Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Спорът с Русия за "Южен поток" е за заемите и печалбата на тръбата

Не може да даваме на чужди проекти възвръщаемост от 14 на сто, а нашите пари да влагаме на 8%, каза бившият енергиен министър Трайчо Трайков

21 коментара
Спорът с Русия за "Южен поток" е за заемите и печалбата на тръбата

България все още спори с Русия за начините на финансиране и очакваната печалба на проекта за изграждане на газопровода "Южен поток", който трябва да доставя руски газ в Западна Европа, заобикаляйки Украйна, по дъното на Черно море през България. Това стана ясно от думите на министъра на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев по време на парламентарния контрол в петък, отговаряйки на въпроси на съпредседателя на Синята коалиция и лидер на СДС Мартин Димитров.

В началото на седмицата Добрев каза, че заради нови изисквания на руската компания "Газпром" по финансовия модел на "Южен поток" се бави подписването на допълнителните споразумения за предоставяне на отстъпка от 11 на сто в цената на синьото гориво за периода от 1 април до края на декември 2012 г. Тогава той не обясни какви са претенциите на монополиста, а в петък само каза, че "още има спорни въпроси по отношение на процента на заемните и собствените средства", с които ще се изгражда трасето на "Южен поток" през българска територия.

За извършването на тези дейности през ноември 2010 г. бе подписано акционерно споразумение между "Газпром" и "Българския енергиен холдинг" за създаването на дружеството "Южен поток България", в което двамата собственици държат по 50 на сто от капитала. По оценки от края на 2010 г. българското участие в проекта ще струва около 400-500 млн. евро.

Сега Добрев не обясни и какво всъщност е предложението на руснаците по финансовия модел на българския участък от газопровода и какво е нашето виждане по въпроса. Той посочи, че в акционерното споразумение от преди две години е записано, че възвръщаемостта на собствения капитал ще е 8 процента и сега се спори дали са много или малко, но пак не обясни кой на каква позиция е.

Предшественикът му Трайчо Трайков коментира в интервю за вестник "Преса", публикувано в петък, че "основният интерес на "Газпром" е е газът да достига до европейските пазари на възможно най-ниски цени при възможно най-малка прозрачност, докато нашият интерес е да получаваме достатъчно висока транзитна такса. Бившият министър на икономиката, енергетиката и туризма, който бе отстранен от поста през март, смята, че трябва да се намери "някаква взаимно приемлива точка на баланс".

"Газпром" ни натиска за 8 процента възвръщаемост на собствения капитал по "Южен поток" и избягване на европейските правила, което е в наш ущърб", посочва Трайков. Той коментира, че средната рентабилност на такива проекти е между 13 и 16 процента и разказва, че при посещението в Катар, след което бе отстранен от кабинета, при предлагане на инвестиционни проекти тамошният бизнес казал, че не би погледнал проекти с възвръщаемост под 14 на сто. "Следователно проекти с 14% доходност даваме на външни инвеститори, а своите пари трябва да влагаме при 8%", допълва бившият министър.

Наследникът му в същото време увери, че се работи по реализацията на "Южен поток" и в края на годината се очаква да се вземе решение по инвестиционното предложения за строежа на българския участък. Според изготвената пътна карта на проекта това трябва да стане до 15 ноември, за да може през декември да стартира реалния строеж на тръбата, каквото е поръчението на руския президент Владимир Путин.

"Имаме интерес от тръба, която ще зарием на метър и половина под земята, ще сложим четири-пет компресорни станции и да тече газ, от който ще печелим транзитни такси и това е диверсификация на маршрута на газовите доставки", обясни от парламентарната трибуна Добрев.

Той не се спря върху взаимната зависимост на преговорите по "Южен поток" не само по отстъпката в цената на газа по сегашните договори за доставка на синьото гориво до края на 2012 г., но и при новия договор. Според стари изявление "Газпром" иска да включи част от бъдещите си доставки за България през "Южен поток", който ако се следва сегашния план за работа, трябва да влезе в експлоатация през декември 2015 г .

В отговор на казаното от Добрев, Мартин Димитров коментира, че ако новият договор за доставки на газ от Русия от 2013 г . не се подпише преди вземането на инвестиционното решение за "Южен поток", има опасност страната ни да не постигне достатъчно добри параметри на новия газов договор.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

21 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #21

    БЪЛГАРИЯ в геополитически аспект желае неэависимост .ЕВРОПА желае эависима от нейните интереси във всяко отношение бедна робиня на нейните прищевки эависима БЪЛГАРИЯ...докога ще бъдем роби БЪЛГАРИ.......

  2. Анонимен
    #20

    българия в цялата си история се е стемяла да эависи и в момента эависи от валутен борд и продължава да живее на таэи зависимост.щом европа не желае нашата неэависимост ние сме в правото си да не и дадем южен поток.

  3. Анонимен
    #19

    по-лесно бе построен тунелът за влакове под ламанша ,койтто е в ежедневен контрол, отколкото тръбите на южен поток. Оставете Русиья да си троши дебелата глава със подводната тръба, па хванете само това,кето излиза накрая на понтонен остров в международни води.Ще транспортирате това,което излиза накрая.

  4. Анонимен
    #18

    Стига с тези москвичи, даите поне на дачия да се качим

  5. Анонимен
    #17

    3 ти,така си е.ако стане децентрализацията на администрацийте-земеделска-Пловдив,митници-Русе,морска и рибарска-Варна,Бургас,рашките придобиват абсолютен контрол върху териториалните ни води и икономическата ни зона в Ч.море,трафика на Босфора,Дунав и магистрала "Тракия".Крайбрежието е бетонирано от тях.В 4 те града имат генерални консулства.Тва е.

  6. Анонимен
    #16

    14. А защо трябва да ги обичат. Руснаците да не би да продават нефт и газ за да ги обичат. И какво им пука на тях дали някой ги обича или не, още повече пък такива мушмуроци като нас. Те си гледат и защитават интересите, между впрочем, точно така както правят американците, китайците и т.н. Дай бог и ние да умеем така. Да да, ама не.

  7. Анонимен
    #15

    Ама наистина стига с тая Русия!

  8. Анонимен
    #14

    13, че кой европейски народ обича миризливите блядове?

  9. Анонимен
    #13

    До 4 и 6. Никой не ви кара да обичате Русия и руснаците, но това пък не ви дава право да пълните форума с простотии и глупости. Не ни стига оня кретен дето ни управлява, ами и по форумите трябва да ги търпим.

  10. Анонимен
    #12

    Тази работа с новите условия за газа ми се вижда малко съмнителна. То не беше отпуск на шефа на Газпром, после - добрев на тайна визита.... От какво се крие? Може да не са разбрали за какво са се договорили с руснаците. Като видиш кой е присъствал на разговорите.... Майка плаче :)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.