Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Според директори на общински болници държавата умишлено ги води към фалит

17 коментара
Според директори на общински болници държавата умишлено ги води към фалит

Директори на общински болници заявиха във вторник, че фалитът на по-малките лечебни заведения се дължи на целенасочена държавна политика. Според тях подобна политика е погрешна, защото в момента общинските болници нямат алтернатива в осигуряването на медицинска помощ на хората от по-отдалечените райони.

Д-р Стойчо Кацаров от Центъра за защита правата в здравеопазването оспори твърденията на здравното министерство, че общините не са ангажирани със своите болници и има лош мениджмънт, поради което болниците трупат дългове. “Това е опит да се прехвърли отговорността от болната на здравата глава. Основната причина за лошото състояние на общинското здравеопазване, за това, че няколко десетки болници затвориха и още седем-осем предстои да затворят, е целенасочената политика на правителството за закриването на общинските болници“, посочи той.

Кацаров припомни, че държавата въведе редица завишени критерии, които оставиха общинските и по-малките частни болници без договори с НЗОК по скъпо платените клинични пътеки. По думите му обаче най-тежкият удар върху общинското здравеопазване са делегираните бюджети, с които НЗОК определя кой колко ще получи, независимо какво е изработил.

Кацаров посочи, че намалението на приходите на общинските болници е в съчетание с увеличаващите се разходи за консумативи и заплати заради постоянно вдигащите се минимални осигурителни прагове. Той изрази надежда, че покрай болниците в Девин и Оряхово управляващите ще си дадат сметка, че са сбъркали в политиката си към общинските болници.

Д-р Атанас Атанасов, управител на болницата в Нови Пазар коментира, че общинските болници не са излишни. “Те са необходим елемент от националната здравна система и в момента нямат алтернатива, за да се осигури достъп. В общинските болници са единствените структури за образна диагностика, за лабораторни изследвания, които имат денонощен цикъл на работа. Нито едно заведение за извънболнична помощ не работи през нощта. Затова медицинските центрове всъщност не гарантират здравна сигурност. Спешните центрове и техните филиали също не са алтернатива, защото в много от филиалите понякога няма дежурен лекар“, посочи той.

Според него със закриването на общински болници хората в тези райони остават без задължителния минимум лекари за съответната гъстота на населението.

Директорът на болницата в Поморие Цветомир Цветков посочи още, че има неравнопоставеност във финансирането на болничната помощ по региони. Докато в София на един жител се падат по 129 лева годишно за болнична помощ, то в други по-малки общини се падат по около 17-20 лева годишно. “Независимо къде се намира пациентът той е с еднакви нужди от болнична помощ“, коментира Цветков.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #17

    Здравеопазването е присъща, основна функция на държавата. Може да се допусне съществуването на частни, високотехнологични лечебни заведения, които да подлежат на специална регулация.Предлагам да се преразгледат правилата за частните лечебни заведения. Щях да пропусна-здравната каса отново е тръгнала на масови формални проверки, чрез които си оформя всяка година премиални възнаграждения. Да му мислят лекарите, които ще бъдат глобени за да бъде премирана Здравната каса.

  2. Анонимен
    #16

    Многая 120 лета Маркс Енгелс

    ПЕС: Партия за интер Евро азиатски Социализми
    включая анти про капитализми и партийни
    частно собственически приватизации

    Господине, тайна ли беше криминалната стратегия на
    Номенклатура БКП?

    Не съвсем.

    Четете публичните органи на БКП на ссср,
    такива като в. Работническо дело.

    15

    до Номер 9. Господине, нямате и най-малка прдстава каква беше стратегията и колко дългосрочни бяха действията на Семерджиев и Кацаров

    за да стане системата капиталистическа.

    Не може

  3. Анонимен
    #15

    до Номер 9. Господине, нямате и най-малка прдстава каква беше стратегията и колко дългосрочни бяха действията на Семерджиев и Кацаров за да стане системата капиталистическа. Не може всичко около нас да е капитализъм а само здравеопазването соц. Онова което хулите, не го познавате. Коментара ви е ретрограден и води до асоциации преди 1989г за мисленето ви. Реформите могат да бъдат само в една посока, довършване на посоката поета от правителството на ОДС.

  4. Анонимен
    #14

    До № 13. Драги ми смехурко,само около 3 % от събраното за здравето ни отива за това! Пример - резервът от 1МИЛИАРД и 400 000 къде е? И само той ли? К'ва конституция те патила, като директорите на болници са членове на нЕк'ви партии,а лумпените,които размахват "дипломи" из "здравната" каса и МЗ не знаят /и не ги интересува/ не само кое колко струва, но и дали се работи медицина или занаят?

  5. Анонимен
    #13

    Какъв ценоразпис? Туй бакалия ли е или рестарант? Плащаме си данъците. Плащаме си здравните осигуровки. Тези пари не са ли достатъчни, за да бъдеме лекувани като бели хора? Така както е записано в конституцията.

  6. Анонимен
    #12

    Няма ли кой да направи ПЪЛЕН ЦЕНОРАЗПИС НА ВСИЧКИ БОЛНИЧНИ УСЛУГИ ?! И после НЗОК да следи какво действително се прави, защото повсеместно надписват в епикризите, вкл. и в "Пирогов"!

  7. Анонимен
    #11

    До 9 - Ще прощаваш, ама делигираните бюджети са си плод изцяло на скопения герберастки мозък.

  8. Анонимен
    #10

    Какви частни болници в общините? Там безработните хорица нямат пари за нищо. Пък и тези, които работят едва свързват двата края.

  9. Анонимен
    #9

    Точно Стойчо Кацаров няма право да коментира, защото недъзите на сегашната здравна система бяха заложени именно от него като заместник министър на Илко Семерджиев в кабинета Костов. Монополът на здравната каса, делегираните бюджети, статутът на големите болници като търговски дружества, чиито принсипал е министърът на здравеопазването, и които хем сучат от държавата чрез делегираните бюджети, хем от здравната каса, тоталната кражба и разсипия по болниците, са порочни практики, които бяха въведени

  10. Анонимен
    #8

    Съвсем не са само общинските болници в трагични състояние, бе другарю №%. Тя цялата система се разпада, ти коментираш пълни глупости. Виж, че хората обикалят като пумпали от болница на болница докато ги приемат, ако изобщо благоволят да ги приемат.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.