Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Според Борисов мониторингът на ЕК може да отпадне догодина

Министър Захариева държи на планираните ограничени реформи в прокуратурата

2 коментара
Според Борисов мониторингът на ЕК може да отпадне догодина

Бойко Борисов изрази увереност, че догодина Европейската комисия (ЕК) ще прекрати наблюдението си върху България. В отговор на въпрос на депутат от БДЦ за "обидния" мониторинг на Брюксел, премиерът прогнозира в петък пред парламента, че това може да се случи и до края на следващото лято заради напредъка на съдебната реформа.

С уточнението, че "обидният" мониторинг всъщност е "сътрудничество", Борисов изброи положителните стъпки на България в последните месеци – преструктурирането на Висшия съдебен съвет, новата по-важна роля на съдебния инспекторат, а и сегашният проект за промени в съдебния закон.

Според премиера страната е на прав път. "Това е работа (свалянето на мониторинга-б.р.), която и народът иска, и Брюксел препоръчва", обясни Борисов и напомни, че председателят на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер е поел ангажимент мониторингът да отпадне до края на мандата му - 2019 г..

"Истински се надявам държавата да не бъде тласната в хаос. Да има парламент, за да можем да приемем всички тези закони (за съдебната реформа-б.р.). Защото останалото - без парламент месеци наред, не виждам как ще се справим и с тази задача. Но това е вашата воля, това зависи от всички политически партии и тук много разчитам и на вас", допълни той.

Борисов съобщи, че в сряда министрите на вътрешните работи и на правосъдието Румяна Бъчварова и Екатерина Захариева, заедно с главния прокурор Сотир Цацаров, отново ще са в Брюксел, за да се съгласуват стъпките по реформите.

"Лесно можем да се правим на обидени, но сами знаем, че имаме още много работа да свършим. Ако е свършим, убеден съм че до лятото на следващата година ще има решение (за отпадане на мониторинга-бел.ред.)", каза още премиерът.

Животът е доказал, че сме готови за Шенген

"И за Шенген се видя, че тези, които ни спираха, не са подготвени като нас", изтъкна Борисов и даде за пример "изявление на един от терористите", който заявил, че се опитал да мине през България, но вместо това минал през Гърция по другия път, защото граничарите у нас били много добри. Това според премиера е доказателство, че "животът е показал, че сме готови за Шенген" и службите у нас си вършат работата

Екатерина Захариева не е склонна да се откаже от реформа в прокуратурата

В петък правосъдният министър Екатерина Захариева обяви, че не е склонна да се откаже от предлаганите промени за децентрализация на прокуратурата, ако бъде оказан натиск в тази посока от парламента. Пред БНР тя каза, че държи на абсолютно всички принципни предложения в законопроекта за промени в Закона за съдебната власт.

Промените в съдебния закон предвиждат твърде формална децентрализация на държавното обвинение и в значителна по-голяма степен демократизация при управлението на съдилищата. Най-голямата стъпка от главата за прокуратурата е предвиденото задължение за Сотир Цацаров да се дължи отчет пред парламента целогодишно.

"Аз не виждам какъв би могъл да е проблема е с предложенията в Закона за съдебната власт. Те отговарят напълно на конституцията. Ако са отговорни, независимо дали подкрепят правителството, всички политически партии трябва да подкрепят съдебната реформа. За да се случат тежки и важни реформи, трябва да има стабилна подкрепа в парламента", каза Захариева.

В отговор на критиките на Цацаров, че съдебната реформа се правела по-бързо от Октомврийската революция, Захариева отговори: "Вече 25 години се реформираме и още не сме там, където трябва да бъдем. От тази гледна точка бързаме. И е крайно време да приемем поне на законодателно ниво нещата и гаранциите, които се изискват от нас и които ние считаме, че са правилни, не само защото се изискват. От друга страна, не бива да бързаме така, че да приемаме некачествените текстове".

В крайна сметка Екатерина Захариева призна, че промените в закона няма да са достатъчни.

"Гаранциите за независимост и на съдията, и на прокурора в конституцията и закона не са достатъчни. Най-важното обаче е чувството за независимост и безпристрастност. Каквото и да им напишем в закона, ако те нямат това чувство и не желаят да работят така, ще бъде трудно постижимо", каза тя.

Захариева прогнозира, че промените в закона могат да бъдат приети от парламента до лятната ваканция.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Yavor Asparuhov
    #2

    Така ще е докато не им се търси сметка ще си обещават и говорят каквото си искат. Паметта на хората е къса, те не помнят какво е било преди месец, камо ли преди година.

  2. Според Борисов мониторингът на ЕК може да отпадне догодина А според Цветанов Миналата година, трябваше да отпадне тази! Така година през година ще се редуват да ни обещават!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.