаг, пред който нацистките лагери бледнеят. За потоците военнопленници откарани в Сибир и в мините, за ограбените съкровища, музеи... та до плановете за Фау-2. И това става не само в Германия, а в цяла Източна Европа. "Освобожденивто" й пък най-невероятният цинизъм.

  5. Entdecken
    #7

    До руснака Велев №4 - какви фашискти са те патили - и вие и хитлеристите сте си чисти националсоциалисти но не ви изнася да си го признаете - а фашизъм има само в Италия и Мусолини лично е настоявал на това - видеото в долния ми пост обаче показва братските прегръдки между другарите националсоциалисти от Хитлеристка Германия и Съветска русия при подялбата на Полша.

  6. Entdecken
    #6

    Путин да прегледа видеоматериала 22/09/1939. Брест. Совместный парад Вермахта и РККА https://www.youtube.com/watch?v=S6gg1z5DovI

  7. P15Petar
    #5

    Основният въпрос е: Каква война водеше СССР, завоевателна или отбранителна?
    Отговорът е: Завоевателна! В известен период (от 22 юни до юли 1944) само наподобява отбранителна.
    Народите на СССР са роби на комунистическите сатрапи. Народите на СССР воюват в известен период (от 22 юни 1941 до юли 1944) срещу други поробители, въпреки че те са вече поробени от комунистическите примитиви. Затова през този период войната само наподобява отбранителна за обикновенния човек на СССР. В даден момент(след юли

  8. Венелин Велев
    #4

    Голям късмет за България е победата на СССР над фашистите. Ако беше победил Хитлер, днес трябваше да говорим на немски. Затова имаме и Америка за България! Господ да я благослови!

  9. ivancho ivanov
    #3

    Президентът Путин изтъква като голяма заслуга на СССР огромният брой, 27 милиона ,убити.., нещо уасяващо, но защо е така? Ген. Айзенхауер пише в мемоарите си, че когато поздравлява маршал Жуков за бързото преминаване на Червената армия през огромните минни полета пред Берлин, маршалът отговаря "Какви минни полета?"! "Нас те биха ни забавили няколко месеца" - добавя генралът! След 75 год. от края на ВСВ и около 30 след разпадането на СССР, каква цел преследват огромните военни паради и то по време на пандемия? Народите работят, търгуват, боледуват и оздравяват - някои като Северна Корея и Русия се хвалят с ракети и танкови колони! Много шум за нищо, Китай е друго нещо!

  10. bez_ime
    #2

    Грешките на западните държави не могат да бъдат оправдание за престъпленията на СССР...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.