Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Споразумението може да реши спора за името на Македония

0 коментара

-Г-жо Поптодорова трябва ли ратификацията на рамковото споразумение в македонския парламент да предхожда разоръжаването на АНО или обратното?

-Разбира се, най-добро би било разоръжаването да започне едва ли не от мига на подписването на рамковото споразумение, но трябва да си дадем сметка, че ратификацията в парламента ще бъде онзи знак, който ще бъде отправен не просто към цялото македонско общество, а включително и към въоръжените групировки по конфликта, които вече ще знаят, че няма да имат никаква политическа подкрепа, а напротив, има политическо решение, подкрепено и от албанските партии в македонския парламент за разоръжаването им. Така че ратификацията има ключово значение за успешното разоръжаване на различните терористични части на АНО, на АНА и всякакви други по-малки групировки там.

-Значи ратификацията трябва да предхожда разоръжаването?

-За ефективно и необратимо разоръжаване това е необходимо. Разбира се, искам да добавя, че успоредно с това е задължително, НАТО на първо място, разбира се, това означава и ЕС да гарантират една запечатана граница между Косово и Македония, за да спре всякакъв приток на оръжия и хора.

-Според вас възможно ли е поетапно разоръжаване на АНО, каквото е искането на тази армия, в зависимост от прилагането на споразумението?

-Би било грешка изпълнението на споразумението да се поставя в зависимост от едноличната воля на терористични групировки. Така че поетапното разоръжаване само ще удължи този всъщност потенциален конфликт, който няма да бъде премахнат с подписването, а дори и с ратификацията.

-Когато говорите за терористични групировки, това официално понятие, възприето от българската държава, ли е за обясняване на кризата в Македония, или е просто разговорен стил?

Това е разговорен стил. Мога да премина и към официалните названия - АНО и Албанската национална армия.

- Тя е Армия за национално освобождение, армията на национално спасение е нещо друго...

Да, така, Армия за национално освобождение - АНО и АНА.

-Сега, обаче, ако приемем разговорно, че това са терористи, означава ли, че става дума за отстъпление на македонското правителство под натиск на терористи, или става дума просто за много специфична форма на търсене и постигане на права?

-Вижте, ако ние допуснем, макар и в коментарен разговор само, че македонското правителство се е поддало на терористични искания, това би значело да опорочим стойността на споразумението, което се подписа, още в самото му начало. Затова на първо място международната общност, имам предвид гарантите по споразумението, ЕС и НАТО, трябва да се постараят да избият всякакви илюзии у албанската страна, че тя може със сила да диктува постигането на политическо споразумение.

-Значи е най-добре да не бъдат наричани терористи, за да не се вменява, че става дума за отстъпление под натиск на терористи.

-Да.

-Ако това е така, тогава следва ли да очакваме и какво е българското разбиране за това трябва ли тази Армия за национално освобождение на един етап да се превърне в субект в политическия диалог в Македония?

-Аз ви предлагам ние да не предрешаваме събитията в Македония. В крайна сметка на македонската страна принадлежат правото и отговорността да определя легитимните участници в диалога, така че нека оставим това да вършат самите македонски участници в този диалог.

-Каква беше ролята на нерешения спор за името на Р Македония, между Скопие и Атина за тази криза, която наблюдаваме?

-Без съмнение този спор не помогна за самочувствието на Македония като държава. Моето лично впечатление от всички тези години на утвърждаване на държавността в Македония от 1992 година насам, които наистина са нелеки години за тях, е, че и този въпрос включително имаше своето значение, за съжаление неблагоприятно, върху това самочувствие, което една държава трябва да има. Все пак доста нелепо е една държава да съществува макар и само в официални документи под названието "бивша". Така че този въпрос също е част от целия сложен комплекс проблеми на Македония.

-Практиката досега какво показва обаче, Гърция на практическо ниво продължава ли да употребява името бивша югославска република или вече мълчаливо приема реалността, конституционната македонска реалност?

-В първите години, когато беше постигнато това компромисно решение, имаше винаги остра реакция от страна на гръцките представители, когато не се употребяваше записаното в ООН название, официално название на държавата. В последно време наблюдавам, че се приема вече употребата на Македония. А ако отворите нашите вестници, ще видите, че навсякъде за нашата съседка вие, журналистите, говорите като за Македония, т.е. в обичайния, и политически оборот включително, а и публичен журналистически оборот отдавна, отдавна Македония бива наричана само така.

-Възможно ли е да очакваме в контекста на прилагането на политическото споразумение за Македония да се потърси и формула за решаване на спора за името?

-Това е напълно възможно, но може би като предпоставка е необходимо това споразумение да проработи. Във всеки случай, ако ще се решава този въпрос, може би сега е моментът той да бъде отново обсъден от онези, които фактически до този момент поне решаваха името на Македония.

-В състояние ли е България, има ли България ресурс да излезе със свои аргументи не само като страна - член на ООН, но особено като страна от региона в полза на това, че проблемът за името на Македония трябва най-сетне да бъде решен?

Не мисля, че България трябва да бъде инициатор на подобни предложения. В крайна сметка това право и задължение принадлежи на македонската страна. Може би това може да е една нова стъпка, нова акция от страна на македонското правителство, на всички партии, представени в македонския парламент, но това е, повтарям, тяхно право и тяхна отговорност.

-България обаче би приветствала Македония да намери официално решение за името си в конституционния му вариант.

-България ще приветства всичко, което води към стабилността и една укрепена, солидна държавност на съседна Македония.

Интервюто е излъчено по Радио Свободна Европа

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.