Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Спорната методика за атестация в университетите бе отменена с единодушие

Коалиционните партньори и опозицията подкрепиха промените на ИТН

7 коментара
Ива Митева, Снимка: Архив

Спорната методика за атестация на университетските преподаватели, защитена от министъра на образованието акад. Николай Денков, бе отменена на първо четене в бюджетната комисия, която прие промени в закона за държавни бюджет за 2022 г.

Предложението бе внесено от партията на Слави Трифонов "Има такъв народ", но бе подкрепено единодушно както от управляващите коалиционни партньори, така и от ГЕРБ.

По предложение на депутати в Бюджет 2022 залегнаха допълнителни 20 млн. лв. за увеличаване на заплатите на университетските преподаватели през годината. Сумата обаче все още не е стигнала до държавните вузове, защото отпускането ѝ бе поставено под условие, че "критериите и показателите в правилниците за атестиране на академичния състав се приведат в съответствие с методика, определена с акт на Министерския съвет". Методиката предизвика силен отпор в академичните среди.

В същото време Законът за висшето образование дава право на висшите училища сами да определят показателите и критериите, като се съобразяват със заложен в закона минимум. Според академичната общност е крайно неприемливо държавата да налага нова методика на атестация с правителствен акт. Имаше мнения, според които промяната в бюджетния закон е дори противоконституционна.

Методиката на министър Николай Денков среща силни критики в голяма част от академичната общност, защото критериите за оценка на преподавателите, особено в социалните и хуманитарните направления, бяха силно завишени и неизпълними за голяма част от академичния състав. Университетите се страхуват, че целта на МОН е новата методика да залегне като постоянно изискване, а не само като временно условие за разпределението на 20-те милиона лева в Бюджет 2022. Споровете по този въпрос бяха и сред основните причини на неизбирането за втори мандат на досегашния председател на Съвета на ректорите проф. Анастас Герджиков, който принципно подкрепи реформата.

Отпадането на новата методика не отменя действащите задължителни минимални изисквания за заемането на академични длъжности. Депутатите бяха единодушни, че трябва да се върви към завишаването им, но това не може да стане с малка нормативна промяна, а изисква цялостна и добре комуникирана реформа.

Ива Митева от ИТН защити тезата, че депутатите имат право да внесат промени в закона за държавния бюджет, независимо че според чл. 87 от конституцията "законът за държавния бюджет се изготвя и внася от Министерския съвет". Според ИТН внесената промяна не засяга нито приходите, нито разходите, нито бюджетното салдо.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. луд
    #7

    Ива Митева вече не е отчислен докторант с право на защита. Тоест не успяла да защити докторска степен. Тя успя и е чист доктор като ББ. Първокласни учени.

  2. Мюнхен
    #6

    В демократичните западни държави, в такива случаи, неприемането на едно съществено предложение от прарламента на някой министър, е своеобразен парламентарен блам, както се изразява проф. Стефан Баламезов, творил преди преврата от 09. 09.44. Тогава, т. нар. "академик" Денков от създадената от Гошо Тарабата организация по съветски образец - "БАН"- трябва да си подаде оставката. Ако има достойнство, разбира се.

  3. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #5
  4. Levitan
    #4
    Отговор на коментар #2

    Тъй де, ама иначе сме други промяна някаква?

  5. Levitan
    #3

    Показателно е как чалгари, герб и умнокрасиви работят за науката.

  6. рептилиан
    #2

    Радой Ралин: Сит търбух за наука глух.

  7. bgp
    #1

    Верни на статуквото Чалгарите не пропускат да посекат всякакви опити за цивилизационни промени на Проф Денков ПП , за високо качество на образованието с ясни критерии !!!

    Питлаещата отново се слага там където не и е мястото , голяма работа стана и тя , разбира от всичко !!!!

    Но като балабан , ..... толкова велик политик , толкова строг , мислещ , принципен , праведен , свободомислещ .......... ееееееее..... голяма работа е балабан ....... само дето всички са безопотни слуги на онзи от дивана

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.