Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Според Игнатов няма проблем с фиаското на закона за академичния състав

44 коментара
Според Игнатов няма проблем с фиаското на закона за академичния състав
Просветният министър Сергей Игнатов не се притеснява заради обявените миналата седмица за противоконституционни 15 текста от Закона за академичния състав. “Аз не съм обезсърчен заради решението. Не е засегната философията, няма сериозен удар върху хода на процедурите, от което са уплашени хората“, заяви Игнатов пред БНТ в понеделник. Сред отменените от Конституционния съд текстове обаче има и ключови моменти в закона. Отменя се например възможността университетите да уреждат процедурите за кариерно израстване в собствените си правилници.

Това предложение беше ключово, защото според министър Игнатов законът трябва да е рамков и само да задава насоките, а детайлите да се определят от ВУЗ-овете. По същия начин се подготвят и новите закони за училищното образование и за висшето образование, което още отсега поставя под въпрос тяхното просъществуване. Конституционният съд е сметнал, че не може единните държавни изисквания за кариерното израстване да се описват само в правилник към закона и да ги няма в самия закон.

Игнатов коментира, че с решението на КС България се оказва единствената евроатлантическа държава, на която университетите ѝ нямат право по собствен правилник да произвеждат доцентите, професорите.

Отменен е и текстът, който предвижда процедурите да се обжалват пред Арбитражен съвет, чийто решения обаче не подлежат на съдебен контрол. Освен това текстът предвиждаше, че последна инстанция в спора се явява образователният министър, което поставя независимостта на процедурите под въпрос.

Отменен е и текстът, който приравни степените доктор и “доктор на науките“, като обезсмисли съществуването на по-високата. Първоначално идеята бе изобщо да няма “доктор на науките“, но за да не се отнема тя от хората, които вече я притежават, бе запазена. С решението на КС отпада и изискването академичните длъжности да се заемат само на основен трудов договор. Идеята на този текст бе да се прекрати практиката с “пътуващите професори“.

Според Игнатов още до другата седмица ще се нанесат корекции и поправките ще бъдат внесени в Народното събрание.

Пред Mediapool обаче хора от академичните среди прогнозираха, че отмяната на текстовете ще доведе до сериозно забавяне в процедурите. Те и досега бяха блокирани, тъй като правилникът към новия закон беше обнародван едва преди няколко седмици. “Изчакахме да излезе правилника, след което на общо събрание на университета променихме и нашия вътрешен правилник за провеждане на процедурите. Сега това се оказва излишно и трябва да си върнем обратно стария правилник“, коментираха от столично висше училище.

Влизането на поправените текстове отново в парламентарна комисия в момент, когато започва гледането на бюджета, вероятно ще забави приемането им. Ако те се приемат в рамките на месец-два, след това трябва да бъдат направени корекции и в правилника за приложението на закона и да се чака неговото повторно обнародване. Така през следващата половин година процедурите може да се стопират. В университетите дори се носи слух, че временно е възможно да се върна закритата Висша атестационна комисия (ВАК), за да не се блокира процесът тотално.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.

44 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. вътрешен човек
    #46

    От самото начало Игнатов искаше само да създаде закон, облагоделстващ НБУ. Но и в това се провали. Понеже е учил в СССР (!)познанията му по българска история са повече от мизерни. Ако беше малко по-образован, щеше да предвиди, че такъв закон може да се приеме единствено на основата на консенсус на МОМН, БАН и държавните университети (да ме извиняват частните, обаче трябва още много хляб да ядат за да стигнат до нивото на държавните - дори и до безспорно падналото ниво в последните години). След скандала

  2. A
    #45

    Не виждам логика в поведението на Борисов. Цялата академика пищи кански от Игнатов. Гафове валят един след друг - матури, БАН, университети, закон.Някой съветник да му каже на Борисов, че ако не го махне, интелигенцията ще оглави гладните бунтове през зимата и ще стане сценария Жан Виденов.Текат и последни часове за НБУ да спаси от крах разбития си имидж като си оттегли министъра.

  3. Лютви Местан
    #44

    Още днес искам да си подадеш оставката Сергей, защото се видя, че не можещ един закон да напишеш, ще искам от Бойко да ме направи министър, за да мога да върна Мариана Георгиева в МОН, тогава ще видиш какъв секс ще има в министериума.

  4. Бойко
    #43

    Ще го уволня тази седмица заедно с целия юридически екип на МОН, защото не може да ме прави за смях пред обществато и КС.

  5. Адвокат
    #42

    само така

  6. проф
    #41

    "Игнатов коментира, че с решението на КС България се оказва единствената евроатлантическа държава, на която университетите й нямат право по собствен правилник да произвеждат доцентите, професорите."Това разбира се не е вярно, вярно е точно обратното в цяла Европа с изключение само на Англия, а САЩ примерно кво общо имат -ние сме в ЕС, а не щат на US.Оставка на нахалната лъжлива мумия!

  7. проф
    #40

    Жалко най-вече за докторантите които сега си чакат процедурата и дори за пост-док не могат да кандидатстват. За тях си е цяла изгубена година.

  8. Йосифов
    #39

    а самият Ехнатон Игнатов. При първночалното подготвяне на текстовете той се допитваше много повече до своето лоби в Министерството (съветници в ПК и извън него, М. Дамянова, тогава парламентарен секретар, дори неграмотната в тия дела Л. Данева, началник на кабинета), отколкото до юридическия екип на Министерството. Към това трябва да се добави и фаталната роля на оше един некомпетентен фактор руската школа Мария Фъртунова, директор на дирекция "Висше образование". И разбира се, някои други люде отвън,

  9. Роси
    #38

    Какво общо има държавата с професорите и доцентите? Защо трябва да има държавни изисквания?!? Кога ще започнем да търсим смисъла, а не думата? Какво значи национален професор? Точно професорите и доцентите трябва да определят облика на университета. Калпави професори - калпави университети. Много важно, че университетът в Долно Уйно си избрало 20 професора - вие ще си пратите ли детето да учи там? Абе, социализъм, та дрънка и в КС...

  10. Египтолог
    #37

    Очевидно беше още от самото начало, че напъните с новия закон за академичния състав не са плод на реформаторска програма или ясна политика, а имат за цел да унищожат някои съществуващи структури и механизми в областта на науката, които явно не пасват на лобито около министъра и негонвия НБУ. Целта беше под маската на либерализация да се създаде хаос и да се блокират процедурите на утвърдените университети за научно развитие и кариерно израстване на преподаватели, за да може в мътната вода да се пробутат

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.