Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Споразумението с Косово отвори пътя на Сърбия за преговори с ЕС

Белград и Прищина одобриха двустранното споразумение въпреки критиките на националистите

8 коментара
Заседание на сръбското правителство

Очаква се външните министри на ЕС да препоръчат да започнат преговори за присъединяване със Сърбия, след като Белград и Прищина стигнаха до споразумение за нормализиране на отношенията с Косово.

В понеделник Европейската комисия обяви, че трябва да започнат преговори със Сърбия и да се подготви споразумение за стабилизиране и асоцииране с Косово, а въпросът ще бъде обсъден и на срещата на европейските първи дипломати по-късно през деня.

Според комисията Сърбия е предприела много важни крачки за видимо и трайно подобряване на отношенията с Косово в съответствие със заключенията от Европейския съвет от декември 2012 г. Комисията констатира, че Косово също е изпълнило всички свои "краткосрочни приоритети".

Белград и Прищина одобриха споразумението

В понеделник правителството на Сърбия одобри постигнатото с посредничеството на ЕС споразумение с Косово, малко след като Прищина също подкрепи документа.

Говорителят на сръбското правителство Миливое Михайлович обяви, че правителството е одобрило единодушно споразумението.

Премиерите на Сръбия и Косово Ивица Дачич и Хашим Тачи парафираха в петък в Брюксел споразумение между Белград и Прищина за нормализиране на отношенията им след месеци интензивни преговори.

Споразумението предоставя широка автономия на косовските сърби и правомощия на косовските албанци над населените със сърби територии на Косово. Договореността предизвика гняв сред сръбските националисти.

Документът трябва да бъде гласуван и в парламента на Сърбия, но всички партии от управляващата коалиция го одобриха преди извънредното заседание на кабинета, така че одобрението му в законодателния орган се очаква да мине без проблеми.

Дачич и Вучич съобщиха през почивните дни, че те и техните семейства са получили смъртни заплахи.

Парламентът на Косово одобри споразумението късно снощи с 89 гласа "за" и седем "против".

Остри реакции срещу споразумението в Сърбия и Косово

Въпреки споразумението, белградските лидери твърдят, че Сърбия никога няма да признае Косово, което провъзгласи независимостта си през 2008 г. Националистите в Сърбия определиха споразумението като измяна и обвиниха премиера Ивица Дачич и вицепремиера Александър Вучич, че са предали Косово.

Светият Синод на влиятелната Сръбска православна църква /СПЦ/ също обвини сръбските власти, че са предали Косово.

Сръбската православна църква призова сръбския народ, където и да живее и каквото и решение да вземе сръбското ръководство, да не признава диктата на силата и неправдата и да смята Косово и Метохия завинаги за своя страна, без да оспорва по какъвто и да е начин факта, че то е страна и на онези албанци, които от векове живеят в нея заедно със сърбите.

"Във всеки случай Църквата ще остане със своя народ и своите светини в Косово и Метохия. Затова има правото и задължението да отправи този призив", се посочва в позиция на Светия синод на СПЦ.

В понеделник около 10 000 сърби се събраха на митинг в Косовска Митровица, за да протестират срещу споразумението.

Споразумението не бе прието еднозначно и в Косово. Остро го критикува опозиционното движение "Самоопределение" и го определи като вредно за Косово. Лидерът на движението Албин Курти каза, че партията планира протести и демонстрации през идните седмици и месеци.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #8

    Заглавието можеше да бъде и такова: СПОРАЗУМЕНИЕТО СЪС СЪРБИЯ ОТВОРИ ПЪТЯ НА КОСОВО ЗА ПРИЗНАВАНЕТО МУ КАТО ДЪРЖАВА В ЦЕЛИЯ СВЯТ И ВКЛЮЧВАНЕТО МУ В РАЗЛИЧНИ МЕЖДУДЪРЖАВНИ ОРГАНИЗАЦИИ И СЪЮЗИ.

  2. Анонимен
    #7

    5,българите се оказахме най-прости, защото не използвахме благоприятния момент да защитим правата на българите в западните покрайнини.Албанците се бориха за своите интереси и ги устояха.В крайна сметка сърбите клекнаха, а ние оставихме нашите сънародници в Сърбия на произвола на съдбата.Сърбите занапред ще изпитват към албанците респект, докато към нас ще продължават да се отнасят враждебно, с пренебрежение и чувство за превъходство.

  3. Анонимен
    #6

    5,едва ли са по-прости от теб.

  4. Анонимен
    #5

    Тия сърби се оказаха още по-прости отколкото си ги представях...

  5. Анонимен
    #4

    Е оти сърбетата ги ручаха жабетата?

  6. Анонимен
    #3

    Абсолютно вярно, 2!

  7. Анонимен
    #2

    Щом националистите и от двете страни протестират значи споразумението е стъпка в правилната посока.

  8. Анонимен
    #1

    BTW Интер "калинки" забавиха интеграцията на РМакедония в ЕС "Белград и Прищина одобриха двустранното споразумение Очаква се външните министри от ЕС да препоръчат начало на преговори за членство със Сърбия"

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.