Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Спорните поправки на ГЕРБ за културното наследство минаха на първо четене

29 коментара
Спорните поправки на ГЕРБ за културното наследство минаха на първо четене

Внесените от ГЕРБ поправки в Закона за културното наследство отприщиха ожесточени спорове между депутатите по време на първото четене в пленарна зала в сряда. Въпреки призивите на БСП и ДПС гласуването на поправките да се отложи, за да бъде изслушан министърът на културата Вежди Рашидов и да се помисли как да се запълнят празнотите, след като Конституционният съд обяви за противоконституционни текстове от закона, мнозинството гласува промените. Емоциите в залата се нажежиха допълнително, след като освен същинския спор за това обслужва ли ГЕРБ колекционерските лобита, се заформи и паралелен по воденето на заседанието на парламента.

Със 128 гласа "за", 55 "против" и 7 "въздържал се" парламентът прие да отпадне изискването собствеността върху движими ценности национално богатство да се установява с официален документ. Законопроектът беше подкрепен от депутатите от ГЕРБ и "Атака" и от народни представители от Синята коалиция. Против гласуваха парламентарните групи на "Коалиция за България" и ДПС, а от ПГ на РЗС се въздържаха.

Депутатите от БСП и ДПС отново обвиниха ГЕРБ в прокарването на лобистки поправки и дори демонстрираха съмнения относно решението на Конституционния съд (КС) от миналата седмица. Те и представители на Синята коалиция настояха да се разпишат гаранции за културното наследство след отменянето на текстове от закона от КС. Съдът обяви за противоконституционни текстовете, които казват, че лицата, които не могат да докажат собствеността си върху ценностите национално богатство се считат за техни държатели и че правото на собственост се установява с официален документ, при което не може да има позоваване на изтекла придобивна давност.

"Как ще се запълни това бяло петно в закона след решението на КС?", попита Лютви Местан (ДПС). Той предложи собствениците на ценности национално богатство да подават декларация, че не са придобили вещта в нарушение на закона. Веселин Методиев също посочи, че парламентът трябва да приеме промени след решението на КС, като се постави например условие, че се изисква документ от държавна институция.

Депутатът от Коалиция за България Петър Курумбашев пък заяви, че КС е бил "може би последната институция", за която е вярвал, че ще позволи прокарване на лобистки интереси, но с решението си е заличил тази негова вяра. Той отбеляза и че съдът се е произнесъл изключително пъргаво по това дело. "През юли омбудсманът сезира КС, а през септември има решение. Омбудсманът се прояви като истински защитник на гражданите. Аз даже мога да ви кажа имената на тези граждани", допълни Курумбашев.

Според ресорния зам.-министър Тодор Чобанов проблемът с отпадането на думата "официален" се преекспонира. "Не е вярно, че сега, когато някой декларира нещо, то става автоматично негово. Ако прокуратурата намери доказателство, че тези предмети са незаконно придобити те могат да бъдат отчуждени по съответния съществуващ правов ред", каза Чобанов. Той допълни, че вече се водят първите дела срещу колекционери, което означавало, че на практика има данни за незаконно придобиване на предмети и че се върви към една "нормализация" на режима.

Според Чобанов, ако думата "официален" не е присъствала в текста, нямало да се стигне до обявяването на цялата алинея от закона за противоконституционна, с което отпада и забраната за позоваване на изтекла придобивна давност.

"Въпреки че нямаше частна собственост по време на комунизма, в стария закон за паметниците на културата от 1969 година не се забраняваше и съществуваха различни форми на частна собственост", коментира Чобанов. Според него новият закон вървял в правилна посока, но бил слаб в детайлите – в механизмите за осъществяване на конкретните цели.

Той допълни, че европейски експерт съветвал бившата председателка на комисията по култура и основен двигател за приемане на закона Нина Чилова да отделят режима за еднократна регистрация на антиките в отделен закон, но тя не го послушала и заради това се стигнало до сегашното положение.

"Не е вярно, че има свободен износ на ценности. Абсолютно е забранен износът на предмети национално богатство от България. Не само износа, движението е забранено. Режимът е изключително рестриктивен и той ще си остане такъв, уверявам ви", обърна се Чобанов към депутатите.

"20 години не се намери волята и желанието да се реши проблемът с т.нар. частни колекции. Допуснаха се редица слабости в законодателството като един либерален режим, при който бяха инкриминирани продавачите, но не и купувачите на културни ценности", посочи Чобанов.

Приетите текстове предвиждат и отнемане на правомощията на Националния институт за опазване на недвижимото културно наследство в полза на министъра на културата и удължаване на срока за идентификация и регистрация на движими археологически културни ценности от шест месеца на една година. Отнемането на правомощия от НИПК също бе атакувано от депутати от опозицията в зала.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

29 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Бонка
    #30

    Депутата от ДПС Местан ни говори за морал?! Маитап!

  2. Казасов
    #29

    Според бройката 1-2 от СК са гласували за,останалите пили кааве.

  3. ДКД
    #28

    Антиките намиращи се в българските колекционери фактически са спасени за България. Дълги години пресата насаждаше знак на равенство между колекционери и иманяри и резултатът е посевместният вой срещу поправките в този милиционерски закон. Не, че такава връзка няма, но е наивно да си въобразяваш, че след като забраниш на българските колекционери да притежават антики иманярите ще ги заровят обратно в земята и ще си хвърлят кирките и лопатите. Просто тези неща ще заминат за чужбина, където колекционерството е достойно и уважавано занимание.Браво на ГЕРБ,Атака и СК! БСП и Станишев са ибрици на ДПС!

  4. заклет царист
    #27

    Мадридския крадец продаде ордените на Цар Фердинанд ,които той е получил не като пияница и картоиграч по виенските локали от края на миналия век ,а като КНЯЗ И ЦАР НА БЪЛГАРИЯ!Дори Правешкия каскет се оказа по-мъдър от него и остави на държавата всички отличия и подаръци ,получени по времето когато беше на власт!И обяснението беше ,че тези отличия той е получил като български държавен глава .А Мадридския крадец ,остави за спомен сватбената рокля на дъщеря си Калина Муньова ,защото няма какво да я

  5. питащ
    #26

    Моля за справка от г-жа Ваклинова.Дали н.н. г-н Симеон Борисов Сакскобурготски е присмотал вече каляските и сребарната посуда от 60 съда или други предмети от музеите?За ордените на дядо му цар Фердинат съм вече на ясно, че ги е шитнал на аукцион за 500 000 лири и ги е изсрал.

  6. STEFAN D-R D TCHOLAKOV
    #25

    SVERIGES – Högsta domstolen --SVERIGES DOMSTOLAR – Högsta domstolenÖVERKLAGANDE – Mål Ö 445 – 09 Av Stefan Tcholakov, Höstvägen 22 F – 3, 35237 VäxjöKära Sveriges domare i Högsta domstolen,Jag vill överklaga Göta Hovrätt Mål Ö 445 – 09 från 4 maj, 2009.Först vill Jag förklara att Jag reste i Bulgarien den 6 maj 2009 och kom vidare till Sverige den dagen 27 september, 2009. Därför försenas med min ÖVERKLAGANDE.Kära Sveriges domare i Högsta domstolen,Jag aldrig i mitt liv i Sverige fick förståelse

  7. ядосан
    #24

    Лютви Местан да мълчи защото не е Българин и него трябва да го интересува Турското културно наследство, а не Българското.Станишев, Корумбашев и БСП са само едни смешни ибрици на ДПС.Дойде време народа да се обедини около Бойко и Атака, както и почтенните от СК.

  8. 111
    #23

    Евродепутатът от ДПС Владко Панайотов лъже еврокомисаря Димас. ДПС открито поиска 80 на сто от златодобива в кърджали - 24rodopi.com

  9. Атанасов
    #22

    Най-добре го е казал ДКД!Всяка частна колекция е гордост за нацията!Другото е елементарна завист:)

  10. КОЛЕКЦИОНЕР
    #21

    Мутрите си помогнаха и в парламента.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.