Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Според ЕК европейската икономика ще се свие с 1.8 %

6 коментара
Според ЕК европейската икономика ще се свие с 1.8 %

През 2009 година икономиката на целия Европейския съюз ще се свие с 1.8 %, а в страните от еврозоната – с 1.9 %. Посоката на развитие ще се обърне в края на годината и през 2010 година Брутният вътрешен продукт в съюза ще отбележи минимален ръст от 0.5 %. Ръстът на БВП в България ще е едва 1.8 %. Тази прогноза се съдържа в публикувания в понеделник доклад на Европейската комисия за развитието на икономиката в съюза.

Обикновено Комисията публикува междинните си прогнози за икономическия ръст през текущата година през февруари, при това само за седемте най-големи икономики на ЕС. Появата на сегашния доклад се обяснява с изключително бързото влошаване на икономическата ситуация и перспективите от есента насам.

През ноември миналата година ЕК прогнозира макар и минимален икономически растеж през 2009 година от 0.2 %.

В сегашният доклад се посочва, че прогнозираният спад в икономиката е резултат от въздействието върху реалната икономика на засилената икономическа криза, на последвалия спад в световен мащаб, изразен в голямо свиване на световната търговия и производство, както и на промените на жилищния пазар в някои държави.

От комисията отбелязват, че все пак държавното потребление и публичните инвестиции ще облекчат ситуацията. Фактът, че инфлационният натиск намаля, също се е отразил благоприятно върху частното потребление. Селективните фискални мерки, обявени от август насам, ще ограничат свиването на ръста на БВП с около 0.75 процентни пункта през тази година. Мащабът на икономическия спад ще окаже съществено въздействие върху трудовата заетост и публичните финанси.

“Мерките за стабилизиране на финансовия пазар, смекчаването на паричните политики и плановете за икономическо възстановяване ще ни дадат възможност да спрем влошаването на икономиката през тази година и да създадем условия за постепенно възстановяване през втората половина на годината”, заявява по повод доклада еврокомисарят по икономическите и финансовите въпроси Хоакин Алмуния.

Според него най-важният приоритет е тези мерки да заработят успешно, да бъдат подобрени кредитните потоци на разумни цени и да бъдат приложени бързо пакетите за фискално стимулиране, за да се насърчат инвестициите и частното потребление.

Еврокомисарят обаче предупреждава, че за насърчаване на доверието е важно държавите-членки да поемат изричен ангажимент, че ще обърнат тенденцията на влошаване на публичните финанси веднага след връщането към нормална икономическа среда, така че да бъде гарантирана устойчивостта на публичните финанси в средносрочен и дългосрочен план.

Световната икономика е в рецесия

В доклада си ЕК отбелязва очакването за значителен спад на икономическата активност в целия свят през последното тримесечие на 2008 г.. Спадовете според последните данни от проучванията и пристигащите поръчки между другото показват, че има вероятност тази слабост да продължи в краткосрочен план. Очаква се икономическият спад да има широк обхват и отрицателно въздействие, което все повече ще се отразява върху нововъзникващите пазарни икономики.

Като цяло за 2009 г. се предвижда световният БВП да забави растежа си до 0.5 % (от 3.3 % през 2008 г. и изключително високите средни стойности от 5 % за периода 2004—2007 г.). От началото на втората половина на 2009 г. се очаква световният икономически растеж да се повишава постепенно, но умерено, с подобряването на положението на финансовия пазар и под въздействието на набиращото скорост смекчаване на макроикономическата политика (не на последно място в САЩ). Като цяло през 2010 г. ръстът на БВП в световен план се очаква да бъде около 2.75 %.

Икономиката на ЕС също е засегната сериозно

През третото тримесечие на 2008 г. БВП както в ЕС като цяло, така и в еврозоната е спаднал с 0.2 %. Това означава, че еврозоната е навлязла в своята първа техническа рецесия, тъй като БВП се е сви за второ последователно тримесечие. Така за цялата 2008 година се очаква в ЕС да бъде отчетен ръст от 1 % при малко под 3 на сто ръст през 2007 година.

След допълнителния спад според данните от проучванията в различни отрасли и държави, както и сериозното влошаване на положението на пазара по отношение на други водещи показатели през четвъртото тримесечие, прогнозите са за продължителен спад на БВП през цялата първа половина от настоящата година. Спадът се очаква да обхване много държави, като финансовата криза, глобалният цикъл, а в някои държави-членки и кризата в жилищния сектор ще окажат своето отрицателно въздействие. Спадът в частното вътрешно и нетното външно търсене се очаква сериозно да задържи ръста на БВП, като единственото подобрение в ситуацията ще бъде внесено с държавното потребление и публичните инвестиции.

По-конкретно частните инвестиции, които представляват основен стимул за подем, са заплашени от рязко забавяне на растежа на фона на значителното намаляване на степента на използване на производствените мощности, влошаването на икономическите прогнози и по-строгите условия за финансиране.

Безработицата и дефицитът растат

През 2008 г. положението на пазара на труда започна да се влошава в повечето държави-членки, отбелязва в доклада си ЕК. Реагирайки с определено забавяне на промените в ръста на БВП, ръстът на трудовата заетост през 2009-та се очаква да бъде отрицателен, като заетостта в ЕС се очаква да спадне с 3.5 милиона работни места. В резултат на това равнището на безработицата през 2009 г. в ЕС се очаква да нарасне до 8.75 % (и до 9.25 % в еврозоната), а през 2010 г. се очаква по-нататъшно увеличение.

Влошената прогноза се очаква да окаже отрицателно въздействие и върху публичните финанси, които ще пострадат от липсата на извънредни приходи, каквито имаше в предходните години, от структурата на растежа, в която данъците вече имат като цяло по-нисък дял, както и от въздействието на важните селективни мерки, приети и/или оповестени от държавите-членки. До момента стойността на тези мерки възлиза на около 1 % от БВП за 2009 г.., което според прогнозите ще доведе до увеличаване на номиналния бюджетен дефицит в ЕС повече от два пъти - до 4.25 %.

Инфлацията бързо намалява

Същевременно, отбелязва в доклада си ЕК, нфлационният натиск бързо намалява. Бурното нарастване на цените на стоките, което доведе инфлацията до нейните най-високи стойности през лятото на 2008 г., оттогава намаля рязко, на фона на бързото намаляване на перспективите за растеж в ЕС и световната икономика, както и влошаването на ситуацията на пазарите на труда. Всичко това определя прогнозата за съществено намаляване на инфлацията. Темпът на нарастване на потребителските цени сега се очаква да спадне от 3.7 % през 2008 г. в ЕС (3.3 % в еврозоната) до 1.2 % през 2009 г. (1,0 % в еврозоната) и малко под 2 % през 2010 г. в двете зони.

Чувствителен спад на икономическата активност и в България

През 2009 г. се очаква икономическата активност в България да спадне чувствително, тъй като вече се усеща намаляването на вътрешното търсене и затегнатите условия за получаване на кредити. Прогнозата е за ръст на БВП в страната от 1.8 на сто през 2009 г. и 2.5 на сто през 2010 г., отбелязва Европейската комисия.

Същевременно се очаква инфлацията да спадне от 12 на сто през 2008 г. до 5.4 на сто през тази година и 4.8 на сто - през следващата. Европейската комисия прогнозира също слаб ръст на безработицата - от 6 на сто пред 2008 г. до 6.3 и 6.4 на сто през 2009 и 2010 г.

Тъй като се очаква обемът на вноса и цените да намалеят, търговският дефицит на България би трябвало да се свие, макар и постепенно. Сегашният много висок дефицит по текущата сметка би трябвало да спадне доста под 20 на сто от БВП, се посочва в икономическите прогнози на Европейската комисия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. A така
    #7

    Това е

  2. ъ!
    #6

    А предходните 25 години растеж кой ги донесе? Брежнев?

  3. Рони
    #5

    а на тоя фон другарите в Куба и С.Корея процъфтяват!!!(има предвит тия от политбюрото де)

  4. G
    #4

    Ne sme nie za EU i tova si nie sme si tretiq svqt, ni demokraciq sme imali nqvga nito puk kapitalizum imame - ta to celiq biznes e v tezi koito upravlqvat i te durjat zdravo lostovete na ikonomikata, che nie 65 godini sme si jertva se na edin rejim - kak se naricha i az veche se oburkah - no subitiqta ot poslednite dni i sedmica mi pokazvat che avtoritarnata vlast izpada v panika i pravi glupost sled glupost v agoniq da se spasi i da si spasi vlastta, che za pruv put nqkoi v BG se obqvi sreshtu cqlata

  5. Рони
    #2

    за свръхраздутите си социални програми. Както и побърканите идеи в стил "протокола от Киото", безхаберната енергийна политика, както и напълването и с имигранти от третия свят, дошли не да работят и създават, а да лапат наготово от социалните фондове.В резултат конкурентността на Европа се свива непрекъснато и капиталите и работните места изтичат към Азия.

  6. От ЕС
    #1

    в развитие на екологични технологии, енергийна ефективност и нискоенергийни сгради!Америка, Русия, Китай и Индия ще купуват утре скъпо Ноу Хау и екотехнологии от Европа!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.