Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Споровете около развода на БАН и НИМХ продължават

Метеоролозите виждат имотни претенции в създаването на нов институт за климата в рамките на академията

7 коментара
Споровете около развода на БАН и НИМХ продължават

По-малко от месец преди Националният институт по метеорология и хидрология (НИМХ) да напусне Българската академия на науките (БАН) споровете около отделянето продължават. Не е решен основният въпрос за разделянето на имотите, за които двете институции спорят. Той остава и основната ябълка на раздора при развода.

Формално решението за разделянето на двете структури беше взето от парламента с приемането на Закона за бюджета за следващата година. В документа е записано, че от 1 януари 2019 г. метеорологичният институт става самостоятелно звено към Министерството на образованието и науката. Новата структура е правоприемник на института към БАН и според закона за бюджета трябва да поеме активите и договорите на това звено. Академията пък трябва да обезпечи изпълнението на това решение. Този текст вече предизвика недоволството на БАН, чието ръководство видя в него намеса в иначе самостоятелното управление на академията.

В същото време общото събрание на БАН гласува създаването на Институт за изследване на климата, атмосферата и водите. Обяснението за новото звено е, че учените от НИМХ, които искат да останат в академията, трябва да бъдат назначени на ново място, без да се прекъсва трудовият им стаж. Освен това БАН иска да прави научни изследвания и разработки в тези области. Решението обаче отново предизвика реакцията на НИМХ. Метеоролозите смятат, че целта е БАН да задържи имоти от баланса на НИМХ. Ставало въпрос за такива в София и по морето. От ръководството на академията отричат.

Решението

Новият институт в БАН трябва да поеме част от дейността, активите и пасивите на НИМХ след излизането му от академията. Според председателя на общото събрание на академията проф. Евелина Слачвева в баланса на НИМХ има активи, собственост на БАН. Част от тях трябвало да се ползват от новия институт. Публично подробен списък кои активи и пасиви остават в академията и кои излизат заедно с метеорологичния институт няма.

Според решението на общото събрание новото звено за климата, атмосферата и водите ще се помещава в една от шестте сгради на НИМХ на столичния бул. "Цариградско шосе". На първия етаж в сградата според проф. Славчева се намира клон на библиотеката на БАН (според НИМХ това е библиотеката на института), а на втория работят част от учените от НИМХ, заявили, че искат да останат в академията. Именно там трябвало да се помещава и новият институт, а съжителството с излизащите от академията метеоролози според Славчева не би трябвало да е проблем.

Председателят на общото събрание не каза колко точно хора от НИМХ са пожелали да останат в академията. Обясни само, че броят им е достатъчен за сформирането на нов институт. Тя добави, че по информация на БАН от ръководството на НИМХ оказвали натиск върху колегите си, които се колебаели къде да продължат да работят.

Реакция

Броят на учените от НИМХ, които искат да останат в БАН, е една от темите на спор между двете развеждащи се структури. Според назначения за временен директор на метеорологичния институт проф. Пламен Нинов от 724 метеоролози, климатолози и хидролози само 9 не пожелали да напуснат академията. Единият от тях от няколко години бил в неплатен отпуск, тъй като работел по проект в чужбина. От решилите да останат 3-4 били хабилитирани лица, а за създаването на институт трябвало броят им да е поне 15.

"С наши служители нов институт не може да се направи", коментира проф. Нинов и добави, че от ръководството на академията събирали учени и от други звена, за да сформират новия институт.

"Не желая да коментирам твърденията на НИМХ", отговори на това проф. Славчева.

Имотите остават ябълката на раздора между двете институции. "Видимо БАН има имотни претенции", каза проф. Нинов и изброи старата сграда на НИМХ в София, имоти и терени по морето. Той добави, че по негова информация няколко седмици преди отделянето на НИМХ от БАН няма решение за разделянето на активите. Според временния директор на метеорологичния институт въпреки това работата на звеното от 1 януари 2019 г. е обезпечена кадрово и технически.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ян Иван
    #7

    Допълнение към #6 - НИМХ отдавна е готов да се модернизира. Условията са две: 1. Това трябва да стане за много милиони лева или по-добре евро; 2. Да се извърши само и единствено от явните и не до там явни фирми контролирани от еднозначно медийната звезда Брънзов. БАН не е склонен да дава милиони за това, което струва хиляди и НИМХ напуснаха БАН с идеята да забърбальока и без това объркания и неадекватен министър на образованието! Сега БАН е заплаха, защото се явява реална конкуренция и НИМХ започва медийна акция, целяща ликвидирането на всеки опит за поява на конкуренция.

  2. марин
    #6

    Тези търтеи от НИМХ имат 700 души на щат с великата задача - да взимат показания от уреди, направени през средата на миналия век и да ги пращат в централата по телефона!! В белия свят това се прави автоматично - уредите сами изпращат информацията! Дори може да се следят показанията им онлайн в реално време от няколко центъра.
    днес НИМХ е като да назначиш на щат човек, който през 3 часа отваря РС-то и мери температурата на процесора, дъното...! Всеки РС -спец знае че модерните РС-та сами дават тези

  3. Ян Иван
    #5

    НИМХ се страхува от конкуренция в лицето на БАН, способна да предоставя адекватна информация на конкурентни цени. В близко бъдеще ще чуем, че освен НИМХ Държавата не трябва да финансира никой друг, защото е бедна. Напротив. Само конкуренцията ще определи качеството и цената на предлаганата услуга. Претенцията, че НИМХ се занимава с наука е изначално куха и това беше техно убеждение и мотив да напуснат БАН. Не случайно НИМХ е разпределен към министерството на образованието, където ще могат да ползват

  4. Коментарът е изтрит в 14:47 на 5 декември 2018 от автора.
    #4
  5. безпартийна
    #3

    Днес спорът е за имоти и оборудване. Утре обаче ще бъде за спечелване на проекти финансирани от държавата. Добре известен факт е, че в конкурсите за такива проекти, институтите на БАН печелят огромния процент от финансирането, извън държавния бюджет на БАН. Две са основните причини за това. Едната е, че според БАН бюджетът им е много малък и за да се изхранват, са им нужни проекти. Втората обаче е, че в БАН правят само наука, за която имат бюджет. За разлика от тях университетите се изхранват основно

  6. Nikola Nikolov
    #2

    Колко прав беше Дянков ....

  7. Дядо ми Петър
    #1

    Ченгетата - "академици" винаги са били противни за всеки нормален учен, но сега са паднали по-ниско от всичко, което човек може да си представи.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.