Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Спор за газ ескалира напрежението между Турция и Гърция

Франция изпраща изтребители и фрегата, външните министри на ЕС се събират

4 коментара
Спор за газ ескалира напрежението между Турция и Гърция

Проучвания на Турция за петрол и газ в спорна зона във водите на източното Средиземноморие повиши опасно високо напрежението между Анкара и Атина.

Засилено е присъствието на гръцки и турски военни кораби в района.

Гръцката фрегата "Лимнос" и турската фрегата "Кемалрейс" са се докоснали по време на маневри, но Генералният щаб на националната отбрана на Гърция не потвърди официално това, съобщи порталът Armyvoice.gr в четвъртък.

Франция праща изтребители и фрегата

Междувременно френското военно министерство съобщи, че Париж ще изпрати два изтребителя "Рафал" и фрегатата на военноморските сили "Лафаейт" в източната част на Средиземно море в рамките на планове за увеличаване на военното си присъствие в района, предаде Ройтерс.

Френският президент Емануел Макрон обяви след телефонен разговор с гръцкия премиер Кириакос Мицотакис късно в сряда, че е решил временно да увеличи френското военно присъствие в източното Средиземноморие в предстоящите дни в сътрудничество с европейските партньори, включително Гърция.

В изявление по телевизията в сряда Мицотакис предупреди за риск от инцидент в оспорваната зона, където са събрани гръцки и турски военни кораби. Той призова Турция да спре проучванията за петрол и газ във водите, обект на териториални спорове. Мицотакис предупреди, че никакви провокации на Турция няма да останат без отговор.

Гръцкият премиер написа в Туитър, че френският президент Еманюел Макрон е истински приятел на Гърция и твърд защитник на европейските ценности и международното право.

Междувременно турският министър на отбраната Хулуси Акар заяви, че Анкара иска да разреши спора с Атина за енергийните ресурси в спорната зона чрез диалог. Той допълни, че Турция ще защитава своите права и интереси в региона.

Турският президент Реджеп Ердоган от своя страна обвини Гърция в разпалване на конфликт и призова ЕС към справедливо отношение към Анкара.

Спор за петрол и газ

Турция и Гърция имат остър спор в източното Средиземноморие за обхвата на изключителните си икономически зони в район, потенциално богат на природен газ.

Двете държави, които са съюзници в НАТО, имат взаимни претенции към находищата на петрол и газ в региона, основаващи се на противоположните им гледни точки за обхвата на континенталния им шелф във води, където има основно гръцки острови. Богатите на природен газ води в района често са източник на конфликти и между Турция, Кипър и Израел.

Гърция твърди, като се позовава на международното право, че островите имат право да формират континентален шелф и изключителни икономически зони.

Турция обаче смята, че островите, които са отдалечени от континентална Гърция нямат право да формират континентален шелф.

Нараства напрежението

Напрежението нарасна отново след като Анкара предприе в понеделник проучвателни дейности в спорна зона в Средиземно море. Гърция заяви, че турският сеизмографски кораб "Оруч Реис" работи незаконно във води, които попадат в гръцкия континентален шелф.

Турция отхвърля тези обвинения. Сеизмографският кораб бе придружен от турски бойни кораби, когато напусна пристанището, отбелязва Ройтерс.

И от двете страни се наблюдава засилена военноморска активност в района.

В неделя въоръжените сили на Гърция бяха приведени в бойна готовност заради разполагането на турски кораби за военни учения в морската зона между гръцките острови Родос и Кастелоризо и заради намерението на Анкара да изпрати "Оруч Реис" за проучвания край Кастелоризо.

В момента турският кораб още е в района на гръцкия шелф, който Турция смята за свой.

Според гръцките медии в този район са разположени около 25 турски кораба. Там се намират и гръцки кораби и подводници, които следят придвижването на турския флот.

Среща на външните министри на ЕС

В петък се очаква да се проведе извънредно телеконферентно заседание на министрите на външните работи на ЕС по искане на Гърция, на което ще бъде обсъден въпросът за напрежението с Турция в източното Средиземноморие.

По-късно в четвъртък министърът на външните работи на Турция Мевлют Чавушоглу проведе телефонни разговори със своите колеги от България, Унгария, Литва, Естония, Италия и Финландия.

Според Анадолската агенция специална тема на разговорите на Чавушоглу с колегите му от Унгария, България и Литва е била ситуацията в Източното Средиземноморие.

Очаква се по време на извънредния Съвет по външни работи на ЕС да бъде дискутирано нарасналото напрежение между Атина и Анкара, след като Турция обяви, че ще продължи с проучванията и сондажите в региона.

Турция последователно оспорва едностранното сондиране от страна на Кипър в Източното Средиземноморие, твърдейки, че Севернокипърската турска република също има права върху ресурсите в района.

Решението на Турция да обяви нови проучвания в Източното Средиземноморие предизвика тревога в Гърция, която в отговор на тези действия постави в бойна готовност военноморския си флот.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мюнхен
    #4

    Арогантна и нагла турска политика.ЕС и Запада ще защитят Гърция.Гърците са измислили демокрацията,а турците айряна

  2. eagle_eye
    #3
    Отговор на коментар #2

    Защо с лошо и какво е това желание да етикирате хората?Казах кой е най-добрият вариант и това наситина е най-добрият варинат.А кой е най-вероятния вариант е друг въпрос.Като за начало правете разлика между вероятност на събитието от една страна и желанието то да се случи от друга страна.Лека

  3. тото
    #2
    Отговор на коментар #1

    Ето един наивник на средна възраст.Леле ти си голям оптимист.Да си забелязал силен прогрес на простотията в Турция с скритото овладяване на държавата от СИВИТЕ ВЪЛЦИ с избора на техен привъжЕник за ПРЕЗИДЕНТ .А при нас билиотекарите за сетен път се опитват да сменят тяхната разработка от2001 с нов кютук с вдигнат ЮМРУК сиреч РОТ ФРОНТ с ГЕНЕРАЛ ПАНЧО ВИЛЯ.Нищо няма да стане в региона материала е лабав .

  4. eagle_eye
    #1

    Лошото момче на НАТО тества за кой ли път търпението на съюзниците си. Най-добрият вариант би била пълната промяна, постигната посредством деморкатични избори. Де такъв късмет и у нас и при комшиите.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.