Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сръбският президент се отметна от отказа от "Турски поток"

9 коментара
Николич на парада в Москва, в който Сърбия участва с военна част

Сърбия не е заявявала, че не иска да участва в строежа на транспортната инфраструктура за газа от "Турски поток", заяви сръбският президент Томислав Николич в посолството на страната си в Москва, където държавният глава на северозападната ни съседка бе за честванията на 9 май. Все пак обаче, според мнението му, този проект не може да е пълноценна замяна на "Южен поток" (като какъвто бе обявен през декември 2014 г. от руския президент Владимир Путин – бел. ред.)

"Разбира се, на нас ни трябва газ. Ако през 2019 г. Русия прекрати преноса на газ през Украйна, ние ще останем без газ. Това ("Турски поток") би било алтернатива, но аз само казах, че тя не е равностойна на "Южен поток", каза Николич, цитиран от РИА Новости в неделя.

Сръбският президент посочва, че скоро след отмяната на проекта "Южен поток", който е бил "голям шанс", пред страните, занимаващи се с транзит на газ, се появил планът "Турски поток". "Ние никога не сме казвали, че не го искаме", подчертава той и добавя, че неговата страна се отнася позитивно към новия проект.

В отговор на въпрос ще може ли "Турски поток" да влезе в Европа през Гърция, след като "Южен поток" не успя през България, Николич каза, че на турско-гръцката граница реализацията на проекта ще зависи вече от Европейската комисия, от енергийните споразумения и от това отговаря ли този "поток" на условията, които не покриваше спряният проект "Южен поток".

Миналия четвъртък в интервю за "Интерфакс" Томислав Николич каза, че Събрия мисли за невъзможно строителството на продължение на тръбопровода "Турски поток" на своя територия и Белград не смята да получава синьо гориво по това направление.

"Газпром", който остана единственият инвеститор в "Турски поток" след прекратяването на "Южен поток" на 1 декември и изкупуването на дяловете от останалите партньори в подводния участък през Черно море,  обаче обяви, че дава старт на строежа на морското трасе.

"Южен поток", който трябваше да заобиколи Украйна в доставките на руски газ за Европа, бе едностранно прекратен от Русия заради отказа на България да продължи дейностите по проекта до произнасянето на Европейската комисия дали той нарушава европравилата. По време на посещение на Путин в Анкара бе договорена трансформацията на "Южен поток" в "Турски" и продължаването му вместо до Варна до турското западно крайбрежие.

Външните министри на Гърция, Сърбия, Македония, Унгария и Турция се събраха през април в Будапеща да потвърдят намеренията си да участват в строежа на продълженията на "Турски поток" през техните територии.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Miau
    #9
  2. Емил Станоев
    #8
  3. strobo
    #7

    Сръбският президент си гледа интереса на сърбите, не на хамериканците, в това е разликата... м "позицията".... Без руският природен газ източна Европа няма как да мине, Балканите още повече..

  4. Равашола
    #6

    Коментара бе изтрит, поради съдържащи се иронични забележки към „енергийните експерти“....

  5. Българофил
    #5
  6. И какво от това
    #4

    на какви унижения и нагли претенции бе подложена България заради 'заветното' членстово в ЕС! Сърбия ще я принидят да се откаже от потока. Но заедно с това, България трябва да упражни натиск Цветан Василев да бъде върнат(без значение как) но по възможност жив. Имаме право на вето над всяко решене на ЕС, от най-дребните помощи за Сърбия,до преговорните глави. Но тук няма пилот в самолета. Или ако има, гледа само да се гепи!

  7. milan
    #3

    Сръбският,балкански хитрец-ултрасът-Николич,иска да изглежда,като европеец и на няколко пъти изказа и направи сцени,с които да измами Брюксел.Така например,излетя за среща с папата,но над черногорското небе,напрови завой и се върна с правителствения Фалкон в Белград,под измисления повод-че пилотът бил разлял кафе по клавиатурата и задействал паник-бутона?!Балканските му тарикатлъци продължават-това е поредният.Сърбия иска европийското членство,само заради пари и пазари-винаги ще бъде руска марионетка,дори не го крие.:)

  8. milan
    #2

    Сръбската политика се върти,като ветропоказател-накъдето духне вятърът.Истината е,че Сърбия няма пари за газопровод и разчита на тези от ЕС,до които няма достъп,а Русия винаги се е стремила,да строи руски газопроводи,с европейски пари,по които са тече само руска газ.

  9. andrei
    #1

    С тези нестабилни съседи България трябва да се държи ЗДРАВО ЗА ЕС И НАТО! Това разбирате ли го?Сърбия и така и вака, в Гърция управляват клоуни, Русия ръчка, Македония нестабилна.Само в рамката ЕС-НАТО България има някакъв шанс да остане суверенна и стабилна държава.В този регион това е жизнено важно.Другаде може да не е.България не е Швейцария географски.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам