Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Според еколози практиката за справяне с проблемни мечки у нас е проблематична

4 коментара

Съществува порочна практика при справяне с проблемни мечки, която не води до намаляване на инцидентите, смятат от фондация "Четири лапи". Становището на неправителствената организация е по повод Международния ден на биоразнообразието, който се чества на 22 май.

Българската популация на мечки е уникална в европейския съюз, според Димитър Иванов, управител на Парка за танцуващи мечки край Белица, цитиран от БТА. В момента тя е стабилна, но недобре проучена, като се счита, че у нас има между 500 и 700 мечки. Разпространението им е в Рило-Родопския масив, Стара планина, Витоша, като най-голяма е концентрацията ѝ в Рила и Родопа планина.

Отношенията между кафявата мечка и човека в България имат дълга история и традиция. Българинът, израсъл в планинските села, знае как да предпази себе си и домашните животни от нея. Напоследък обаче човекът навлиза все по-често в територията на мечката, като нерядко унищожава и запасния ѝ ресурс от храна, смята Иванов. Според него така непряко ние влизаме в досег с мечката, намалявайки храната, на която тя разчита и довеждайки я до положение да навлиза в селата, за да търси нов източник на прехрана.

При все по-близкия контакт между мечката и човека зачестяват и инцидентите, при които мечка напада пчелини или животни.

Ловът на мечки у нас е забранен от Закона за биоразнообразието, но на практика всяка година законно се отстрелват по няколко мечки - след случаи на нападения над хора или добитък. За 2008 са обстреляни 3 мечки, а през 2009 са издадени 10 разрешителни от които 7 са изпълнени. Според Иванов не винаги отстреляните мечки обаче са точно тези, които са нападнали човек или домашно животно.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. М.Н.
    #5

    знае как да предпази себе си и домашните животни от нея." Ами българинът, който е израсъл в София например, знае ли как да се предпази от среща с мецана на Витоша (твърди се, че и там я има?! И как да разбере тя какво си мисли в момента на срещата. Дали го разглежда като начин да си похапне добре от неговата плът, ако е гладна или само да му помаха с лапа за здрасти? За тази възможност мислят ли членовете на "четири лапи" (и една хапеща муцуна в комплект с лапите)? Някой от видните природозащитници наел ли се е да обясни на масата от хората, които не са израсли в планинските села?

  2. читател
    #4

    В Румъния, например, където са над 3000.Как ли се справят.А тъпите селяни не могат ли да си сложат една аларма с пир детектор край кошарите и кошерите?И всички животинки ще бягат.Селяндурите считат гората за своя, ливадите за свои, и всичко около селото за свое.А не могат ли да си вземат една пищялка, или газово пистолетче за 20-30лв, и да ходят да секат незаконно където искат.Малко, че вилнеят из горите, малко, че не плащат данъци, малко че ги осигуряваме за всичко, сега и мечките ще им трепем.Ами, не е ли по полезно да трепем.... пък и поефтино ще излезе. Те не са ловни трофеи...

  3. аз
    #2

    Опасните мечки да се въдворяват в Белица. Няма основания законно да бъде убивана кафява мечка!

  4. Даскал Йорго
    #1

    Наистина мечките са натясно в Рила, Западните и Средни Родопи. Населението там е доста нагъсто и постоянно им отнема основните им ресурси - гъби, малини, ягоди, боровинки. Коси им тревата, сече им гората. Мрежата от екопътеки, мотопътеки,велопътеки и незнам какви си още пътеки пресичат на много места тяхните местообитания. Трябва в рамките на годишния им прираст, повечето от младите мечки да се прехвърлят в Странджа. Там планината е рядко населена и има много непроходими места, само за обиталища на мечки.Освен това климатичните условия са по-меки и хранителната база - много по-богата в сравнение с иглолистния пояс.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.