Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Спорът за реформата в армията се пренесе в пленарна зала

9 коментара
Споровете по проектозакона за отбраната се пренесоха и в пленарната зала. В петък депутатите започнаха разглеждането на документа на второ четене и зациклиха още на 15-я член, който изключва Генералния щаб от ръководството на отбраната. Въпреки споровете депутатите решиха законът да бъде гласуван още в сряда. Разглеждането ще продължи във вторник на извънредно заседание на Народното събрание, в дневния ред на което обаче влизат още законопроектите за конфликт на интереси и за провеждането на изборите за Европейски парламент. Заседанието щяло да продължи до приключване на работата по дневния ред.

Проектозаконът за отбрана въвежда интегрирания модел на военното министерство, при който се съкращават дублиращите структури между политическото и военното ръководство на отбраната. Предвижда се Генералният щаб да се нарича Щаб по отбраната и да влиза в централната администрация на министерството. Така генералитетът ще бъде под командването и на заместник-министрите.

Намаляването на правомощията на Генщаба предизвика остра реакция от президента Георги Първанов, който дори заплаши с налагане на вето, ако законът бъде приет в този му вид. По време на разглеждането на законопроекта в парламентарната комисия по отбрана депутатите от БСП не подкрепиха влизането на генералитета в централната администрация на министерството. В петък депутати от левицата съобщиха, че същото поведение ще бъде следвано и в пленарна зала.

Според независимите депутати Станчо Тодоров и Петър Берон не е редно началникът на отбраната да не е сред ръководните органи на отбраната. Според чл. 15 обаче ръководството на отбраната се осъществява само от Народното събрание, президента, Министерския съвет и министъра на отбраната.

Депутатите от НДСВ Станимир Илчев и Минчо Спасов се хвърлиха в яростна защита на законопроекта, изготвена от екипа на съпартиеца им Николай Цонев. Въпреки опитите на НДСВ въпросният член да мине без дебат, председателят на НС Георги Пирински отбеляза, че законът е от първостепенно значение и трябва да му се отдели необходимото време. БСП от своя страна не възразява срещу конкретния член, а срещу по-нататъшното разписване на интегрирания модел.

Досега интегрираният модел не бе въведен въпреки ангажиментите към НАТО, най-вече заради съпротивата на генералитета, който пък се ползва с протекциите на президента и върховен главнокомандващ. Шефът на кабинета на Първанов и бивш началник на Генералния щаб ген. Никола Колев преди време също разкритикува индиректно въвеждането на модела.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. дидо
    #10

    Не е вярно, че генералитета е против интегрирания модел на ръководство. Това са общи принципи приети в много страни от НАТО. Интегрирания модел предполага силно редуциране на административния апарат на министерството. Предлагания вариант на интегриране, обаче не гарантира независимост на военната експертиза. Това от своя страна ще генерира безотговорност на управляващите.

  2. .dru
    #9

    "Спорът за реформата в армията се пренесе в пленарна зала"

  3. военен
    #8

    понякога от истината боли-раздутите щабове,длъжности и шуробаджанащина в армията са крайно ненужни.по-добре наистина армията да е малка и тези неща да ги няма отколкото да е голяма и да осигурява единствено пенсиите на заетите а не сигурността на държавата.браво Цонев!гласувам и с двете ръце за тебе!дано ти си следващия министър на народната отбрана!

  4. Жожо
    #7

    в сряда.

  5. еврореалист
    #5

    Като става въпрос за Интегриран модел на МО като че ли се повтаря нещо, което наблюдавахме при въвевждането на Валутния борд у нас през 1997 г. Тогава изведнъж, ей така, от нищото, се появиха много специалисти, които разбираха от Валутен борд. Едно е да си чул нещо и да си го изучил само отчасти, друго е да си вникнал дълбоко в съдържанието му. Тези, които се изказват смело (за или против) интегрирания модел, мисля, в голямата си част подхождат към нещата като "специалисти по всичкология". Нека си

  6. Паркинсон
    #4

    различен от стария.Само са направени някои козметични промени,които не топлят военните.Г-жа Масларова да върне 20-те години служба и да не се ослушва!!!!!!Ясно е,че не й трябват пенсионери,но никой в НАТО не служи 25 години.Хората не са виновни,че са си изслужили срока на службата.

  7. Сун Дзъ
    #3

    За сливането на МО и ГЩ се говори отдавна. Ръководствата и на двете структури бягат от принципно и перспективно решение, като го отлагат под мними претексти. В МО официално се водят на щат 900 цивилни специалисти, а в ГЩ служат около 300 офицери. Към МО обаче принадлежат още над 1 000 служители, пръснати в различни структури, създадени по времето на Свинаров. Съществува опасност, ако интеграцията бъде осъществена според плановете на МО, Българската армия да остане с орязан, принизен, без потенциал

  8. Клаузевиц
    #2

    професионалистите сред военните не са чак толкова много,не ми ги хвали.ако бяха наистина профешънали нямаше сега армията ни да е в такава патова ситуация.язък за ученето им-някой го докарват и по дест години с генщабни курсове и тем подобни.а пък и кой ли ще се осмели да разбива стените с военната си глава настроена като конска тиква с капаци.сори ама това е положението.офицерлъка в армията ни далеч не е това което ни се иска да е.сравни качеството на офицерите у нас в момента с това на чужбинските-разликата

  9. военен
    #1

    Защо проточват гласуването на закона вече втора седмица? Беше в дневния ред на извънредното пленарно заседание на 31.03, а сега пак в девета глуха.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.