Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Според МОН "изтичането на мозъци" ще затихне до 10 години

Върви тих процес на рязко свиване на студентите по право, администрация, политология, обяви министър Красимир Вълчев

6 коментара
Красимир Вълчев, Снимка: БГНЕС

Демографският проблем на България не е толкова в по-малкия брой на децата, колкото в емиграцията на младите хора, но до едно десетилетие тази тенденция ще се преобърне.

Това сочи анализ на министъра на образованието Красимир Вълчев, който взе участие в организирана от работодателските организации кръгла маса в София под патронажа на президента Румен Радев.

Емиграцията ще спадне, когато доходите ни станат 70% от европейските

"Ситуацията е ясна. В следващите десетилетия младите хора, в най-добрия случай, ще бъдат едва 2/3 от тези, които ще навлизат в пенсионна възраст. Образователната система не може да произведе допълнително млади хора, но това, което може да направи, е да не допусне, като крайно амбициозна цел, нито едно дете да не отпадне от образователната система", заяви Вълчев.

По думите му вече се наблюдава забавяне на темпа на изтичането на млади хора зад граница заради постепенното повишаване на доходите у нас в сравнение със средноевропейските.

Сега средните доходи в България са ниво от около 50% спрямо средноевропейските. Анализите показват, че при достигане на 65-70% от средноевропейските доходи, младите хора се отказват от емиграция. "Нужно ни е още едно десетилетие и ще обърнем тенденцията", каза Вълчев.

Според него образователната система трябва да акцентира не толкова върху придобиването на знания, колкото на умения.

"Заявихме, че учителите са най-важни, за да имаме добра образователна система. Няма как роботите да заменят учителите. Най-високите образователни резултати са в тези държави, в които най-добрите студенти стават учители", каза Вълчев. По думите му заплатите на учителите ще станат около 130% от средните през 2021 г., когато бъде достигнато обещаното от ГЕРБ удвояване на учителските заплати спрямо нивото им от 2017 г.

Макар да не се вижда и да върви тихо, тече политика по сериозно намаляване на държавната поръчка за студенти във всички направления в социалните, стопанските и правните науки, съобщи още Вълчев. По думите му съкращенията в част от направления са с по 40-60%.

Раждаемостта се вдига със заетост и високи доходи

"Най-добрата демографска политика за покачване на раждаемостта е увеличаването на заетостта", заяви по време на кръглата маса икономистът от Института за пазарна икономика Десислава Николова.

По думите ѝ през 2001 г., когато средните доходи у нас бяха 29% от средноевропейските, 17% от младите хора са заявявали, че нямат намерение да емигрират. През 2018/2019 г., когато доходите у нас са 49% от средноевропейските, 61% от младежите до 29 г. казват, че нямат намерение да напускат страната. "Догонването на доходите е другата добра демографска политика", каза още Николова. Тя се застъпи за повече средищни училища и окрупняване на училищата, защото опитът показва, че като цяло малките училища дават по-лош старт в живота у нас.

Най-малко 200 000 работници не достигат на пазара на труда

Председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев заяви, че бизнесът оценява недостига на работници и специалисти у нас на 500 000 души в средносрочен план. По оценка на председателя на социалната комисия в парламента Хасан Адемов пък не достигат около 200 000 души.

Васил Велев за пореден пък се застъпи за облекчаване на вноса на работници. "Не може в Полша привличането на един работник от чужбина да става за 10 дни и да струва 30 евро, а в България това да отнема 100 дни и да струва 300 евро", каза Велев.

Абсурд е малките и големите фирми да са с еднаква административна тежест

Шефът на икономическата комисия в парламента Петър Кънев заяви, че огромен проблем в момента е бизнес средата за микро и малкия бизнес у нас. 324 000 са микро и малките фирми в България, а 5000 са средните фирми. "Пълен абсурд е една и съща административна тежест да се прилага за една микро фирма и за едно голямо предприятие, но, за съжаление, за две години нямаме абсолютно никакъв напредък по този въпрос", каза Кънев.

Законодателството е "калпаво"

Проф. Огнян Герджиков се оплака от отчайващото състояние на законодателството у нас. "Ние имаме много нестабилно, калпаво законодателство. От 50 години следя развитието на законодателството в България, но то никога не е било по-лошо от това, което се случва в последните 10 години", каза Герджиков. Според него е "вселенска глупост" решението от 2009 г. капиталът за регистрация на ООД да падне на 2 лв. "Абсолютен световен рекорд" според професора са броя на измененията на Кодекса за социално осигуряване от 2000 г. насам – 134 пъти.

Герджиков даде пример как промените в законодателството у нас могат да доведат човек до прединфарктно състояние. Той разказа за бизнесмен, който изтеглил кредит, за да строи ВЕЦ у нас. Проектът започнал през 2004 г. През 2010 г. всички технически процедури преминали, а през 2012 г. е получил разрешение за право на строеж, а през 2013 г. започва строителството. На 17 февруари 2015 г. бизнесменът подава заявление в ДНСК за акт 16, но по необясними причини то е забавено до момента, в който се променя законът за енергетиката, така че отпадат преференциалните цени за възобновяемите енергийни източници.

"Този честен, почтен бизнесмен беше в прединфарктно състояние. Смятате ли, че е нормално да се играе футболен мач и в 89-ата минута правилата на играта да се сменят и да не се зачитат головете с глава, например", запита реторично Герджиков.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. edin.drug
    #6

    На основание на какво се казва, че работните заплати са 50% от европейските - колко хора в България живеят с доходи под минималните за оцеляване? Това е фалшива статистика? Тук има малцинство много богати и много, много бедни! Освен това основната причина младите да искат да мигрират никога не са били само средствата. На никой не му се живее в корумпирана държава. Корумпираната, проядена от нерегламентирани практики държава, в която утре можеш да станеш кафкианска жертва на системата е най-отблъскващото обстоятелство за младите. А Огнян Герджиков е един от съучастниците на Муньо Сакскобургготски, който начена сегашната политическа какофония.

  2. dimitardi100
    #5

    Доста добър анализ, причинно-следствени връзки и посочване на начина за решаване на проблемите ! Моето скромно мнение е същото !

  3. Miau
    #4

    ОСОБЕНО ГОЛЯМ МОЗЪК Е ТОЗИ, който вижда пряка връзка между високи доходи и висока раждаемост. Но в патриархално-просташко общество като булгаристанското, това е "нивото" на мислене.

  4. .text
    #3

    Като свършат, ще спрат да текат, много ясно :)

  5. edin.drug
    #2

    Човек ще остане с впечатление, че от България заминават само "мозъци" :))) Аз питам какво ще стане с работната ръка, която изтича в много по-заплашителни размери. "Мозъците" така или иначе ще работят в глобален мащаб, а работната ръка е локална и ЛИПСВА!

  6. Авакум Захов
    #1

    Правилно! Тогава ще свършат мозъците.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.