Пленумът на Върховния административен съд (ВАС) смята да сезира Конституционния съд (КС) за правата на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) да отсъжда по спорове за концесии и обществени поръчки. Това съобщи председателят на ВАС Константин Пенчев в четвъртък по време на отчета за работата на неговата институция за изминалата година.
“Създава се противоречие около правото на КЗК да урежда споровете по Закона за концесиите и Закона за обществените поръчки. Според някои от колегите, с тези правомощия КЗК се превръща в първа инстанция на съд, което противоречи на конституцията”, обясни Пенчев.
По думите му през 2007 година ВАС смята да увеличи своята активност по отношение на конституционните жалби. По всяка вероятност първата ще е именно срещу КЗК.
В същото време Константин Пенчев прогнозира, че с влизането в сила на новия Административно-процесуален кодекс (АПК) през март тази година ще има “вълна” от нови дела до ВАС. На 1-ви март трябва да започнат да функционират и новите 28 регионални административни съдилища в страната.
“Новият кодекс разширява изключително много възможностите да се обжалват административни процедури и неща, които до сега са смятани за необжалваеми, сега ще подлежат на съдебен контрол”, прогнозира председателят на Върховния съд.
С новия АПК се създава възможност всяка една институция или гражданин да поискат тълкувателно решение от ВАС по възникнали казуси. Според Пенчев това ще е изпитание за неговото съдилище. През изминалата година съдът е издал общо 7 тълкувателни решения.
През 2006 година във ВАС са образувани 12 914 дела и са решени 13 604, което е рекорд от създаването на институцията през 1996 година. Близо половината от тях са срещу актове на данъчните служби към НАП и срещу отредени планове по Закона за устройство на територията.
Подопечните на Пенчев съдии обаче са критикувани от различни неправителствени организации за създаването на противоречива съдебна практика.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
3 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Статутът на КЗК е определен с Решение №22/ 1998 г. на КС- тя е висш административен орган, а не съд. Но лично Данчо Цонев и Пламен Панайотов чрез послушкото си председателя на КЗК Петко Николов наложиха КЗК като орган по контрола на обществените поръчки и концесиите. Очевидно да се упражнява политически контрол. Крайно време е КЗК да стане експертен, а не политически орган- т.е членовете и председателя на КЗК да са специалисти, а не послушковци назначавани от Народното събрание. Но уви, това са мечтите на бизнеса...
Изключително манипулативна стуктура е КЗК, а значи и продажна!
този човек е парцал за червени поръчки...