Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Според заместник на Гешев прокуратурата не може да се пазари за по-леки наказания

По разследването "Хемус" има грешка в комуникацията, а МВР не познава закона

9 коментара
Борислав Сарафов, Снимка: БГНЕС

Прокуратурата не може да се пазари за намаляване на наказанието на обвиняеми. Това заяви пред БНТ зам.-главният прокурор и шеф на националното следствие Борислав Сарафов. Коментарът му бе по повод разследването на милионите за строителството на магистрала "Хемус". То разпали остър конфликт между МВР и прокуратурата. Държавното обвинение заяви, че полицаи са оказали натиск върху прокурори да обещаят по-леко наказание на заподозрения Борислав Колев. Полицията отрече и на свой ред упрекна прокурорите, че не искат да разследват.

С уговорката, че не познава делото Сарафов заяви, че най-вероятно Колев е бил "притиснат" с доказателства от ГДБОП. Затова е решил да съдейства на разслеването и да говори.

"Очевидно той се е почувствал уязвим, притиснат до стената и е решил да облекчава своята съдба като сътрудничи на разследването и подаде информация за тези, които са над него по веригата, може би тези, на които е давал парите", коментира шефът на следствието.

Затова според него в ГДБОП били извикани прокурори, които да обещаят на арестувания, че положението му ще се облекчи. Това обаче няма как да се случи, подчерта Сарафов.

"Българският наказателен закон не позволява договаряне на процесуална съдба срещу показания, които уличават други съучастници. Това го има в американския закон, има го във филмите, които гледаме", заяви той. Има друг вид споразумение за намаляване на наказанието, но то се одобрява от съда и се прави след приключване на разследването.

След това се впусна в обяснения, че МВР не познават достатъчно добре закона и затова се е стигнало до тази "комуникационна грешка". Той обясни, че оперативната работа на терен не е толкова формализирана като тази на прокурора, който може да се движи само в тесни законови граници.

Изявлението на Сарафов се разминава с официалната версия леко, но съществено. От дръжавното обвинение твърдят, че адвокатът на арестувания Колев е поискал да се промени квалификацията на деянието му в по-лека таква. Подобно нещо е напълно в правомощията на прокурора, не е незаконно и на практика води до същия резултат – по-леко наказание след бъдещото дело. В момента Колев е обвинен в пране на пари. Не е ясно какво ново обвинение е поискал адвокатът му.

Квалифицирането като по-леко престъпление се прави често. Има случаи на дела за убийства с двама заподозрени. На един от тях се повдига обвинение за убийство, а на другия, след като се е съгласил да разкаже за престъплението – за вещно укривателство, което се наказва далеч по-леко.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #9
  2. Нато Натов
    #8

    Тогава за какъв ... съществува институцията "защитен свидетел"?

  3. milan
    #7

    Правилно, прокуратурата не преговаря, да намалява наказания. И коя е гаранцията, че обвиняемият ще проговори, наистина? Казал е, че не знае, защо го викат, че адвокатът му, го накарал, да отиде на тази т.н. среща с наблюдавания прокурор.

  4. Entdecken
    #6

    Албански опит (това ни чака):
    Бившият главен прокурор на Албания, който избяга от страната, след като бе осъден на затвор за корупция, бе арестуван в Италия.
    Чрез подкрепяна от ЕС реформа в правосъдието всички членове на албанската съдебна система ще преминат през процес на проверка. Около 800 съдии и прокурори трябва да декларират имуществото си и да бъдат оценени според техния професионализъм и репутация.

    Към днешна дата, около пет години след началото на проверката, само половината са били проверени,

  5. Sin
    #5

    Когато каскетите (нарочно използвам множествено число) станат подсъдими, ще запеят друга песен.

  6. обикновен
    #4

    Оставка Сарафов! Заедно с началника ви Гешев, който според публикации, е голям специалист по пазарлъци и споразумения с престъпниците!

  7. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #3
  8. иван колев
    #2

    Сарафчето, кво викаш- че прокурватурата не можела да се пазари и да сключва споразумения с обвиняеми? Що не вземеш да питаш шефчето си каскета дали не може? Прокурватурата не може, но гешефтурата може.

  9. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.