Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Спор за цената бави предоговарянето на доставките от "Газпром"

Промяна на формулата със задна дата и отпадане на авансовите плащания, са сред исканията на "Булгаргаз"

18 коментара
Спор за цената бави предоговарянето на доставките от "Газпром"

Спор за размера, с който "Газпром" да намали цената на природния газ за "Булгаргаз", бави финализирането на преговорите между двете страни за предоговаряне на условията за доставките. Такова изискване постави Европейската комисия на руския монополист, за да се избегне налагането на многомилиардна глоба заради злоупотреба с господстващо положение на осем пазара, сред които и българският.

Поставеният от Брюксел срок за предоговаряне на условията на доставките изтече на 3 декември, а двете страни още не са се споразумели. Разговори по въпроса се водят от септември 2018-та, а след постигнатото през ноември същата година споразумение за комбиниране на цените и промяна на формулата за определяне на тарифата, този август "Булгаргаз" предяви и изчисленията си за поевтиняването.

Поредният кръг от разговори се е състоял преди ден в Русия, научи Mediapool от свои правителствени източници. Продължил е спорът за размера на отстъпката, с която от "Газпром" не били съгласни и се опитвали да вкарат технически параметри за качеството на суровината и други. От "Булгаргаз" смятат, че аргументите им за поевтиняване са железни.

Българското дружество е представило своите анализи въз основа на състоянието на европейските пазари месеци преди август, когато на газовите борси са били постигнати най-ниските цени на суровината, а тенденцията е това да продължава. На руснаците е предложена нова формула за ценообразуване, която в голямата си част да реферира към стойностите на европейските хъбове. Освен това новата цена трябва да влезе в сила от момента на заявяването ѝ – тоест ретроактивно от август. Това означава, че отстъпката, която бъде договорена от "Булгаргаз", ще бъде приспадана от бъдещите дължими от доставчика суми за "Газпром".

Друго искане, поставено от българска страна, е да отпаднат авансовите плащания за доставките. Аргументът е, че от 2015 г. "Булгаргаз" е в стабилно финансово състояние. Освен това дружеството никога не е забавяло плащане към "Газпром експорт" и затова настоява да плаща 30 дни след получаване на месечната доставка, както правят всички останали потребители.

Това ще даде глътка въздух и на топлофикационните дружества. Столичното парно, както и други топлофикационни дружества, постоянно дължат пари на "Булгаргаз", тъй като техните потребители си плащат сметките 30 дни след приключване на месеца, а те трябва да плащат на "Булгаргаз" също авансово. При последващо плащане ще се освободи финансов ресурс и за газовия доставчик, и за неговите контрагенти.

Следващата седмица предстои телеконферентна връзка за ново обсъждане на исканията на българския обществен доставчик. Надеждите са до края на декември или най-късно през януари 2020 г. двете страни да са се разбрали и новият договор да е подписан.

Ако това не стане, българската страна има право да се обърне към Европейската комисия в ролята ѝ на арбитраж, както е предвидено в сключеното по антимонополното дело споразумение между Брюксел и "Газпром". "Булгаргаз" обаче не бърза да вади тази карта, защото преговорите с руснаците винаги вървят трудно и са чувствителна тема. Освен това и за двете страни не е изгодно да се отива на арбитраж.

Ако сегашният спор се отнесе към Еврокомисията, за "Газпром" това ще е репутационен проблем, а за "Булгаргаз" – икономически. Ако обаче руският монополист продължава да мотае подписването на новото споразумение без сериозни причини както досега, страната ни ще прибегне и до този вариант, коментират запознати с хода на преговорите.

От българска страна все пак са оптимисти, че ще отстоят поисканото намаление и няма да отстъпят на натиска на "Газпром". За размера на отстъпката в цената обаче към момента правителствените източници не искат да говорят. Те не виждат сериозен проблем в това, че е изтекъл поставеният от ЕК срок за предоговаряне, защото веднъж подписани, по-ниските цени влизат в сила със задна дата и "Булгаргаз" ще си получи своето.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

18 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Естествено
    #18
    Отговор на коментар #17

    Златане, русофоби не съществуват. Те са измислени от русофилите, за да залъжат собствената си гузна съвест, кланяйки се на чужд род и родина. Та ти сам признаваш, че българската газопреносна мрежа съществува, но плещиш за липса на инвестиции. ☺ Не се ли усещаш как сам си противоречиш. ☺ И си запиши някъде. Русия никого няма да бомбардира, защото НЕ МОЖЕ. Ако можеше - да го е направила. ☺ Много е забавно и как забравяш за Южния газов коридор. Това драги не е американски газ, а на ЕС и е напълно достатъчен

  2. Zlatan
    #17

    При комунизма България държеше кормилото за газа за всики съседни държави.Това е привилегия и власт. Продавахме по 15 годишни договори ток на Турция и Гърция.
    Ердоган благодари на Герб за Бургас-Александропулос-взима си джезата на Босфора, за Южен поток - при тях Турски поток, за АЕЦ Белене-при тях АЕЦ Ак Кую/100% руска собственост. Но турчина знае, че руснака не може да си я отнесе в Москва, за разлика от ряурите.Знае че Русия няма да бомбардира собствените си обекти в Турция.
    Южен поток по данни

  3. Естествено
    #16
    Отговор на коментар #13

    Българската газопреносна мрежа, през която десетилетия продавахте газ на Турция, срещу символични транзитни такси за България, не е ли инвестиция? Сега ви правим тръби, за да спасите бизнеса си. Но и едно "мерси" няма. Обаче не вярвам да има някой изненадан. ☺

  4. Естествено
    #15

    Явно инструктажа не се е получил. ☺

  5. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #14
  6. Zlatan
    #13

    Руската Македония, като американска изтривалка иска 10 г. договор с Газпром ,но няма оператор и има изгнили тръби. Защо иска от агресора газ за 10 г. Защото на година печели по 3 млрд.долара от транзита. България която е също подобна изтривалка бави Турски поток именно да помогне на Украйна за да склюи дългосрочен договор. България не е правила никакви инвестиции в областта на доставките на газ, а искаме по-ниски цени.Сега тръбите на Турски поток ще са наши. Хайде да видим ? Те ще бъдат за Германия. Поляците,Украйна и Балтийските джуджета крадоха руска газ 60 години но резето падна и квичат ли квичат... Газ от САЩ 17% от руската цена и напред

  7. Естествено
    #12
    Отговор на коментар #11

    На инструктаж са. Обясняват им "новото международно положение".

  8. Десен бесен
    #11

    Значи руските ни "братя" само от нас искат да си плащаме авансово. Къде сте бе русофилчета?!

  9. Естествено
    #10

    С какво всъщност се занимават наШте, след като през втората половина на 2020 г. трябва да получаваме газ по "Южния газов коридор" на ЕС??? Вместо суапови сделки на спот цени от европейските хъбове за няколко месеца, пак ще ни загробят с дългосрочни договори с "Газпром", по някакви "формули".

  10. ivand
    #9

    Ние българите трябва да сме благодарни на Ес за това извоюване решение. Защото еврокомисията е подписала с наглеците от Газпром, че ако не изпълнят това условие касаещо 8 европейски държави, като една от тях е България ще има голяма глоба. Руснаците ще клекнат защото ако се стигне до арбитраж ще загубят. На базата на сключеното споразумение между еврокомисията и Газпром, както многомилиардната еврова глоба която ги грози руснаците. Украйна вече ги е осъдила и колкото и да лаят накрая ще си платят.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.